Jak pielęgnować astry i wrzosy
Te kwiaty cieszą oko jesienią.
Piękne astry
Nazywane też marcinkami, astry to (w większości, poza odmianami chińskimi) byliny, które mogą zimować w gruncie. Swą popularność zawdzięczają nie tylko bogactwu odmian (różniących się wysokością, pokrojem, wielkością i wybarwieniem kwiatów), ale też łatwej pielęgnacji.
Stanowisko
Astry lubią stanowisko słoneczne, ale będą rosły także w półcieniu, (choć mogą mniej obficie kwitnąć). Ważne jest, by wybrane przez ciebie miejsce było zacisze, osłonięte od wiatru. Na balkonie ustaw je więc przy ścianie, w ogrodzie – zasadź przy wyższych roślinach.
Pielęgnacja
Marcinki powinny rosnąć w podłożu żyznym i przepuszczalnym, umiarkowanie wilgotnym. Te kwiaty są dosyć wrażliwe na przesuszenie. Dlatego, podczas gdy innym kwiatom ogranicza się podlewanie, astry wymagają częstego podlewania. O zaniedbaniu tego obowiązku świadczyć może m.in. opadanie dolnych liści rośliny.
Może wrzosy?
Fioletowo wybarwione krzewinki to niezwykle dekoracyjna ozdoba balkonu. Najlepiej stworzyć z wrzosów w kilku kolorach jedną dużą kompozycję. Pamiętaj, że pojemnik powinien mieć otwór odpływowy (jeśli go nie ma, nasyp na dno kermazyt). Podłoże? Najlepiej kwaśne, w ostateczności uniwersalne.
Byle ostrożnie
Wrzosy są podatne na choroby grzybowe, spowodowane zbyt częstym podlewaniem. Znacznie lepiej jest je... lekko podsuszyć. Już od lutego oko cieszyć mogą wrzośce. Zasadź je jak najszybciej, wcześniej zanurzając ich korzenie (wraz z ziemią) w wodzie.
Ekspresowe rady
Sadzisz wrzosy i wrzośce w grupie? Zachowaj między nimi odległość ok. 30 cm. Do wody, do której wstawiłaś astry (w wazonie) dodaj odrobinę kwasku cytrynowego.
Katarzyna Sadownik rolnik z wykształcenia, ogrodnik z zamiłowania