Jak szczepić róże?

Rozmnażając królową ogrodów w lipcu i sierpniu, zwiększymy jej odporność.

Róża jest prawdziwą królową polskich ogrodów
Róża jest prawdziwą królową polskich ogrodów123RF/PICSEL

Szczepienie róż odmian szlachetnych, czyli okulizację, zaczynamy od pobrania pędu (tarczki) odmiany szlachetnej ze środkowej części krzewu. Ma być zdrowy, oczyszczony z liści i kolców.

Odsłaniamy w krzewie do szczepienia szyjkę korzeniową i oczyszczamy ją z ziemi. Nożem nacinamy kształt litery T, nie wycinając zbyt wiele drewna.

Tarczkę wsuwamy między rozchylone brzegi kory w nacięciu. Obcinamy nadmiar tkanek ponad górną granicą nacięcia. Tarczka musi przylegać, by się zrosnąć.

Obwiązujemy paskami folii i kopczykujemy szyjkę korzeniową.

***

#POMAGAMINTERIA

Pięć rodzin, pięć dni i piętnaście wymagających treningów. Obóz Muay Thai, którego pierwsza edycja odbyła się w zeszłym roku, jest szansą dla młodzieży w spektrum autyzmu na poznanie smaku zdrowej rywalizacji, wygranej, a czasem także porażki. Jak mówią organizatorzy: "To, że nasi podopieczni nie utrzymują kontaktu wzrokowego z rozmówcą, nie znaczy, że nie mają nic do powiedzenia. Sport uczy nas szacunku do siebie i każdego rywala. Jeśli tego nie zrozumiesz, oddalasz się od mety". Organizacja tegorocznej edycji wciąż stoi pod znakiem zapytania, jednak dzięki ludziom dobrej woli szanse na wyjazd z każdym dniem rosną. I ty możesz pomóc! Sprawdź szczegóły!

Rewia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas