Klasyka czy nowoczesność – w jakim stylu urządzić mieszkanie?
Dobór koloru ścian, podłóg, mebli czy dodatków wpływa nie tylko na wygląd lokalu, ale przede wszystkim na to, jak czujemy się w mieszkaniu. Styl wnętrza powinien być dopasowany do potrzeb, ale także do wielkości pomieszczeń. Jak urządzić mieszkanie, żeby było zarówno stylowe, jak i funkcjonalne?
Harmonijne i eleganckie wnętrze w stylu klasycznym, jasne barwy oraz prostota w wystroju skandynawskim, przytulna stylistyka angielska, krzykliwa glamour czy może łączący różne elementy styl eklektyczny?
– Kiedy decydujemy się na aranżację wnętrza w konkretnym stylu, należy dokładnie przemyśleć, w jakim celu kupiliśmy mieszkanie. Jeśli urządzamy je z myślą o wynajmie – może nie teraz, ale za rok lub za dwa lata – to najlepiej sprawdzą się uniwersalne rozwiązania. W takim przypadku dobrze postawić na bardzo popularny styl skandynawski, a także klasyczny oraz eklektyczny – komentuje Agata Stradomska z globalnej sieci biur nieruchomości RE/MAX.
Kolor ścian a wielkość wnętrza
Niezależnie od tego, na jaki charakter wnętrza się zdecydujemy, zacznijmy od wyboru koloru ścian, ponieważ w zależności od tej decyzji pomieszczenia zostaną optycznie pomniejszone lub powiększone. W tym celu należy wziąć pod uwagę wielkość pokojów i dostęp do światła. Kiedy pokoje są małe, wówczas o wiele lepiej sprawdzą się w nich jasne barwy. Kolor biały, beżowy, jasnoszary czy lodowo niebieski sprawią, że od ścian będzie odbijało się więcej promieni słonecznych, a tym samym wnętrze zostanie optycznie powiększone. Oczywiście nie każdemu delikatne kolory przypadną do gustu. Osoby, które zdecydują się na odważne czerwienie, pomarańcze, zielenie powinny zadbać o stonowanie pomieszczenia dodatkami, przełamanie jaskrawego koloru innym - najlepiej jasnym - lub wyeksponowanie go na wybranej ścianie. Mieszkanie w zbyt krzykliwym lokum może być przytłaczające i męczące.
Chcąc powiększyć pomieszczenie powinno się pomyśleć także o oddzieleniu ścian od sufitu – można pomalować go na biały kolor lub jednolite ściany pokoju oddzielić jasnymi listwami. Przy wyborze koloru ścian należy pamiętać, że im bardziej ich barwa jest uniwersalna, tym większą mamy dowolność przy wyborze dodatków.
Ciemna czy jasna podłoga?
Jasna podłoga pasuje do każdego stylu i barw. Dobrze sprawdzi się w mniejszych i ciemnych pomieszczeniach, ponieważ dodatkowo rozjaśni wnętrze oraz nada mu lekkości i przestronności. Jednak także w tym przypadku zalecane jest zachowanie umiaru – kiedy decydujemy się na jasną podłogę, wówczas powinniśmy zastanowić się nad meblami, które pomogą przełamać monotonię barw.
Ciemne barwy optycznie zmniejszają pomieszczenia. Podobnie jest w przypadku podłóg – z uwagi na to, ciemne kolory lepiej sprawdzą się w większych pokojach. Ponadto, brązowy parkiet ociepli pomieszczenie i sprawi, że będzie ono wydawało się przytulniejsze. Taka kolorystyka podłóg będzie dobrze współgrała z jaśniejszymi ścianami i meblami.
Siła detali
Świeczniki, ramki, obrazy, firanki, poduszki czy narzuty – dobór odpowiednich dodatków pomoże nadać charakter wnętrzu. W zależności od efektu jaki chcemy uzyskać – za ich pomocą możemy ocieplić pomieszczenie lub sprawić, że będzie ono wyjątkowo eleganckie. Zmiana dodatków może także pomóc, kiedy planujemy metamorfozę mieszkania, jednak nie chcemy inwestować w nowe meble lub malowanie ścian.
– W przypadku przygotowywania mieszkania do sprzedaży lub wynajmu, dodanie nawet niewielkich akcesoriów może sprawić, że lokal zostanie przyjaźniej odebrany przez potencjalnych kupujących. Warto jednak zachować minimalizm – postawić na uniwersalne kolory, fasony i kształty – podpowiada Agata Stradomska. Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na klasykę, czy nowoczesność, styl mieszkania powinien być dopasowany do potrzeb i gustu lokatorów. Myśląc o urządzaniu lokalu pamiętaj o tych kilku zasadach, dzięki którym wnętrze będzie nie tylko stylowe, ale także funkcjonalne.