Jak pielęgnować drzwi?

Podczas aranżacji wnętrza próbujemy dobierać wszystkie elementy tak, aby służyły nam przez lata. Musimy jednak odpowiednio o nie dbać oraz zapewnić im prawidłową konserwację. Pielęgnacja drzwi wewnętrznych i zewnętrznych jest inna, gdyż narażone są na działanie różnych czynników. Powinniśmy zatroszczyć się nie tylko o same skrzydła drzwi, lecz także klamki oraz zawiasy. Podpowiadamy, jak dbać o drzwi domu.

jak pielęgnować drzwi
jak pielęgnować drzwimateriał zewnętrzny

Zawiasy i klamki do drzwi

• Decydując się na konkretny model drzwi musimy dobrać do nich odpowiednie zawiasy. Aby uniknąć dyskomfortu jaki powodują skrzypiące drzwi, powinniśmy regularnie je naoliwiać. Nie zapominajmy o tym, aby zabezpieczyć futrynę drzwi przed ściekającym olejem oraz usunąć jego nadmiar. Po naoliwieniu zawiasów należy kilkakrotnie poruszyć skrzydłami drzwi, tak aby olej równomiernie się rozprowadził. Regularna konserwacja zapewni nam ciszę podczas otwierania i zamykania drzwi, a także uchroni zawiasy przed rdzą.

• Istotna jest też prawidłowa pielęgnacja klamek do drzwi. Będą dzięki temu czyste i nie ulegną zmatowieniu lub procesowi ścierania. Pamiętajmy, że dotykamy klamek wielokrotnie każdego dnia i nie zawsze mamy czyste ręce. Zostaje na nich wiele bakterii, które dobrze jest systematycznie usuwać.

Konserwacja drzwi

• Czyszczenie drzwi wewnętrznych powinniśmy rozpocząć od ościeżnicy. Podczas tej czynności, podobnie jak podczas czyszczenia skrzydła drzwi, korzystajmy z miękkiej szmatki, która nie porysuje powierzchni. Unikajmy środków zawierających alkohol lub innych żrących substancji. Możemy używać zwykłej wody z mydłem, która skutecznie usunie brud. Dostosujmy sposób czyszczenia drzwi do materiału, z którego są wykonane. Drzwi okleinowe nie powinny mieć kontaktu z wodą, dlatego musimy korzystać z innych preparatów. Drzwi drewniane powinniśmy czyścić środkami przeznaczonymi do pielęgnacji drewna. Jeśli chcemy dodatkowo zapewnić im ochronę, możemy wykorzystać lakier do renowacji drewna.

• Drzwi zewnętrzne są przede wszystkim narażone na warunki atmosferyczne, takie jak wilgoć lub skrajnie niskie i wysokie temperatury. Możemy je pokryć specjalnym lakierem, który będzie stanowić elastyczną powłokę, odporną na łuszczenie pod wpływem zmian objętości drewna. Lakier powinien przepuszczać parę wodną, tak aby umożliwić odparowanie wilgoci, znajdującej się w drewnie. Drzwi powinny być zaimpregnowane, dzięki czemu zwiększy się ich odporność na wilgoć. Do czyszczenia drewnianych drzwi nie używajmy rozpuszczalników, środków zawierających chlor lub innych, żrących płynów.

Odpowiednia konserwacja drzwi pozwoli nam korzystać z nich przez lata, a także wpłynie na komfort ich użytkowania. Dostosujmy sposób ich pielęgnacji do materiału wykonania, tak aby zapewnić im skuteczną ochronę.

materiał zewnętrzny
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas