Jak przechowywać cebulki kwiatowe zimą?
Jesień to czas porządków w ogrodzie, wówczas należy wykopać wiele roślin. Dzięki odpowiedniemu przechowywaniu ich cebulek, czyli organów spichrzowych, w przyszłym roku można będzie cieszyć się bujnymi roślinami i wspaniałymi, okazałymi kwiatami. Dlatego warto wiedzieć jak przechowywać cebulki kwiatowe zimą.
Jakie cebulki kwiatowe wykopywać jesienią?
Jesień to czas, kiedy należy wykopać rośliny, które źle znoszą mróz i nie przetrwają w gruncie. Pozostawienie ich w glebie może sprawić, że w kolejnym roku będą o wiele słabsze lub w ogóle się nie pojawią — jeśli ich podziemne części wymarzną. Jakie cebulki kwiatowe wykopywać jesienią?
Gdy pojawią się pierwsze przymrozki to znak, że czas wykopać: mieczyki, śniadki, neriny, ismeny, tygrysówki pawie, warkocznice oraz lilie orientalne, które nie przetrwają zimy w naszym klimacie.
Wykopywanie kwiatów cebulowych jesienią
Aby wydobyć z gruntu cebulki kwiatowe, należy wykonać wykop mniej więcej na głębokość łopaty. Podczas wykopywania trzeba zachować szczególną ostrożność, aby nie uszkodzić powierzchnią saperki cebulek. Organy spichrzowe roślin należy wykopywać po przymrozkach, które spowodują obumieranie ich nadziemnych części. Zaschnięte i dotknięte mrozem łodygi należy odciąć — najlepiej i najłatwiej wykonać to zadanie sekatorem.
W wielu przypadkach obok starej cebuli pojawi się nowa lub kilka a czasem kilkanaście nowych — na razie lepiej pozostawić je zrośnięte. Cebule kwiatowe wraz z korzeniami oraz piętką starej cebuli dobrze włożyć do plastikowego wiadra, kosza, skrzynki czy papierowej torebki — ważne by w pojemniku miały dostęp do powietrza. Przez dwa — trzy kolejne tygodnie należy przechowywać organy spichrzowe roślin w suchym pomieszczeniu, gdzie temperatura nie spada poniżej zera i nie wzrasta powyżej dwudziestu pięciu stopni Celsjusza. Gdy cebulki kwiatowe są już przesuszone, czyli ich korzenie zaschną, a tunika (łupka) przybierze brązową barwę, pora otrzepać je z ziemi, usunąć piętkę i oddzielić cebulki przybyszowe, które można wykorzystać do rozmnażania roślin. Należy też przyjrzeć się poszczególnym okazom i wyrzucić chore i przegniłe.
Jak przechowywać cebulki kwiatowe?
Przesuszone i rozdzielone cebulki kwiatowe należy przechowywać w suchym pomieszczeniu, gdzie temperatura nie spada poniżej zera stopni Celsjusza. Większość roślin cebulowych można przechowywać w temperaturze około czterech — pięciu stopni Celsjusza, jednak idealna temperatura przechowywania cebulek kwiatowych zależy od gatunku rośliny. Lilie, mieczyki, neriny i tygrysówki najlepiej zimują w ciemnych pomieszczeniach i temperaturze nie niższej niż dwa i nie wyższej niż pięć stopni Celsjusza. Cebulki eukomis najlepiej czują się w temperaturze ośmiu — dziesięciu stopni Celsjusza. Cieplejsze pomieszczenia — między dwanaście a piętnaście stopni Celsjusza — preferują ismeny i śniadki.
Przechowywanie cebulek kwiatowych: Jakie podłoże wybrać?
Gatunek rośliny wpływa nie tylko na temperaturę przechowywania cebulek kwiatowych, ale także na rodzaj podłoża, w którym powinny zimować.
- Mieczyki wystarczy poukładać w przewiewnym pojemniku, można tu wykorzystać drewniane skrzynki, doniczki, plastikowe wiaderka czy torebki papierowe.
- Do pojemników z paskiem można włożyć: śniadki, nerinę, tygrysówkę i warkocznicę.
- Przechowywane w trocinach, przezimują: nerina i ismena.
- Natomiast torfem można przysypać orientalne odmiany lilii, tygrysówkę pawią, warkocznicę, ismenę.
Właściwie przechowywane cebule sprawią, że w przyszłym roku kwiaty będą piękne i bujne.