"Przepracowałam 15 lat. Jaka należy mi się emerytura?" ZUS mówi jasno

Większość polskich seniorów przechodzi na emeryturę po ukończeniu kolejno 60 i 65 lat w przypadku kobiet i mężczyzn. Zazwyczaj mogą się już oni wtedy pochwalić minimalnym stażem pracy, upoważniającym do pobierania świadczenia. Co z osobami, które osiągnęły wiek emerytalny, ale pracowały zaledwie 15 lat? Czy mogą liczyć na świadczenie?

W Polsce obowiązuje minimalny wiek emerytalny i staż pracy
W Polsce obowiązuje minimalny wiek emerytalny i staż pracy 123RF/PICSEL

Polski system emerytalny określony jest przez Ustawę o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, która jasno określa zasady przyznawania tych świadczeń osobom do nich upoważnionym. Chodzi o emerytów, którzy:

  • urodzili się przed 1949 rokiem - obowiązują ich świadczenia emerytalne oparte na zasadach sprzed wprowadzonej reformy w 1999 roku
  • urodzili się po 1949 roku - ich świadczenie podlega rozdziałowi na dwa systemy. Część środków trafiała bowiem na konto indywidualne prowadzone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a część uzyskiwał Otwarty Fundusz Emerytalny. 

Od 2014 roku OFE stał się opcją dobrowolną - wciąż można z niego korzystać, ale nie ma już takiego obowiązku.

Wysokość emerytury, która przyznana będzie emerytowi, zależy od kwoty zwaloryzowanych składek na koncie ubezpieczonego oraz:

  • zwaloryzowanego kapitału początkowego,
  • środków zapisanych na subkoncie,
  • średniego dalszego trwania życia.

Środki odprowadzane na konto podlegające kontroli Zakładu Ubezpieczeń Społecznych są waloryzowane. Wskaźnik waloryzacji ogłaszany jest przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jeśli chodzi o środki zgromadzone w ramach Otwartego Funduszu Emerytalnego, to największe znaczenie ma w ich przypadku wartość instrumentów finansowych, w które zainwestowano.

W Polsce obowiązuje minimalny próg związany ze stażem pracy, czyli 20 i 25 lat dla kobiet i mężczyzn. Co z osobami, które osiągnęły wiek emerytalny, ale nie mają wymaganego stażu pracy?

Jaka emerytura po 15 latach pracy?

Osoby, które przepracowały zaledwie 15 lat, nie mogą niestety liczyć na standardowe świadczenie, nawet minimalne - otrzymają one kwotę wynikającą ze składek zgromadzonych na koncie w ZUS.

Przyjmując, że przez 15 lat dana osoba zarabiała niewiele ponad minimalną krajową, to przechodząc na emeryturę, po osiągnięciu wieku emerytalnego, może liczyć na świadczenie w wysokości około 500-700 zł miesięcznie.

Zobacz również: 

Zdanowicz pomiędzy wersami. Odc. 86: Olga KozierowskaINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas