"Pracowałam zaledwie pięć lat. Czy mogę liczyć na świadczenie?". ZUS mówi jasno

Większość seniorów przechodzi na emeryturę zaraz po skończeniu 60 i 65 lat w przypadku kobiet i mężczyzn. Mają już oni wtedy zazwyczaj wystarczający staż pracy, upoważniający do pobierania minimalnej emerytury. Zdarza się jednak czasem, że senior ma na koncie zaledwie kilka lat aktywności zawodowej. Na co może liczyć w takiej sytuacji?

Minimalna emerytura przysługuje osobom, które pracowały 20 i 25 lat w przypadku kobiet i mężczyzn
Minimalna emerytura przysługuje osobom, które pracowały 20 i 25 lat w przypadku kobiet i mężczyzn 123RF/PICSEL

Dodatkowy rok pracy może podnieść emeryturę

Według szacunków Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, już jeden dodatkowy rok pracy może podnieść emeryturę nawet o 10-20 proc.! W przeliczeniu może być to nawet 400 zł więcej. Praca dłuższa o dodatkowe siedem lat może za to wręcz podwoić świadczenie emerytalne!

Choć z roku na rok przybywa seniorów chcących pracować dłużej, to wciąż zdarza się, że okres składkowy przyszłego emeryta jest wyjątkowo krótki i wynosi np. zaledwie pięć lat. Czy osoba, która przepracowała tak niewiele może liczyć na emeryturę?

Co przysługuje po pięciu latach pracy?

W Polsce gwarantem otrzymania świadczenia emerytalnego jest udokumentowany staż pracy, który wynosi kolejno 20 i 25 lat dla kobiet i mężczyzn. Osoby, które przepracowały tyle lat mogą liczyć na emeryturę minimalną, która według szacunków wzrośnie w tym roku do 1620,67 zł netto. Co z osobami, które przepracowały zaledwie pięć lat?

Osoby, które przepracowały pięć lat nie mogą liczyć na emeryturę minimalną i otrzymają jedynie kwotę wynikającą ze składek zgromadzonych na koncie w ZUS. Jeśli dana osoba osiągnęła wiek emerytalny i przepracowała pięć lat za najniższą krajową, to wysokość jej świadczenia wyniesie 150 zł w przypadku mężczyzn i około 125 zł w przypadku kobiet. 

W sytuacji, gdy dana osoba osiągnęła wiek emerytalny, ale nie odprowadzała składek emerytalno - rentowych, nie przysługuje jej żadna emerytura. Może ona liczyć na inne zapomogi od państwa takie jak:

  • renta dożywotnia przyznawana w zamian za przepisanie swojej nieruchomości na fundusz hipoteczny
  • zasiłek pielęgnacyjny, który przysługuje osobom po 75. roku życia oraz tym niezdolnym do samodzielnej egzystencji
  • 500 plus dla seniora, przyznawane osobom starszym, mającym orzeczenie o niepełnosprawności lub niezdolnym do samodzielnej egzystencji
  • Mama 4 plus - świadczenie w kwocie minimalnej emerytury, które przysługuje kobietom, które urodziły i wychowały co najmniej czworo dzieci i z tego powodu zrezygnowały z pracy zarobkowej.
Zdanowicz pomiędzy wersami. Odc. 86: Olga KozierowskaINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas