Jak uprawiać jukę w domu?

Wśród wszystkich roślin doniczkowych juka domowa zasługuje na szczególną uwagę. Jeśli zapewni się jej odpowiednie warunki, będzie oryginalną ozdobą wnętrz, której nie trzeba poświęcać wiele uwagi. Z jej uprawą poradzi sobie nawet osoba mało doświadczona. Jednak aby nie sprawiała problemów, należy pamiętać o kilku zasadach. Wtedy nie będzie podatna na ataki szkodników, a także poradzi sobie bez częstego podlewania. Jak dbać o jukę, by zawsze się pięknie prezentowała? Gdzie najlepiej ją ustawić w mieszkaniu?

Juka doniczkowa
Juka doniczkowa ©123RF/PICSEL

Juka domowa: Co trzeba o niej wiedzieć?

Juki w naturze
©123RF/PICSEL

Juka domowa jest egzotyczną rośliną doniczkową, której szczególna popularność rozpoczęła się w latach 70. ubiegłego stulecia. Zdobiła wtedy biura, urzędy i inne budynki użyteczności publicznej. Jej niewielkie wymagania uprawowe sprawiły, że chętnie była i jest uprawiana w warunkach domowych. Najczęściej spotyka się trzy gatunki juki: gwatemalską, aloesową i wyniosłą. Pomiędzy nimi nie ma szczególnych różnic: wszystkie charakteryzują się kępami podłużnych liści, które wyrastają z długiego i sztywnego pnia.

Jakie warunki trzeba zapewnić juce?

Młode juki
©123RF/PICSEL

Juka jest rośliną, która potrzebuje jasnego stanowiska. Niestety, nie może być ustawiona w pobliżu okna od strony południowej, gdyż nadmiar promieni słonecznych może poparzyć jej liście. Juka nie wymaga częstego podlewania – wodę magazynuje w zdrewniałej łodydze oraz liściach. Jednak aby rosła bujnie, należy dolewać do doniczki odstaną wodę (najlepiej przez całą noc) w równych odstępach czasu, kiedy wierzchnia warstwa dostatecznie przeschnie. Najlepiej podlewać ją co dwa tygodnie. Nie wolno zapominać o regularnym odkurzaniu liści – wystarczy przecierać je wilgotną szmatką.

Pielęgnacja juki

Juka dorosła
©123RF/PICSEL

Młode juki należy często przesadzać (co rok lub co dwa lata), gdy doniczka jest dla niej za mała. Należy zapewnić roślinie lekkie i przepuszczalne podłoże (nie wolno zapominać o solidnej warstwie drenażu) oraz tylko niewiele większą doniczkę. Kiedy roślina jest duża i jej wyciągniecie jest niemożliwie, wystarczy wymienić jej jedynie wierzchnią warstwę gleby. Jukę można w bardzo łatwy sposób odmłodzić. Jeśli jest bardzo duża, wystarczy odciąć pióropusz liści z kilkunastocentymetrowym fragmentem łodygi oraz wsadzić całość do wody. Po wykształceniu się korzeni, można młodą roślinę przesadzić do doniczki z ziemią.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas