Jak mądrze zaplanować zakupy? Przydatna instrukcja

Robienie zakupów wydaje się rzeczą banalną, jednak - jak się okazuje - nie dla wszystkich. Szczególnie, gdy planujemy zakupy na cały tydzień. Bez listy się nie obejdzie, choć osoby z doskonałą pamięcią mogą sobie ją podarować. Dobrze zaplanowane zakupy, to rozsądnie zaplanowane zakupy. Podpowiadamy, jak zrobić to dobrze, zwłaszcza tym, którzy mogą mieć z tym problem.

article cover
©123RF/PICSEL

1. Określenie budżetu

©123RF/PICSEL

Zaczynamy od kwestii podstawowej, czyli określenia budżetu, który możemy przeznaczyć na zakupy. Dzięki temu narzucamy sobie pewnego rodzaju granice zakupowe. W praktyce oznacza to, że podczas robienia listy zakupów nie planujemy kupna produktów, które nie mieszczą się w budżecie. Takie działanie pomaga uczyć oszczędności. Jeśli podczas robienia zakupów uda nam się coś zaoszczędzić, to świetnie. Przeznaczmy tę kwotę na kolejne zakupy lub odłóżmy na słuszny cel. Rozpoczynając planowanie zakupów trzymajmy się prostej zasady, czyli: kupuj, to, co jest ci potrzebne.

2. Stwórz jadłospis na najbliższy tydzień

Przed zrobieniem listy zakupów, warto zaplanować, co będziemy jeść w kolejnym tygodniu. Po skonkretyzowaniu tygodniowego jadłospisu, możemy wpisać już pierwsze produkty na naszą listę. Planowanie jadłospisu pomaga nie tylko zrobić pełną listę zakupów, ale również zdrowiej się odżywiać.

3. Reszta potrzebnych produktów

©123RF/PICSEL

Jeśli spisaliśmy już produkty, które będą potrzebne do jadłospisu, przechodzimy do spisania wszystkich innych produktów. Z pewnością znajdą się wśród nich środki czystości, a także inne potrzebne artykuły do domu. Nie zapomnijmy też o kosmetykach.

4. Skonfrontuj budżet z listą zakupów

Gdy lista zakupów jest już gotowa, postarajmy się skonfrontować ją mniej więcej z naszym budżetem. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że w trakcie robienia zakupów nie zabraknie nam pieniędzy.

5. Przygotuj torby

Przed wybraniem się na zakupy warto przygotować również torby, do których zapakujemy kupione produkty. Pamiętajmy, że używając wielokrotnie jednej torby (najlepiej z naturalnego materiału), dbamy o środowisko. Starajmy się nie korzystać z foliowych reklamówek i woreczków jednorazowych.

6. Wybierz sklep

©123RF/PICSEL

Kolejny etap udanych zakupów to wybór sklepu. Zdecydujmy się na market, w którym są korzystne ceny - na miarę naszego portfela.

7. Podczas zakupów trzymaj się listy

W trakcie robienia zakupów pamiętajmy, by trzymać się listy, którą przygotowaliśmy i nie ulegać promocjom. Wtedy z pewnością zmieścimy się w wyznaczonym budżecie.

8. Dokładnie sprawdzaj datę przydatności produktów

Podczas zakupów warto też dokładnie sprawdzać datę przydatności produktów, które kupujemy. Z kolei po zrobieniu zakupów przeanalizuj paragon w domu, czy zgadza się z zawartością toreb. Powodzenia!

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas