Jak czyścić porcelanę?

Choć na co dzień korzystamy z naczyń wykonanych ze szkła albo z ceramiki, to w wielu polskich domach można spotkać porcelanowe filiżanki i talerze. Najczęściej są one wyeksponowane w witrynkach i pełnią jedynie funkcję dekoracyjną. Niekiedy też porcelanowe zastawy są wykorzystywane podczas świąt i domowych uroczystości. Jeśli chcemy jak najdłużej cieszyć się ich pięknym wyglądem, trzeba je w odpowiedni sposób pielęgnować. W przeciwnym razie szybko powstaną na nich przebarwienia, a dobór nieodpowiedniej metody narazi je na zniszczenie. Jak czyścić porcelanę? Do czego przyda się sok z cytryny? Sprawdźmy.

Porcelana
Porcelana ©123RF/PICSEL
Zawieszki z suchej porcelanyInteria DIY

Mycie porcelany

Porcelanowe filiżanki
©123RF/PICSEL

Mycie porcelany jest nie lada wyzwaniem. Kruchość oraz sposób zdobienia nie pozwala na mycie jej w zmywarce. Również samo ułożenie w zlewie może spowodować uszkodzenia, a także sprawić, że przez przypadek się stłucze. Nie wspominając już o tym, że kruchej zastawie nie służą detergenty, np. płyn do mycia naczyń niszczy ręcznie wykonane zdobienia.

Od czego zacząć?

Porcelanę najlepiej myć w płytkiej plastikowej misce. Pojemnik z tego tworzywa zamortyzuje ewentualne wyślizgnięcie się z ręki delikatnego naczynia. Jeśli porcelana nie ma żadnych zdobień, można użyć do jej mycia ciepłej wody z dodatkiem mydła i delikatnej gąbki. W przypadku delikatnych talerzyków bądź filiżanek posiadających ręczne wykonane zdobienia lepiej użyć zimnej wody połączonej z sokiem z cytryny.

Jak pozbyć się uporczywych zabrudzeń?

Stłuczone talerze
©123RF/PICSEL

Korzystanie z porcelanowych filiżanek niesie ze sobą ryzyko pozostawienia na nich uporczywych osadów. Zabrudzenia po kawie czy herbacie pomoże usunąć soda oczyszczona. Wystarczy wysypać niewielką ilość na wilgotną szmatkę i przetrzeć delikatnie całą powierzchnię porcelany, a następnie całość wypłukać w czystej wodzie. W sklepach można też kupić specjalne pasty do polerowania porcelany, dzięki którym w łatwy sposób usunięte zostaną tłuste plamy.

Jak przywrócić blask starej porcelany?

Porcelana z wiekiem traci swój piękny wygląd. (Częste używanie może prowadzić do szarzenia się powłoki). Aby przywrócić jej dawny blask, wystarczy przygotować pastę z sody oczyszczonej i odrobiny wody. Papką należy pokryć zabrudzone powierzchnie i pozostawić na kwadrans. Po wypłukaniu w letniej wodzie porcelana odzyska blask i biało-kremowy kolor.

Porcelanę pozbawioną ornamentów można również wyczyścić wybielaczem. Watę kosmetyczną należy namoczyć w detergencie i włożyć do wnętrza filiżanki lub rozłożyć równomiernie na talerzu (ale nie dłużej niż na dwie godziny), a następnie przemyć ciepłą wodą z mydłem.

Jak suszyć porcelanę

Porcelana
©123RF/PICSEL

Porcelana jest bardzo krucha, a jej kształt często odbiega od standardowych ceramicznych naczyń. Po wyczyszczeniu delikatnych talerzyków czy filiżanek nie warto umieszczać ich na suszarce, gdyż zwiększa się wtedy ryzyko ich uszkodzenia. Najlepiej od razu delikatnie wyczyścić je do sucha czystą i delikatną tkaniną, np. bawełnianym ręcznikiem.

Czyszczenie na sucho

Jeśli porcelanowe przedmioty pełnią wyłącznie rolę dekoracyjną, wystarczy je czyścić na sucho. W tym celu bardzo dobrze sprawdzą się delikatne ściereczki wykonane z bawełny albo mikrofibry. Aby pozbyć się kurzu z dużych powierzchni, przydatna okaże się miotełka z miękkiego włosia lub piór. Niektóre porcelanowe figurki posiadają skomplikowany kształt, dlatego by dotrzeć do wszystkich zakamarków, można posłużyć się patyczkami kosmetycznymi albo pędzelkami do makijażu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas