Hortensja ogrodowa: Jak zmienić kolor kwiatów?

Hortensja ogrodowa to jeden z tych krzewów, który często jest umieszczany w naszych ogrodach. Trudno się temu trendowi dziwić, ponieważ jeśli zapewnimy im optymalne warunki do wzrostu, to odwdzięczą się przepięknym i masowym kwitnieniem. Choć uprawa hortensji ogrodowej nie zawsze należy do najłatwiejszych, to warto się tego trudu podjąć, zwłaszcza znając fakt, że kolory atrakcyjnych kwiatostanów można zmienić. W jaki sposób? Na szczęście metody te nie są skomplikowane i poradzi sobie z nimi nawet osoba początkująca. Jak zmienić kolor kwiatów hortensji ogrodowej? Przekonajmy się.

Hortensja ogrodowa to wdzięczny krzew, którego kolor kwiatów można zmieniać
Hortensja ogrodowa to wdzięczny krzew, którego kolor kwiatów można zmieniać123RF/PICSEL

Co trzeba wiedzieć o uprawie hortensji ogrodowej?

Hortensja ogrodowa należy do rodziny hortensjowatych, tej samej, do której zaliczają się również inne popularne gatunki: bukietowa i krzewiasta. Omawiany krzew pochodzi z Azji i w naturalnych warunkach można spotkać go w Chinach, Japonii czy w Korei. Jednak wygląd hortensji ogrodowej sprawia, że często jest uprawiana w wielu zakątkach świata, a także w Polsce. Skąd taka popularność hortensji ogrodowej? Przede wszystkim roślina czaruje swoim pokrojem: bujnie się rozrasta, tworząc gęsty krzew, który nierzadko sięga półtora metra wysokości. Jeśli zapewnimy hortensji ogrodowej odpowiednie warunki, to odwdzięczy się również przepięknym kwitnieniem: kwiaty mogą przyjąć barwę od różowej, przez bordową i fioletową, kończąc na intensywnym błękicie.

Jak uprawiać hortensję ogrodową?

Jeśli zdecydowaliśmy się na zasadzenie hortensji ogrodowej, to warto poznać jej podstawowe wymagania. Krzew najlepiej rośnie na glebach żyznych, próchniczych i przepuszczalnych, a równocześnie wilgotnych. Oczywiście, trzeba zapewnić hortensji ogrodowej odpowiednie miejsce. Powinno być osłonięte nie tylko od nadmiaru promieni słonecznych, ale także od wiatru.

Hortensja ogrodowa jest również bardzo podatna na braki wilgoci w glebie, dlatego trzeba ją - zwłaszcza latem - regularnie nawadniać. Jednak czasami warto sięgnąć po sprawdzone metody zapobiegające parowaniu wody: wystarczy u nasady rośliny usypać kopczyk z trocin albo z kory sosnowej.

Hortensja ogrodowa jest rośliną wieloletnią, ale - niestety - nie jest całkowicie mrozoodporna. Dlatego przed zimą wymaga zabezpieczenia przed ujemnymi temperaturami. Wtedy izoluje się pędy albo agrowłókniną, albo słomianą matą.

Kwiaty hortensji

Od czego zależy kolor kwiatów hortensji? Przede wszystkim od pH gleby
Od czego zależy kolor kwiatów hortensji? Przede wszystkim od pH gleby123RF/PICSEL

Kwiaty hortensji ogrodowej - jak już doskonale wiemy - mogą przyjmować różne kolory. Od różowych po różne odcienie niebieskiego. Co odpowiada za barwę kwiatostanów hortensji? Wszystko to sprawa antocyjanów, które pod wpływem pH gleby nadają kolor atrakcyjnym kwiatom hortensji. Znając tę zależność, możemy zmieniać ubarwienie naszej hortensji, jeśli obecny widok nam się już znudził. Oczywiście, nie trzeba do tego celu profesjonalnych środków i wielkiego nakładu pracy, by zmienić kolor kwiatów naszego krzewu.

Niebieski kolor hortensji

Jeśli w naszym ogrodzie dominują hortensje ogrodowe o kwiatach w niebieskim kolorze, możemy mieć pewność, że gleba ma kwaśny odczyn pH (4,5 - 5,5). A co zrobić, gdy chcemy taką barwę uzyskać na naszym krzewie? Wystarczy jeszcze przed kwitnieniem zmienić wierzchnią warstwę gleby wokół naszego atrakcyjnego krzewu. W jaki sposób? Wystarczy podłoże wymieszać z leśną ziemią, torfem i kompostem. Aby zmienić kolor hortensji ogrodowej na niebieski, można również podlewać roślinę ałunem (10g) rozpuszczonym w pięciu litrach wody.

Różowy kolor hortensji

W wypadku, gdy hortensja ma bardziej różowe kwiaty, to znak, że gleba odznacza się odczynem zbliżonym do neutralnego (6 - 6,5pH). A co zrobić, kiedy chcemy taki kolor uzyskać? Wystarczy wtedy wysypać niewielką ilość wapnia na podłoże, w którym rośnie hortensja ogrodowa. Można także nasze atrakcyjne krzewy podlewać wodą z dodatkiem wapnia.

Na co trzeba uważać?

Niebieski kolor hortensji zależny jest od kwasowości podłoża
Niebieski kolor hortensji zależny jest od kwasowości podłoża123RF/PICSEL

Jeśli chcemy zmienić kolor kwiatów hortensji ogrodowej, nie warto przesadzać z ilością ani ałunu, ani wapnia. Doprowadzenie do skrajnych wartości pH gleby, w których rośnie roślina, może mieć niekorzystny wpływ na ich kondycję. Dlatego warto raz na jakiś czas monitorować np. za pomocą papierków lakmusowych poziom odczynu podłoża. Wtedy unikniemy nie tylko osłabienia hortensji ogrodowej, a także występowania niektórych chorób, takich jak chloroza liści.

Czy każda hortensja może zmienić kolor kwiatów?

Choć metoda zmieniania kolorów kwiatów hortensji nie jest trudna, to nie każda odmiana jest na taki zabieg podatna. Operacja powiedzie się wyłącznie wtedy, gdy nasz ogród zdobi hortensja ogrodowa. Pozostałe odmiany, czyli bukietowa i krzewiasta, nie zawierają antocyjanów, które reagują na odczyn pH gleby.

Sprawdź także:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas