Jak bezpiecznie kupować online? Przewodnik dla początkujących i zaawansowanych

Materiał promocyjny

Zakupy online w ostatnich latach stały się nie tylko popularniejsze i wygodniejsze, ale przede wszystkim bezpieczniejsze. Różnego rodzaju wpadki związane z oszustwami czy lukami w systemach z jednej strony niekorzystnie odbijają się bowiem na reputacji platform, z drugiej – odstraszają użytkowników. Dzięki zaawansowanym zabezpieczeniom wprowadzanym przez platformy sprzedażowe kwestie, które przed laty mogły budzić obawy, obecnie zostały ograniczone do minimum.

Platformy sprzedażowe wprowadzają coraz bardziej zaawansowane technologie zabezpieczeń
Platformy sprzedażowe wprowadzają coraz bardziej zaawansowane technologie zabezpieczeń 123RF/PICSEL

ABC bezpiecznego korzystania z usług sklepów internetowych

Świadomość zagrożeń i zachowanie uważności to kluczowe warunki bezpiecznych zakupów w sieci. Jeśli jednak korzystamy ze sprawdzonych platform, możemy robić to z większym spokojem, ponieważ wybór zaufanego sklepu odgrywa ogromną rolę w kwestii bezpieczeństwa. Co jeszcze warto mieć na uwadze? Niezależnie od tego, czy dopiero zakładamy konto, czy już je posiadamy, ważne jest zadbanie o jego bezpieczeństwo - kluczowym krokiem jest ustawienie silnego hasła.

Przede wszystkim hasło do konta powinno różnić się od tych używanych na innych stronach, takich jak serwisy społecznościowe, internetowa poczta czy bankowość online. Silne hasło powinno być długie - minimum 12 znaków, a najlepiej ponad 16 i składać się z liter, cyfr i symboli. Dlaczego to tak istotne? Krótkie, ośmioliterowe, hasło może zostać złamane w zaledwie dwie minuty! Im dłuższe i bardziej złożone hasło, tym trudniej je złamać, co znacząco zwiększa bezpieczeństwo naszego konta.

Przed włamaniem na konto uchronić nas może także dwuetapowa weryfikacja (czyli dodatkowy mechanizm zabezpieczający, który oprócz hasła wymaga potwierdzenia tożsamości użytkownika poprzez drugi krok, na przykład kod wysłany na telefon), niezapamiętywanie haseł w przeglądarkach czy korzystanie z menedżerów haseł. Warto dodać, że Allegro pozwala użyć biometrii jako drugiego składnika uwierzytelniania - czyli technologii wykorzystującej unikalne cechy, takie jak odcisk palca czy skan twarzy, co zwiększa bezpieczeństwo konta.

allegro conent box kaski

Kolejnym zagrożeniem jest phishing, czyli metoda polegająca na podszywaniu się pod zaufane instytucje. W naszym przypadku będzie to sklep internetowy. W praktyce oznacza to otrzymanie fałszywej wiadomości e-mail lub SMS-a. Wyglądają one niemal identycznie jak komunikaty od autentycznych sprzedawców oraz proszą o podanie danych logowania lub numerów kart płatniczych. Nigdy tego nie róbmy. Jak rozpoznać oszustów? Pamiętajmy, że żaden sklep internetowy nie poprosi nas o podanie tego typu informacji. Nasze podejrzenia powinny też wzbudzić błędy ortograficzne w wiadomości. Zanim klikniemy podesłany link, sprawdźmy adres. Jeśli wiadomość wysłali oszuści, będzie bardzo podobny, ale nie identyczny jak adres renomowanej platformy (np. https://alllegro.pl).

Czas na zakupy, czyli jak bezpiecznie kupować w sieci

Podstawowe metody związane z bezpieczeństwem za nami - czas więc przejść do przyjemniejszych czynności, czyli zakupów. W tym zakresie również należy przestrzegać podstawowych zasad. Przede wszystkim w przypadku nieznanej strony warto dokładnie sprawdzić przedmiot zakupu oraz sprzedającego. Skrupulatnie zapoznajemy się więc z opisem. Sprawdzamy, czy sklep ma Politykę prywatności i Regulamin. Stamtąd możemy skopiować dane firmy, by sprawdzić ją w CEIDG lub KRS. Brak danych na stronie powinien wzbudzić naszą podejrzliwość. Uważamy też na oferty zbyt atrakcyjne cenowo w porównaniu z innymi — to często pierwszy sygnał, że coś jest nie tak.

Poruszanie się po sieci wymaga nieustannej czujności i kierowania się zasadą ograniczonego zaufania
Poruszanie się po sieci wymaga nieustannej czujności i kierowania się zasadą ograniczonego zaufania123RF/PICSEL

Dobrze jest robić zakupy na sprawdzonych platformach - takich jak Allegro, któremu zaufało już ponad 20 mln kupujących w regionie. Nie ma się co dziwić, w 2023 w Polsce, ponad 99 proc. zakupów na Allegro odbyło się bez problemu.

Czas na finalizację zakupu. Dobrą praktyką - choć nie musi to automatycznie oznaczać próby wyłudzenia pieniędzy - jest unikanie płatności bezpośrednio na konto sprzedającego. Taki sposób nie zapewnia bowiem ochrony konsumenta w przypadku problemów z zakupem. Lepszym pomysłem pozostaje wybór sprawdzonych i zaufanych systemów, oferujących dodatkowe zabezpieczenia, jak BLIK czy Allegro Pay.

Nawet jeśli przestrzegamy powyższych zasad, mogą zdarzyć się sytuacje, w których dojdzie do nieporozumienia ze sprzedawcą, konieczności odstąpienia od umowy czy uszkodzenia produktu. W takich przypadkach pomocne okazują się programy takie jak Allegro Protect.

Bezpieczne kupowanie w sieci? Nie jesteśmy zdani tylko na siebie!

Allegro Protect to z jednej strony konkretne wsparcie, z drugiej - "zabezpieczenie" finansowe na wypadek, gdy zakupiony produkt okaże się wadliwy lub nie dotrze. W tym miejscu warto podkreślić, że mówimy o zaledwie 0,51 proc. przypadków wszystkich transakcji w serwisie Allegro. Tylko tyle wymagało bowiem dodatkowego wsparcia w ramach Allegro Protect w 2023 roku. O tym, jak to wygląda w praktyce, opowiada nasza redakcyjna koleżanka Paulina.

- Kupiłam suszarkę do włosów, która początkowo działała bez zarzutu. Jednak po kilku tygodniach przestała działać. Mimo że dbałam o nią, nie była narażona na uszkodzenia. Skontaktowałam się ze sprzedawcą, ale ten uznał, że problem wynika z przepięcia w mojej instalacji elektrycznej i nie przyjął reklamacji. Zdecydowałam się więc skorzystać z Allegro Protect i otrzymałam zwrot pieniędzy, łącznie z kosztem przesyłki - tłumaczy Paulina.

allegro content box para

To tylko jeden z przykładów, w których skorzystać można z ochrony kupujących Allegro Protect. Oprócz sytuacji, gdy zakupiony przedmiot znacząco odbiega od opisu lub pozostaje uszkodzony czy niekompletny, Allegro Protect zadziała także wówczas, gdy w ogóle nie otrzymamy zamówionego produktu czy kiedy sprzedający nie zwróci pieniędzy po anulowaniu zamówienia.

Pamiętaj, że bezpieczeństwo zakupów online zależy nie tylko od technologii, ale także od naszej ostrożności i świadomości zagrożeń. Stosując się do powyższych zasad i korzystając ze sprawdzonych platform, możemy cieszyć się bezpiecznymi i satysfakcjonującymi zakupami w internecie.

Materiał promocyjny

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas