Jak wyczyścić okap z tłuszczu: Kilka niezawodnych patentów

Okap kuchenny wymaga regularnego czyszczenia, choć wiele osób postrzega tę czynność jako jeden z najgorszych koszmarów w kategorii porządków. Najwyższa pora przekonać się, że to wcale nie musi być trudne i czasochłonne. Czyszczenie okapu nie wymaga również używania drogich, specjalistycznych środków. Zobacz, jak ułatwić sobie sprawę. Dzięki kilku sprytnym trikom ten ważny sprzęt kuchenny nie tylko będzie lśnił czystością, ale przede wszystkim zapewnisz mu sprawne działanie przez długie lata.

Czyszczenie okapu domowymi sposobami
Czyszczenie okapu domowymi sposobami123RF/PICSEL

Okap - co jest ważne?

Mycie naczyń, ścieranie blatów i czyszczenie kuchenki są dla większości z nas oczywistymi czynnościami, które wykonuje się często. Inaczej sprawa wygląda, gdy mowa o okapie. Używamy go codziennie podczas przygotowania posiłków. Niezawodnie pochłania zapachy i parę wodną, przez co przebywanie w kuchni jest dużo przyjemniejsze. Mimo to często nie zwracamy uwagi na zachowanie okapu w czystości. Znaczna część zabrudzeń osadza się na wewnętrznych częściach, przez co na co dzień ich nie zauważamy. Tymczasem jest to bardzo popularna przyczyna problemów ze sprzętem i odpowiedź na pytanie, dlaczego okap nie wciąga.

Kluczowe okazuje się regularne mycie okapu kuchennego. Dzięki temu porządki będą szły sprawnie i przestaną kojarzyć się z uciążliwym zajęciem.

Jak często czyścić okap?

Jeśli gotujemy codziennie, okap należy czyścić raz w tygodniu. Postarajmy się, by raz w miesiącu skontrolować także stan filtrów i zadbać o ich czystość. Warto pamiętać, że używanie kuchenki gazowej generuje większą ilość zanieczyszczeń, więc systematyczne czyszczenie jest obowiązkowe.

W jaki sposób wyczyścić okap kuchenny? Podstawowe informacje

Brud nie tylko źle wygląda, ale też negatywnie wpływa na działanie okapu
Brud nie tylko źle wygląda, ale też negatywnie wpływa na działanie okapu123RF/PICSEL

Szorowanie twardymi szczotkami może przynieść więcej szkody niż pożytku. Muszą o tym pamiętać zwłaszcza właściciele okapów ze stali nierdzewnej i szkła. Ściereczki z mikrofibry oraz miękkie gąbki są dla powierzchni podatnych na zarysowania najbezpieczniejsze.

Przed rozpoczęciem mycia okapu, należy odłączyć go od zasilania. Bez tego pod żadnym pozorem nie można rozpoczynać czyszczenia wewnętrznych elementów. Nie trzeba jednak tego robić, jeśli tylko kosmetycznie przecieramy zewnętrzną część.

Do czyszczenia warto używać nieskomplikowanych produktów, które zazwyczaj są w kuchennym wyposażeniu. Domowe sposoby na czyszczenie okapu mogą okazać się bardziej skuteczne niż chemiczne preparaty!

Mycie okapu płynem do naczyń

Obecny w każdej kuchni płyn do naczyń w zupełności wystarczy do utrzymania okapu w czystości. Oczywiście pod warunkiem, że stosowany będzie systematycznie. Kilka kropel płynu rozprowadzamy w ciepłej wodzie, następnie moczymy w niej gąbkę i przecieramy okap. Mieszanki tej użyć można do umycia zewnętrznych elementów. Jeśli na kratce z filtrem widoczny jest zaschnięty brud, poleca się umieścić ją w miednicy z wodą i płynem na pół godziny.

W kuchennych porządkach wykorzystaj płyn do naczyń
W kuchennych porządkach wykorzystaj płyn do naczyń123RF/PICSEL

Jak czyścić okap kuchenny octem?

Oto produkt, który zdążył już zyskać reputację środka, który sprawdza się znakomicie w domowych porządkach. Warto go użyć także przy problemach z zaniedbanym okapem kuchennym. Ocet mieszamy z wodą w równych proporcjach i przelewamy do butelki ze spryskiwaczem. Celujemy w zabrudzenia, następnie przecieramy czystą szmatką. W roztworze wody i octu możemy również zanurzyć problematyczne części. Po kilkunastu minutach brud powinien zniknąć.

Czym wyczyścić okap z tłuszczu? Tłuszczem!

To nie pomyłka. Oliwa z oliwek genialne rozpuszcza tłuste zabrudzenia, a do tego nadaje blask czyszczonej powierzchni. Produkt najwygodniej jest nanosić przy pomocy gąbki, następnie przykryć czyszczone miejsca ściereczką zamoczoną w ciepłej wodzie. Do usunięcia resztek zanieczyszczeń przyda się szorstka strona gąbki. Gotowe!

Oliwa czyści i nabłyszcza czyszczoną powierzchnię
Oliwa czyści i nabłyszcza czyszczoną powierzchnię123RF/PICSEL

Czyszczenie okapu sodą

Tani i powszechnie dostępny środek potrafi czynić cuda - również podczas walki z brudnym okapem w kuchni. Potrzebny nam będzie duży garnek (co najmniej pięciolitrowy) oraz soda oczyszczona (minimum pół szklanki). W garnku gotujemy wodę z sodą i do tak przyrządzonego domowego preparatu wstawiamy problematyczny filtr okapu. W przypadku lekkich zabrudzeń wystarczy odczekać pięć minut. Jeśli jednak dawno nie czyściliśmy tego sprzętu, poczekajmy przynajmniej kwadrans.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas