Reklama

Reklama

​Mały salon - duży problem? Nigdy więcej!

Uważa się, że duże wnętrza urządza się szybko, łatwo i przyjemnie, natomiast niewielkie - przeciwnie. W tym twierdzeniu jest sporo prawdy. Aranżacja małego salonu może okazać się nie lada wyzwaniem.

Okazuje się bowiem, że skromny metraż i marzenia o wygodnym komplecie wypoczynkowym dla całej rodziny czy dużym stole dla wszystkich domowników mogą iść ze sobą w parze. Jak zatem urządzić funkcjonalny, modny i przestronny salon w małym pomieszczeniu?

Reklama

Kluczem do sukcesu jest dobrze przemyślana koncepcja, którą możemy opracować między innymi w oparciu o aranżację na licznych portalach wnętrzarskich. W przypadku niewielkich salonów musimy odpowiednio zagospodarować przestrzeń, a także dokładnie zaplanować ustawienie wszystkich mebli. Krótko rzecz ujmując, w pokojach o małym metrażu nie ma miejsca na przypadkowe decyzje - zarówno w przenośni, jak i dosłownie.

Właściwe wymierzenie, a później odpowiednie rozplanowanie będzie decydujące dla funkcjonalności nowej aranżacji. W tym celu warto posłużyć stosownymi programami, do projektowania wnętrz, są wśród nich również takie, które działają online i nie wymagają od nas technicznej wiedzy. Dzięki temu rozplanowanie wnętrza okaże się łatwiejsze, a przy tym dokładniejsze.


Strefa wypoczynkowa w małym salonie

Centrum życia rodzinnego i towarzyskiego w salonie bez wątpienia stanowi kanapa. To właśnie na niej odpoczywamy po pełnym wyzwań dniu, przyjmujemy gości, oddajemy się ulubionej lekturze czy urządzamy filmowe seanse w domowym zaciszu. W małym pokoju dziennym doskonale sprawdzają się głównie sofy narożne, które nie tylko pozwolą nam efektywnie wykorzystać każdy zakątek pomieszczenia, ale tez pomieszczą wszystkich członków rodziny.

W niewielkich salonach sofy najlepiej czują się w towarzystwie okrągłych stolików kawowych – mówi Asia Maj z serwisu domifikacje.pl – brak kantów ułatwi aranżację wnętrza, a także nada mu pożądanej lekkości. 


Do tego zestawu dobierzmy jeszcze niedużą szafkę pod telewizor i strefę wypoczynku będziemy mogli uznać za urządzoną. Przysłowiową wisienką na torcie będą kolorowe poduszki, miły w dotyku dywan i lampa, które ożywią pomieszczenie.

Kącik jadalniany w małym pokoju dziennym

Następnym etapem będzie dobór odpowiedniego stołu, przy którym cała rodzina będzie mogła wspólnie zjeść posiłek czy po prostu usiąść i porozmawiać. Warto zadbać o to, by meble w kąciku jadalnianym pasowały do pozostałych znajdujących się w pokoju.

Postarajmy się znaleźć dla stołu miejsce umożliwiające swobodne przechodzenie z każdej strony. Dobrym pomysłem będzie też wybór modelu rozkładanego, dzięki czemu na co dzień nie będzie zabierał on zbyt wiele przestrzeni, zaś w razie potrzeby będzie można z łatwością zwiększyć jego rozmiar.

Część pokoju pełniącą funkcję jadalni możemy dodatkowo wyodrębnić efektownym dywanem, który zrównoważy wnętrze. Ponadto, nad stołem możemy zawiesić elegancką lampę sufitową, szczególnie jeśli strefa ta znajduje się z dala od okna i światła dziennego.

Zadbaj o oświetlenie

W tym momencie nie sposób nie wspomnieć, że niezmiernie istotną rolę w aranżacji małego salonu odgrywa też właściwe oświetlenie, które nada pomieszczeniu niepowtarzalnego charakteru i sprawi, że będzie ono wyglądało na większe. Podstawowym źródłem światła w pokoju często jest lampa sufitowa, która równomiernie rozświetla wnętrze, niemniej w sąsiedztwie kanapy lub fotela warto postawić też lampę podłogową, które może być jednocześnie niebanalną dekoracją salonu. Nie zapominajmy także o oświetleniu punktowym, które skierują wiązkę światła w miejsce, które zechcemy szczególnie doświetlić.


materiał zewnętrzny

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: salon | urządzanie mieszkania

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje