Kto nie ma prawa do trzynastej i czternastej emerytury? Pełna lista

Gabriela Kurcz

Opracowanie Gabriela Kurcz

Polscy emeryci przyzwyczaili się już do dwóch dodatkowych świadczeń, które zostały z nimi na stałe. Chodzi oczywiście o trzynastą i czternastą emeryturę, które należą się większości polskich seniorów. Niestety, nie wszyscy mogą liczyć na dodatkowe pieniądze. Kto nie ma prawa do "trzynastki" i "czternastki"?

Nie wszyscy emeryci mogą liczyć na trzynastą i czternastą emeryturę
Nie wszyscy emeryci mogą liczyć na trzynastą i czternastą emeryturę 123RF/PICSEL

Czym jest trzynasta emerytura?

Trzynasta emerytura wypłacana jest automatycznie - nie trzeba składać żadnego wniosku. W 2023 roku trzynastka wyniosła 1588,44 zł brutto (1445,48 zł netto). Jej wysokość jest uzależniona od inflacji, więc w 2024 roku może ona wynieść nawet 1783,82 zł brutto, czyli 1623,27 zł netto. Realna podwyżka 13. emerytury w 2024 roku to 178 zł.

Komu przysługuje czternasta emerytura?

Czternasta emerytura to dodatkowe świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów, wypłacone po raz pierwszy w 2021 roku. Początkowo miało być ono jednorazowym dodatkiem i przejawem troski o sytuację materialną polskich seniorów, ale rząd poinformował, że zostanie wprowadzone na stałe.

Czternasta emerytura przysługuje:

  • emerytom otrzymującym emerytury, 
  • rencistom i inwalidom wojennym,
  • inwalidom wojskowym,
  • odbierającym rodzicielskie świadczenia uzupełniające (Emerytura Mama 4+),
  • cywilnym niewidomym,
  • ofiarom działań wojskowych,
  • świadczeniobiorcom nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
  • osobom będącym na zasiłku przedemerytalnym,
  • emerytom i rencistom służb mundurowych i wojskowych. 

Osoby z emeryturą minimalną otrzymały we wrześniu 2023 roku "czternastkę" w wysokości 2202,5 zł. Powyżej 2900 zł brutto działała natomiast zasada "złotówka za złotówkę". Podobne zasady obowiązywać będą i w tym roku, a według wstępnych zapowiedzi tegoroczna "czternastka" wyniesie 1783,82 zł brutto, czyli 1623,27 zł netto. Świadczenie wypłacone będzie we wrześniu 2024 roku. 

Kto nie ma prawa do trzynastej i czternastej emerytury?

Prawo do trzynastej emerytury nie przysługuje osobom, których prawo do świadczeń będzie zawieszone na dzień 31 marca 2024 roku oraz sędziom i prokuratorom w stanie spoczynku. Podobnie jest z "czternastką" - tego świadczenia nie otrzymają osoby z zawieszonym prawem do świadczenia. Czternastej emerytury nie otrzymają także seniorzy o wyższych niż ustalone dochodach - w 2023 roku były to osoby, których emerytura przekracza 5500 zł brutto.

Zobacz również: 

Tomasz Ziętek. O autorskim albumie - „Some old songs", zawalczy o Oskary i Hollywood?INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas