Reklama

Jak wybielić firanki? Domowe sposoby

Duże nasłonecznienie, unoszący się w mieszkaniu kurz, zanieczyszczenia dobiegające z zewnątrz i papierosowy dym sprawiają, że wiszące w naszych oknach firanki zaczynają w bardzo szybkim tempie żółknąć. Jak przywrócić im dawny blask i śnieżnobiały kolor? Doskonałymi środkami mogą okazać się w tym przypadku niezastąpione i sprawdzone w kuchni soda oczyszczona, sól kuchenna, ocet, proszek do pieczenia oraz służąca nam na co dzień do uśmierzania bólu aspiryna czy trafiające zwykle do kosza skorupki jaj. Sprawdź, jak ich użyć, aby twoje firanki prezentowały się pięknie, dobrze układały i były miękkie w dotyku.

Aspiryna a śnieżnobiałe firany

Po aspirynę sięgamy zwykle, gdy dopadnie nas grypa, migrena, gorączka, czy stan zapalny. Okazuje się jednak, że poza dobroczynnym wpływem na poprawę naszego zdrowia i wszechstronnymi właściwościami przeciwbólowymi może równie skutecznie posłużyć jako środek wybielający i przywrócić firanom śnieżnobiały kolor. Jak jej użyć? Wystarczy, że rozpuścisz pięć tabletek aspiryny w wodzie i zamoczysz w niej firany. Po upływie kilku godzin wypierz je w tradycyjny sposób w proszku lub płynie. Będą wyglądały jak nowe.

Biel firan a skorupki jaj

Mało kto o tym wie, ale skorupki jaj posiadają niesamowitą siłę wybielania. Obecnie najczęściej wrzucamy je do kosza, tymczasem nasze babcie wykorzystywały je do prania firan. Jak najlepiej ich użyć? Umieść skorupki jaj w wełnianym woreczku i włóż go do pralki razem z firanami. Dzięki zastosowaniu tej prostej metody nie tylko odzyskają śnieżnobiały kolor, ale znacznie dłużej będą czyste.

Reklama

Biel firan a sól kuchenna

Doskonałym i w stu procentach naturalnym środkiem wybielającym, dzięki któremu nasze firany odzyskają śnieżnobiały kolor, jest niezastąpiona w kuchni sól kuchenna. Do pięciu litrów wody dodaj 250 gram soli i poczekaj aż się w niej rozpuści. Pożółkłe firanki zanurz w roztworze i mocz je w nim co najmniej przez trzy godziny. Jeśli odbarwienia są silne, pozostaw je w mieszance na całą noc, a następnie wypierz w tradycyjny sposób w proszku lub w płynie. Dzięki zastosowaniu tej metody twoje firanki będą nie tylko prezentować się pięknie, ale i znacznie lepiej układać.

Firany a soda oczyszczona

Podobny efekt do tego osiągniętego dzięki wykorzystaniu soli kuchennej, pozwoli nam uzyskać moczenie firan w sodzie oczyszczonej. W 10 litrach wody rozpuść 500 gram sody oczyszczonej i zanurz w niej firany. Po upływie około trzech godzin wypierz je w pralce w tradycyjny sposób. Zastosowanie tego prostego sposobu pozwoli ci nie tylko zwiększyć efektywność prania, ale jednocześnie uzyskać efekty zmiękczające i wybielające.

Proszek do pieczenia

Idealnym środkiem, który pozwoli nam pozbyć się szarego lub żółtego odcienia naszych firan jest proszek do pieczenia. Zawartość jednego opakowania proszku do pieczenia rozpuść w pięciu litrach wody i zanurz w roztworze firanki. Mocz je co najmniej przez trzy godziny, a następnie wypierz w tradycyjny sposób. Jeśli firanki nie są bardzo pożółkłe lub szare, proszku do prania możesz również użyć dodając go bezpośrednio do prania.

Firany a ocet spirytusowy

Uporczywych zabrudzeń i szarych przebarwień na firanach pozbędziesz się wykorzystując ocet spirytusowy. Do dziesięciu litrów wody dodaj pół szklanki octu spirytusowego i zanurz w mieszaninie firanki. Następnie upierz je w tradycyjny sposób.

Firanki a atrament

Kiedyś białym, a obecnie mocno poszarzałym firankom można przywrócić śnieżnobiały kolor, mocząc je przez cały noc w wodzie z dodatkiem atramentu z dwóch nabojów. Rano należy je dokładnie wyprać w tradycyjny sposób.

Kremowe firanki a herbata

Jeśli twoje kremowe firanki mocno wyblakły i chcesz przywrócić im równomierny kolor, zamocz je w wodzie z dodatkiem naparu z czarnej herbaty, a potem normalnie wypierz.

Jak usunąć tłustą plamę z firanki?

Jeśli na twojej firance pojawiła się tłusta plama, działaj szybko. Posyp ją mąką i pozostaw na niej przez kilka minut. Mąka wchłonie tłuszcz i po tym, jak upierzesz firankę, po plamie nie będzie ani śladu.

Jak pozbyć się brzydkiego zapachu

Firanki często wchłaniają brzydkie zapachy. Aby się ich pozbyć, zrób domowy spray. Do szklanki przegotowanej wody dodaj łyżeczkę soku z cytryny, po czym wstrząśnij i spryskaj firankę.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: jak wybielić firanki | firanki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama