Reklama

Jak czyścić panele podłogowe?

Wiele osób, planując wykończenie lub remont domu, przywiązuje uwagę do materiału, z jakiego wykonana jest podłoga. Do dziś panele podłogowe i parkiet są częstym wyborem, ze względu na uniwersalność oraz na detal wykonania. Niestety, jeśli chcemy się cieszyć nimi na dłużej, musimy wiedzieć, jak je prawidłowo pielęgnować, a tym samym myć. Unikając kilku błędów, nie tylko przedłużymy ich trwałość, ale także zaoszczędzimy na ewentualnej wymianie podłogi. Jak czyścić panele podłogowe? Jak dbać o parkiet? Sprawdźmy.

Pierwsze kroki w czyszczeniu podłogi drewnianej

Zanim zabierzemy się za porządne mycie parkietu czy na paneli podłogowych, warto wpoić sobie jedną zasadę. Jaką mianowicie? Podłogi drewniane muszą być odkurzane codziennie. Nieważne, czy delikatną miotłą czy też za pomocą odkurzacza, ale pozbywanie się drobinek zanieczyszczeń wyjdzie na dobre. Np. drobny piasek może podczas chodzenia porysować powłokę, która chroni drewno! To nie tylko sposób na uchronienie od szpetnych rys i zachowaniu pięknego wyglądu podłogi, ale także zmniejszenie prawdopodobieństwa uszkodzenia powłoki ochronnej. To właśnie ona stanowi barierę przed wilgocią: jeśli dostanie się do drewna, może ono pęcznieć, odkształcać się i niszczyć.

Reklama

Mycie podłogi na mokro

Wiele osób przyzwyczajonych jest do mycia paneli podłogowych i parkietu na mokro. Czy to dobre rozwiązanie? Oczywiście, ale trzeba to robić umiejętnie. Warto pamiętać, że wilgoć nie jest sprzymierzeńcem drewnianych podłóg, dlatego ich mycie musi wiązać się z ostrożnością. Na szczęście, nie trzeba się zaopatrywać w nowoczesny sprzęt: zwykły mop lub ścierka w zupełności wystarczą. Ważne jednak jest to, aby były bardzo dokładnie odciśnięte z nadmiaru wody!

Posiadacze podłóg drewnianych często zastanawiają się, jaką wodą je myć. Okazuje się, że stosowanie do paneli i parkietów gorącej albo letniej wody nie jest idealnym rozwiązaniem. Dlaczego? Wszystko przez fakt, że ich użycie przyspiesza parowanie, co - z dodatkiem detergentu - powoduje, że tworzą się nieestetyczne i tłuste smugi.

Skoro o detergentach mowa!

Czym czyścić podłogi drewniane? Do parkietów i paneli podłogowych są przeznaczone środki do mycia, które nie tylko czyszczą, ale chronią zewnętrzną powłokę przed degradacją. Ale czy jesteśmy wyłącznie skazani na nie? Oczywiście, można sięgnąć po domowe specyfiki, które są równie pomocne.

Ocet - w połączeniu z wodą daje spektakularne efekty. Wystarczy szklanka specyfiku na pięć litrów wody. Jeśli nie przepadamy za zapachem octu, do mieszanki wystarczy dodać kilka kropel ulubionego olejku eterycznego.

Herbata - idealnie sprawdzi się, jeśli nasze drewniane podłogi są ciemne. Wystarczy zaparzyć kilkanaście torebek naparu w litrze wody, wystudzić i połączyć z czterema litrami wody.

Sok z cytryny - parkiet lub panele na połysk? Sok z cytryny pomoże osiągnąć zamierzony efekt. Wystarczy wycisnąć jedną cytrynę na litr wody.


Zobacz także:

Na pewno masz go w kuchni. Tani środek zlikwiduje smród w pralce

Potrzyj nim zabrudzenia. Plamy szybko znikną, a meble będą jak nowe

Te robaki są w każdej łazience. Tak się ich pozbędziesz domowymi sposobami

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy