Najlepsze sposoby na rozjaśnienie małych pomieszczeń

Urządzenie niewielkich pomieszczeń to prawdziwe wyzwanie dla ich właścicieli. Odpowiednie meble i dodatki to nie wszystko. Należy zadbać przede wszystkim o jak najlepsze oświetlenie. Przebywanie w ciemnych miejscach niekorzystnie wpływa na nastrój i może być przyczyną zmęczenia. Jak zatem tego uniknąć i cieszyć się rozświetlonymi pomieszczeniami?

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjnemateriały prasowe

Optyczna głębia jasnych kolorów

Rozjaśnianie niewielkich pomieszczeń powinniśmy rozpocząć od zwrócenia uwagi na ich kolorystkę. Jak wiadomo ciemne barwy optycznie zmniejszają, za to jasne pozwolą rozświetlić nawet najciemniejszy kąt. Biel i różne jej odcienie odbijają największą ilość promieni słonecznych. Wybierając taką kolorystykę możemy także wizualnie powiększyć wnętrze. Ściany i dodatki jednak nie muszą ograniczać się jedynie do jasnych barw. Ciemniejsze wyeksponowanie wnęki czy fragmentu ściany może odwrócić uwagę od metrażu pomieszczenia. Zadziwiający efekt głębi może przynieść zastosowanie w niewielkim pokoju koloru czarnego. Takie kombinacje są niestety ryzykowne i trudne do zastosowania, dlatego w podobnych przypadkach lepiej skorzystać z pomocy dekoratorów. W mniejszych pomieszczeniach idealnie sprawdzają się odcienie błękitu, dzięki którym możemy uzyskać wrażenie "cofających się ścian", tworząc iluzję głębi. Warto także bliżej przyjrzeć się beżom, tonom écru czy zawsze modnej kości słoniowej. W ciemniejszych pomieszczeniach taki efekt tworzą połyskujące tapety lub farby z drobinkami złota i srebra.

Odbicie słonecznego światła

Nie ma lepszego sposobu na powiększenie i rozjaśnienie niewielkiego pokoju niż lustra. Takie rozwiązanie jest jednym z najszybszych i najprostszych. To właśnie one złapią każdy promyk słońca, a odbijając go, wytworzą iluzję refleksów na ścianach. Dzięki lustrom możemy uzyskać również efekt wyższego lub dłuższego mieszkania. Wieszając je w poziomie dodamy głębi, pionowo - wydłużymy niskie wnętrze. Jedyną rzeczą o której musimy pamiętać wyposażając pokój w lustra to to, aby umieść je naprzeciwko okien. W przeciwnym wypadku nie osiągniemy zamierzonego efektu odbicia promieni słonecznych.

Okna na świat

Jednakże najważniejszym elementem, który pozwoli rozjaśnić pomieszczenie są okna. Aby maksymalnie wykorzystać światło dzienne najlepiej zrezygnować z ciężkich zasłon i zdecydować się na same firany z lekkich, jasnych materiałów. Powinny one być tak dobrane, by dopuszczały do pomieszczenia jak najwięcej naturalnego światła. Jako zwiewne dekoracje okienne sprawdzą się lekkie firanki z materiałów takich jak organza, tiul czy woal. Jednakże jeśli możemy sobie na to pozwolić dobrym rozwiązaniem jest całkowita rezygnacja z zasłonięcia okna. Pomalowanie ram i parapetów na biały kolor pomoże w uzyskaniu jak najlepszego efektu rozjaśnienia niewielkiego wnętrza poprzez odbite światło. 

Dodatki mają znaczenie

Wyposażając niewielkie pomieszczenie należy pamiętać o kilku podstawowych rzeczach. Jasna kolorystyka dodatków i mebli sprawdza się tak samo jak w przypadku ścian - najlepiej wybierać je w odcieniach pastelowych. Jeśli chcemy wzbogacić pokój w obrazy czy tapety, powinny przedstawiać one motywy przestrzenne. Na podłodze lub parkiecie dobrze będzie wyglądał dywan w spokojnym, niekrzykliwym kolorze. Najlepiej zrezygnować z intensywnych i dużych wzorów na tkaninach czy tapetach - one pasują bardziej do większych pomieszczeń. Zastosowanie ich w zbyt małym pokoju może dominować i wprowadzać poczucie chaosu. Pamiętajmy o tym, że dzięki odpowiedniej aranżacji możemy rozświetlić każde wnętrze.

Odpowiedni wystrój i oświetlenie sprawią, że będziemy czuli się bardziej komfortowo. Umiejętne operowanie światłem przede wszystkim znacznie powiększy przestrzeń, ale i nada jej nowego, wyraźniejszego stylu.

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas