Konwalnik płaskopędowy: Wymagania, uprawa, zastosowania
Konwalnik płaskopędowy to oryginalna roślina, która wyróżnia się czarnymi liśćmi. Nie bez powodu nazywany jest "czarną trawą", gdyż bardzo ją przypomina i podobnie jak ona rośnie w gęstych kępach. W Polsce konwalnik jest rzadko spotykany, znajdziemy go przede wszystkim w ogrodach botanicznych oraz parkach. Swoją barwę zachowuje przez cały rok, dlatego może być ciekawą ozdobą w twoim ogródku. Jakie ma wymagania? Czy potrzebuje specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych? Przekonajmy się.
Czym jest konwalnik?
Konwalnik to bylina, która osiąga ok. 30 cm wysokości. Jest rośliną bardzo odporną i - o ile zapewni się jej odpowiednie warunki - nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Charakteryzuje się ciemnymi liśćmi, które przyjmują barwę od ciemnozielonej, przez fioletową, brązową aż po czarną: kolory mogą zmieniać się w zależności od zasobności gleby w związki mineralne, bądź od intensywności światła. Przy sprzyjających warunkach konwalnik kwitnie latem: wypuszcza drobne, fioletowe lub białe, pachnące kwiaty. Jeśli aura jest słoneczna, mogą się one utrzymać aż do późnej jesieni, by następnie wytworzyć ozdobne, aczkolwiek niejadalne jagody.
Jakie wymagania ma konwalnik?
Konwalnik to roślina bajecznie prosta w uprawie. Można go wsadzić wprost do gruntu, bądź do doniczek. Preferuje stanowisko jasne; najlepiej by światło było rozproszone i delikatnie cieniste. Zbyt intensywne słońce może powodować odbarwienie liści, a całkowity jego brak spowoduje, że będą one zielone. Gleba powinna być odrobinę próchnicza i lekko wilgotna. Jeśli stanowisko ma tendencję do gromadzenia wody, powinno się je wcześniej zdrenować. Warto wiedzieć, że konwalnik rośnie jednak stosunkowo wolno, więc by kępy bujnie się rozrosły, potrzeba odrobiny cierpliwości.
Uprawa konwalnika
Roślina jest bardzo tolerancyjna i nie ma zbyt wielu wymagań pielęgnacyjnych. Rzadko pada ofiarą szkodników oraz chorób. Niestety konwalnik nie zawsze dobrze znosi ujemne temperatury; zimą warto przykrywać kępy rośliny agrowłókniną, stroiszem, liśćmi albo igliwiem; szczególnie, kiedy w tym czasie nie będzie padał śnieg. Obumarłe liście należy usuwać wiosną, gdyż zimą stanowią dla rośliny naturalną otulinę. Konwalnik raczej nie wymaga podlewania, chyba że temperatury latem są wysokie i panuje susza. Wówczas zabieg nawadniania trzeba przeprowadzać rano albo wieczorem.
Zastosowania konwalnika
Konwalnik jest ciekawą ozdobą ogrodów. Z racji swojego nietypowego wyglądu może być sadzony na linii rabat, alejek oraz jako obwódki dla innych okazów. Po pewnym czasie kępy stają się bujne i gęste; szczelnie pokrywają zarastaną przestrzeń. Konwalnik ma funkcję zadarniania podłoża, czyli pod ziemią tworzy zbitą i trwałą tkankę korzeniową, która zapobiega wyrastaniu chwastów oraz może stanowić ochronę przed nadmierną erozją podłoża. Konwalnik tworzy ciekawe kompozycje z innymi gatunkami traw i niskich krzewów, a dobór odmian na zasadzie kontrastowych kolorów zachwyci każdego.
Rozmnażanie i nawożenie konwalnika
Rozmnażanie konwalnika może następować poprzez wysiew z nasion. Jednak jest to dość czasochłonne i nie zawsze kończy się powodzeniem. Poza tym rzadko zdarza się, aby wysiany okaz otrzymał takie same cechy, jak roślina macierzysta. Najbezpieczniej i najefektywniej jest zrobić to poprzez podział rośliny; zabieg ten wykonuje się wiosną. Roślina - jeśli ma odpowiednie warunki glebowe i jest prawidłowo nawodniona - nie musi być nawożona. Jeśli jednak gołym okiem widać, że straciła swoją kondycję, warto sięgnąć po uniwersalne środki wieloskładnikowe.