Jak uprawiać cukinię?

Cukinia dopiero od niedawna zaczyna być doceniana w naszych ogródkach i kuchniach tak jak na to zasługuje. Jako warzywo uprawowe ma bardzo małe wymagania i daje duże plony - z jednego krzaczka możemy uzyskać nawet do 40 owoców! Te z kolei, doskonale nadają się m.in. na przetwory, ale mają też wiele innych zastosowań. Warto również spróbować potraw ze smażonych kwiatów cukinii. Właśnie maj jest miesiącem, w którym pora zabierać się za sadzenie dyniowatych.

Jak uprawiać cukinię?
Jak uprawiać cukinię?123RF/PICSEL

Wymagania

Największe plony zbierzemy z cukinii posadzonej na żyznej, próchnicznej i przepuszczalnej glebie o odczynie obojętnym. Cukinia nie lubi natomiast gleb ciężkich i podmokłych. Miejsce to powinno być osłonięte od silnych wiatrów i koniecznie dobrze nasłonecznione, gdyż tak jak inne rośliny z rodziny dyniowatych, cukinia lubi słońce.

Cukinia, szczególnie w okresie wzrostu i dojrzewania owoców, wykazuje duże zapotrzebowanie na wodę, dlatego też dobrze jest wyściółkować ziemię czarną folią lub agrowłókniną w celu zmniejszenia jej parowania.

Uwaga: planując uprawę cukinii, jesienią poprzedniego roku, warto w miejscu, gdzie chcemy ją sadzić zastosować obornik.

Metody uprawy cukinii

W naszym klimacie, cukinia do gruntu nie powinna trafiać przed 15 maja, ponieważ spadek temperatury nawet do 0°C może zniszczyć całą roślinę. Jeśli mamy warunki do produkcji rozsady, możemy nasiona wysiać do rozsadnika już w połowie kwietnia, a po połowie maja wysadzić wyrośnięte sadzonki do gruntu. Łatwiejszym i zdecydowanie pewniejszym rozwiązaniem będzie jednak zakup gotowej rozsady u sprawdzonego sprzedawcy. Przed jej wysadzeniem pamiętajmy, aby ją odpowiednio zahartować!

Drugim rozwiązaniem jest wysiew nasion wprost do gruntu. Najbezpieczniej będzie, jeśli z tym również poczekamy do "zimnych ogrodników". Nasiona siejemy gniazdowo, po 2-3 w dołku na głębokość 3-4cm. Nie powinniśmy sadzić ich w rzędzie gęściej niż co 1m, ponieważ krzaczki się rozrosną, a potrzebują światła oraz przestrzeni. Jeśli planujemy sadzić kilka rzędów, to odległość między nimi powinna wynosić przynajmniej 60-80cm. Gdy tylko nasiona zaczną kiełkować, z każdego gniazda zostawiamy najsilniejszą siewkę.

Uwaga: cukinia jest warzywem ciepłolubnym, dlatego wyścielenie podłoża wokół niej czarną folią lub agrowłókniną, dzięki której szybciej nagrzewa się ziemia, bardzo korzystnie wpłynie na szybszy wzrost roślin oraz bujniejsze owocowanie.

Zbiór owoców

Zapewniając naszym cukiniom opisane wyżej warunki, już w czerwcu możemy spodziewać się pierwszego zbioru owoców, a jeśli tylko będziemy ją odpowiednio podlewać, będzie nam owocować aż do połowy września (chyba że wcześniej zniszczą ją pierwsze przymrozki).

Owoce dobrze jest zbierać co drugi dzień, ponieważ częsty zbiór stymuluje roślinę do wytwarzania nowych owoców. Pamiętajmy, aby odcinać je od krzaczków za pomocą ostrego noża, gdyż przy próbie ich odłamania można uszkodzić roślinę.

Możemy też spróbować potraw z kwiatów cukinii, a zrywając je z rośliny, dodatkowo wpłyniemy na szybszy wzrost tych, które pozostawimy.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas