Reklama

Reklama

Kot: Przykład skutecznego marketingu

Współczesny kot domowy jest klasycznym przykładem skutecznego marketingu niszowego. Ten potomek dzikiego kota afrykańskiego przyciągnął uwagę człowieka mniej więcej w tym samym czasie, gdy pierwsze społeczności rolnicze zjednoczyły się tysiące lat temu nad brzegami Nilu.

Współczesny kot domowy jest klasycznym przykładem skutecznego marketingu niszowego. Ten potomek dzikiego kota afrykańskiego przyciągnął uwagę człowieka mniej więcej w tym samym czasie, gdy pierwsze społeczności rolnicze zjednoczyły się tysiące lat temu nad brzegami Nilu. Afrykański dziki kot (Felis silvestris libyca) polował na myszy i szczury. Z kolei rolnicy rozpaczliwie pragnęli pozbyć się ich ze swoich spichrzy pełnych zboża. Kota zachęcano do stosowania jego najbardziej pożądanego oprogramowania na terenie pól i magazynów, dzięki temu zadzierzgnięto wzajemną więź roboczą. W ten sposób kot zdobył poważane miejsce w społecznościach ludzkich w Afryce, Europie, Azji i w końcu na całej planecie.

Reklama

Obecnie populację kotów domowych (Felis catus) na całym świecie szacuje się na około 500 milionów. Przez około 8000 lat historii związków z ludźmi oprogramowanie kota nieco się zmieniło. W odróżnieniu od psa, który jest potomkiem wilka, ale w większości przypadków nawet go nie przypomina, kształt ciała i wielkość typowego kota domowego bardzo przypomina jego dzikich przodków. Jest tak, ponieważ psy były poddawane intensywnej selektywnej hodowli, by uczynić z nich lepszych strażników i/lub towarzyszy. Koty zaś okazały się optymalnie skonfigurowane do kontroli liczebności szkodników i przez to pozostawione samym sobie.

Oprogramowanie kota domowego akże pozostało bez zmian. Tak naprawdę wszelkie standardowe zachowania kotów domowych są obecne u większych, mniej przyjaznych modeli, takich jak lampart i puma. Największe ustępstwo kotów w stosunku do nowoczesnego świata to nakładka oprogramowania pozwalająca im tolerować bliskie związki z ludźmi. Użytkownicy, którzy jeszcze nigdy nie mieli do czynienia z kotami, powinni pamiętać o tej oryginalnej zalecie, ponieważ w większości będą mieli do czynienia z zachowaniami, które na pierwszy rzut oka mogą się wydawać niepojęte. Należy pamiętać, że we wszystkim, co robi kot, kryje się jakiś sens - nawet jeśli jest on znany wyłącznie kotu.

Różnorodne warianty sprzętowe

W ciągu tysięcy lat użytkowania kotów ich fizyczny szablon w większości pozostał bez zmian. Dopiero w ostatnich stu latach został on poddany zasadniczej modyfikacji przez dobór selektywny. Obecnie dysponujemy trzema modelami budowy ciała: muskularnym (standardowy, tradycyjny kształt domowych kotów krótkowłosych), krępym (krzepkie łapki i krępe ciało, na przykład kotów perskich) i smukłym (wyjątkowo smukłe ciało i kończyny oraz głowa w kształcie klina).

Koty hodowane na wystawy często różnią się pod względem wyglądu od kotów hodowanych na towarzyszy domowych. Na przykład kot syjamski o "jakości wystawowej" ma wyjątkowo kanciastą głowę i smukły, wątły tułów. Syjamy hodowane do użytku domowego są bardziej krzepkie i mają znacznie mniej kanciasty łeb.

Wraz z upływem lat pojawiają się nowe odmiany kotów. Niektóre z nich radykalnie różnią się od standardowych parametrów projektowych kota. Najnowsze modele obejmują rasę Devon i Cornish Rex, obie mają kędzierzawą sierść. Istnieje także sfinks, prawie zupełnie pozbawiony sierści oraz kot szkocki zwisłouchy, z wyraźnie opadającymi uszami. Jednak większość kotów na świecie wciąż ma standardową budowę ciała.

Zalety związane z posiadaniem kota

Adoptowanie kociego towarzysza przez człowieka implikuje wiele korzyści, zarówno fizycznych, jak i psychologicznych. Kot dotrzymuje człowiekowi towarzystwa, kochając go i nawiązując intymną więź z przedstawicielem bardzo odmiennego gatunku. Koty mają dobry wpływ na ludzką psychikę. Badania naukowe wykazują, że fizyczny kontakt z kotem może spowolnić częstotliwość bicia serca i obniżyć ciśnienie krwi. Mruczenie wpływa uspokajająco na każdego człowieka. Kot o miłym charakterze pomaga w zwalczaniu depresji i samotności, a także dostarcza niekończących się godzin rozrywki. To tylko niektóre powody, dla których koty stosuje się szeroko w domach opieki i szpitalach jako "zwierzęta terapeutyczne". Zważywszy na korzyści, symboliczny koszt utrzymania kota jest mądrą inwestycją - pod warunkiem, że zadba się należycie o dobro zwierzęcia.

Najpopularniejsze modele

Większość światowej populacji kotów to efekt przypadkowych kombinacji genetycznych. Taka odmiana kotów zwana jest "rasą mieszaną". Istnieją także dziesiątki dobieranych selektywnie modeli, które gwarantują reprodukcję osobników ze ściśle określonym zestawem cech estetycznych. Koty stworzone w taki sposób zwane są kotami rasowymi. Około 40 ras zostało zaakceptowanych przez Stowarzyszenie Miłośników Kotów (CFA), największy światowy rejestr kotów, jako odrębne odmiany. Wymienione poniżej modele są najbardziej popularne i najłatwiej je rozróżnić. Jeśli zainteresujesz się którymkolwiek z nich, w celu uzyskania dodatkowych informacji uprzejmie prosimy o kontakt z weterynarzem, publiczną biblioteką lub lokalnym związkiem hodowców. Kupuj kota rasowego wyłącznie ze źródła godnego zaufania.

Abisyńczyk: Ten model, rzekomo sprowadzony w dziewiętnastym wieku do Anglii z Abisynii (obecnie Etiopii), bardzo przypomina starożytne egipskie odmiany sportretowane na płaskorzeźbach. Wygląd zewnętrzny: Wyjątkowo smukłe, gibkie ciało, zwykle w cynamonowym kolorze, ale dostępne też w odmianach czerwonej, niebieskiej i płowej. Wielkie, pełne wyrazu oczy otaczają kręgi ciemno pigmentowanej sierści. Istnieje także długowłosa wersja, zwana kotem somalijskim. Najlepsze cechy: Bardzo energetyczny i towarzyski. Zawsze gotowy do zabawy i wykonywania zabawnych sztuczek. Wady: Zawsze gotowy do zabawy i wykonywania zabawnych sztuczek. Nawet o 2.00 w nocy w środku tygodnia. Specjalne oprogramowanie: Abisyńczyk wykazuje niemal psie przywiązanie do właściciela. Idealny właściciel: Każdy, kto będzie tolerował głośne wybryki i poświęcał tyle uwagi, ile wymaga ten kot.

Amerykański krótkowłosy: Stworzony poprzez kombinację selektywnej hodowli i dobór naturalny. Przodkami tego modelu były wytrzymałe koty gospodarskie, które towarzyszyły europejskim osadnikom w północnej Ameryce. Wygląd zewnętrzny: Krótki włos w miliardzie kolorów i wzorów. Silne, krzepkie i muskularne ciało. Najlepsze cechy: Towarzyski i łatwy do wyszkolenia. Przyjaźni się z innymi zwierzętami domowymi i dziećmi. Wady: Nie jest to najbardziej wylewny z kotów. Specjalne oprogramowanie: Niezwykły łowca myszy. Idealny właściciel: Doskonały dla prawie wszystkich ludzi.


materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje