Reklama

Reklama

Kuchnia czysta, że aż lśni!

Błyszczące fronty szafek? Owszem, i to dzięki... ich zawartości. Sięgnij po ocet, sodę lub cytrynę, by przeprowadzić szybkie, tanie i bardzo ekologiczne sprzątanie.

Higieniczna lodówka

Garść soli rozpuść w kilku litrach ciepłej wody. W takiej domowej mieszaninie zwilż gąbkę i umyj nią ścianki lodówki.

Nierozcieńczony ocet pomoże ci usunąć wyjątkowo uciążliwe zabrudzenia z lodówki, rozcieńczonym wodą (1:1) możesz przetrzeć szklane półki, a będą pięknie błyszczeć.

Spodek z sodą oczyszczoną sprawi, że we wnętrzu lodówki nie będą unosić się niemiłe wonie.

Podłoga jak lustro

Terakota i gres będą lśniły po umyciu ich gorącą wodą z octem. Możesz również dodać łyżeczkę płynu do mycia naczyń, by zniwelować ostry zapach octu.

Reklama

W kilku litrach ciepłej wody możesz też rozprowadzić amoniak. Taką mieszanką umyj glazurę.

Panele i drewno myj jak glazurę (czyli wodą z octem). Zwróć uwagę, by mop lub ścierka były bardzo mocno wyżęte. Drewniane podłogi nie lubią zbytniej wilgoci.

Fronty bez smug

Woda z octem (4:1) i miękka ścierka usuną z nich tłusty film. Potem możesz je tylko spryskać np. wodą z płynem do naczyń (przelaną do butelki z atomizerem) i od razu przetrzeć ścierką z mikrofibry lub ręcznikiem papierowym.

Idealny okap

Do usunięcia z filtrów brzydkich osadów użyj szarego mydła. Zetrzyj je na tarce, a wiórki rozpuść w gorącej wodzie. W takim roztworze (np. w misce) mocz filtry przynajmniej przez pół godziny, a jeśli to możliwe – nawet przez noc. Rano wystarczy je tylko spłukać.

Kratki filtra możesz też zanurzyć w ciepłej wodzie z sodą. Gdy mikstura rozpuści nagromadzony tłuszcz, spłucz filtr.

Okap ze stali nierdzewnej będzie pięknie błyszczał po przetarciu go... jadalnym olejem. Dosłownie odrobinę (czyli kilka kropli!) nanieś na ręcznik papierowy i wypoleruj srebrną powierzchnię.

Wzorowy zlew

Wspaniałym środkiem usuwającym zabrudzenia jest sok z cytryny. Zwilżoną nim szmatką (lub połówką wyciśniętej cytryny) przetrzyj zlew.

Kuchenka na pokaz

Ceramiczną gładką kuchenkę trzeba delikatnie czyścić. Najpierw przyłóż do zabrudzeń mokre ręczniki papierowe. Nie pomogło? Sięgnij więc po wodę z octem (1:1). Musi zadziałać!

Kratki z kuchenki gazowej zostaw na noc np. w dużej misce lub wannie napełnionej octem. Jeśli jego zapach cię drażni, zastąp ocet płynem do naczyń. Rano łatwo usuniesz zabrudzenia, po prostu przecierając kratki szorstkim zmywakiem.

Świeże firanki

Okienne tekstylia są magazynem woni i tłustych osadów. Przed ich wypraniem dobrze jest namoczyć je w roztworze płynu do naczyń. Śnieżną biel firankom przywróci zaś namoczenie w sodzie.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Używając nawet domowych środków czystości, zawsze zakładaj grube rękawiczki. Staraj się także nie wdychać nadmiernie oparów stosowanych specyfików. Butelki z pozostałościami mikstur dokładnie opisz (najlepiej z datą).

Tekst pochodzi z magazynu

Tina

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje