Jak bezpiecznie stosować środki chemiczne w ogrodzie?

Chemiczne zwalczanie chorób i szkodników roślin ogrodowych jest skuteczne i nie wymaga od nas dużej wiedzy czy doświadczenia, wszelkie potrzebne informacje znajdują się na ulotce dołączonej do każdego środka. Chemia ta niesie ze sobą jednak również duże ryzyko w przypadku niewłaściwego stosowania, zarówno zdrowia naszego jak i roślin oraz całej fauny ogrodowej. Z tego krótkiego tekstu dowiemy się jak stosować zabiegi chemiczne, w taki sposób by było to bezpieczne dla wszystkich.

Jest bardzo ważna dla ochrony naszego zdrowia, ponieważ środki chemiczne mogą być bardzo trujące. Podstawowym elementem jest maska, koniecznie z wkładem filtracyjnym, ponieważ zwykła maska przeciwpyłowa nie zapobiega wdychaniu preparatów chemicznych. Oprócz maski niezbędnym elementem są rękawice, najlepsze są z winylu lub polietylenu, jednorazowe, które wyrzucamy po wykonaniu zabiegu. Dobrze jest również mieć specjalny kombinezon, nieprzemakalny, który chroni przed kontaktem skóry z preparatem chemicznym. Jeśli nie mamy kombinezonu, wystarczy przeznaczyć do tego celu długie spodnie i koszulę z długim rękawem lub bluzę. Koniecznie muszą być zakryte całe nogi i ręce. Również głowa powinna być osłonięta, dlatego powinniśmy nosić kapelusz lub kaptur.

Warunki odpowiednie do wykonywania zabiegów chemicznych

Często bywa tak, że kiedy stwierdzimy konieczność zastosowania oprysku chemicznego, nie ma czasu na czekanie na odpowiedni moment gdyż jest to już „ostatni dzwonek” dla roślin. W niektórych jednak sytuacjach, musimy poczekać, ponieważ przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych oprysk nie zadziała tak jak powinien, a czasem może wręcz zaszkodzić.

Silny wiatr rozprasza kropelki cieczy roboczej, co uniemożliwia dokładne pokrycie nią rośliny. Podczas silnych upałów również nie należy opryskiwać, ponieważ środek chemiczny może ulec szybkiemu ulatnianiu a liście roślin mogą zostać poparzone.

Podobnie, w przypadku zbyt niskich temperatur nie warto stosować zabiegów chemicznych, ponieważ środki gorzej wchłaniają się wtedy w tkanki rośliny, gdyż procesy życiowe przebiegają w nich wtedy wolniej. Środki mogą być też wtedy bardziej toksyczne dla roślin.

Do wykonywania zabiegów chemicznych wybieramy pogodę bezdeszczową. Absolutnie nie możemy opryskiwać nawet w czasie lekkiego deszczu, ponieważ środek będzie szybko zmywany i będzie zanieczyszczał wody gruntowe. Również po silnej rosie nie warto opryskiwać – lepiej poczekać aż obeschnie. Niektóre środki potrzebują kilku godzin na wchłonięcie się w tkanki, dlatego jeśli w tym czasie jest możliwy opad deszczu – lepiej zabiegu zaniechać.

Bezpieczne wykonywanie zabiegów chemicznych

Przede wszystkim, mówiąc o bezpieczeństwie musimy pamiętać nie tylko o sobie, ale również o dzieciach bawiących się w ogrodzie, zwierzętach domowych i całej przyrodzie.

Trzeba przestrzegać instrukcji dołączonej do każdego środka i sporządzać ciecz roboczą wedle podanych tam wskazówek. Najlepiej sporządzać oprysk na świeżym powietrzu lub w dobrze wentylowanym i jasnym pomieszczeniu, blisko źródła wody.

Podczas wykonywania zabiegów chemicznych bardzo ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny. Po wykonaniu oprysku, należy wyprać odzież roboczą, starannie umyć ręce i twarz oraz zmienić odzież.

Działanie pestycydów na rośliny, oprócz pożądanego wpływu na szkodniki lub patogeny, ma też inne strony. Środki wnikają w tkanki rośliny i pozostają w niej – czasem bardzo długo. Często nie są one obojętne na procesy przebiegające w roślinie, takie jak fotosynteza, oddychanie i transpiracja. Niektóre pestycydy mogą trwale wzbogacić roślinę w pierwiastki tj. miedź, cynk, fosfor czy siarkę, należy więc ściśle przestrzegać podanych na opakowaniu okresów karencji.

Uwaga: w przypadku pierwszych objawów zatrucia czy poparzenia podczas wykonywania zabiegu, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, biorąc ze sobą opakowanie po stosowanym środku chemicznym.

Przechowywanie i postępowanie z opróżnionymi opakowaniami

Środki chemiczne przechowujemy w oryginalnych opakowaniach, w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Uwaga: bardzo ważne jest odpowiednie postępowanie z opróżnionymi opakowaniami po środkach chemicznych, ponieważ mogą być one niebezpieczne dla przyrody. Na każdym opakowaniu podany jest sposób jego zniszczenia. Ponadto, przy zakupie nowego środka chemicznego, mamy prawo oddać sprzedawcy stare opakowanie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas