Jak wybielić poszarzałe ubrania?

Białe ubrania są niezbędne w każdej garderobie. Koszule lub bluzki nie tylko zarezerwowane są dla odświętnych albo eleganckich okazji, ale mogą również być zestawione z innymi elementami odzieży, aby stworzyć ciekawą stylizację. Niestety, choć często staramy się dbać o białe ubrania, to z czasem szarzeją. Jeśli mamy sentyment do ulubionej odzieży, nie musimy spisywać jej na straty: wystarczy sięgnąć po sprawdzone patenty, które skutecznie je wybielą. Po co warto sięgnąć? Przekonajmy się!

Biała koszula straciła blask? W mig przywrócisz jej atrakcyjny wygląd
Biała koszula straciła blask? W mig przywrócisz jej atrakcyjny wygląd123RF/PICSEL

Siła cytryny!

Zarówno cytryna, jak i kwasek cytrynowy to sprawdzony duet pomagający pozbyć się zgromadzonych w tkaninie osadów, które psują ich śnieżną biel. Zanim jednak skorzystamy z dobrodziejstw tych dwóch produktów, przyjrzyjmy się metce producenta znajdującej się na ubraniach. Jeśli można prać je w wysokiej temperaturze, to warto sięgnąć po rewelacyjny sposób. Poszarzałe ubrania można moczyć w ciepłej, ale nie w gorącej wodzie, z dodatkiem soku z dwóch wyciśniętych cytryn albo opakowania kwasku cytrynowego. Całość warto co jakiś czas przemieszać tak, aby cytrynowa mikstura dokładnie pokryła tkaninę. Pamiętajmy, że czas działa w tym przypadku na naszą korzyść: im dłużej ubrania moczymy, tym lepszy będzie efekt.

Ale moczenie z dodatkiem cytryny to niejedyna czynność, aby pozbyć się poszarzałych ubrań. Po takiej kąpieli trzeba je wyprać - rzecz jasna - w pralce. Do dozownika na proszek można dodać opakowanie kwasku cytrynowego, który spotęguje działanie.

Soda oczyszczona i proszek do pieczenia

Zarówno soda oczyszczona, jak i proszek do pieczenia to niezbędnik każdej pani domu! To te dwa składniki, jak wiadomo, pomagają domowym wypiekom wyrosnąć! Ale to niejedyne zasługi tych dwóch produktów spożywczych: można je z powodzeniem wykorzystać do pozbycia się osadów na tekstyliach. Poszarzałe tkaniny, takie jak koszule, ale również te delikatniejsze: firanki czy obrusy, przestaną nas rozczarowywać swoim wyglądem, jeśli zapewnimy im kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem sody lub proszku do pieczenia. Ile użyć wybielających specyfików? Wystarczą solidne trzy łyżki stołowe.

Po moczeniu nie wolno zapominać o wypraniu ubrań w pralce. Do dozownika z detergentem warto dodać jeszcze łyżeczkę spulchniających specyfików na poszarzałe ubrania.

Ocet

Ocet i soda? Te dwa składniki rozprawiają się z osadami i brudem
Ocet i soda? Te dwa składniki rozprawiają się z osadami i brudem

Użycie octu do poszarzałych ubrań nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, ale wielu unika go jak ognia: nawet w celu wybielenia poszarzałych ubrań. Czasami warto się jednak do niego przekonać: przynajmniej z dwóch powodów. Nie tylko pomoże wybielić tkaniny, ale także pozbędzie się nagromadzonych w pralce osadów. Jak korzystać z octu do wybielenia ubrań? Wystarczy zastąpić nim detergent - do odpowiedniej przegródki trzeba wlać szklankę specyfiku. Jaka jest przewaga octu nad innymi metodami? Aby zobaczyć wyraźną różnicę w wybieleniu, tkanin nie trzeba wcześniej moczyć. 

Jednak istnieje przesłanka, kiedy dłuższe moczenie w wodzie z octem będzie dla poszarzałych ubrań wskazane. Kiedy? Wtedy, gdy zauważymy szare plamy na kołnierzyku lub rękawach.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas