Naturalne metody na odświeżenie oddechu

Marchew, natka, cynamon – co jeszcze będzie pomocne w zadbaniu o świeży oddech? Nieprzyjemny posmak w ustach i przykra woń oddechu mogą sygnalizować chorobę, być skutkiem zaniedbań higienicznych lub konsekwencją wyborów żywieniowych. Warto znaleźć przyczynę i poszukać sposobów, by znów bez skrępowania oddychać pełną piersią.

Przyczyny nieświeżego oddechu mogą być różne
Przyczyny nieświeżego oddechu mogą być różne 123RF/PICSEL

Nieprzyjemna woń z ust jest kłopotliwa i krępująca zarówno dla osoby, której dotyczy, jak i dla otoczenia, dlatego warto jak najszybciej rozwiązać problem.

Przyczyny nieświeżego oddechu

Kluczową sprawą jest znalezienie przyczyny nieświeżego oddechu, a tych jest zaskakująco dużo. Wśród potencjalnych czynników wymienić trzeba:

- brak lub niewystarczającą higienę jamy ustnej - mowa na przykład o pobieżnym myciu zębów, bez nitkowania przestrzeni międzyzębowych, w której mogą zalegać resztki pokarmu będące pożywką dla bakterii;

- próchnicę;

- nieusunięty kamień nazębny, który tworzy dobre środowisko do namnażania bakterii;

- infekcje jamy ustnej, gardła i migdałków: stany zapalne, podrażnienia dziąseł, afty;

- stany zapalne zatok;

- zaburzenia trawienne: w tym refluks, zaburzenie wydzielania soków żołądkowych;

- cukrzycę i inne zaburzenia metaboliczne;

- choroby nerek;

- przewlekły stres, który jest jedną z głównych przyczyn zakwaszenia organizmu, jego sygnałami są m.in.: przykra woń potu i nieświeży oddech;

- dietę obfitującą w produkty zakwaszające organizm, czyli alkohol, kawę, czarną herbatę, mięso i jednocześnie ubogą w warzywa i owoce;

- błędne nawyki żywieniowe: zbyt mała ilość wypijanej wody, duże ilości mocno aromatycznych produktów takich jak cebula czy czosnek;

- palenie tytoniu.

Nieświeży oddech potrafi skutecznie zniechęcić do utrzymywania kontaktów z innymi
Nieświeży oddech potrafi skutecznie zniechęcić do utrzymywania kontaktów z innymi Piotr Mecik
Natka pietruszki odświeża oddech
Natka pietruszki odświeża oddech 123RF/PICSEL

Produkty sprzyjające świeżemu oddechowi

Już w trakcie ustalania przyczyny problemu, możemy włączyć do jadłospisu kilka sprawdzonych produktów, które sprzyjają świeżemu oddechowi. Żadna dieta nie zastąpi wizyty u dentysty, laryngologa, diabetologa czy innego lekarza, właściwego konkretnej jednostce chorobowej.

Nie bagatelizujmy sprawy, im później dotrzemy do źródła problemu, tym trudniej będzie je usunąć. W trosce o świeżość oddechu warto włączyć do codziennego menu:

Drogę do tych zmian torowały także bohaterki tej galerii – kobiety, które nie bały się nieprzychylnych komentarzy, niewygodnych etykiet i drwiących uśmieszków. Poznajcie charyzmatyczne gwiazdy, które są już po siedemdziesiątce i… nic sobie z tego nie robią. Żyją pełnią życia, wyglądają tak, jak chcą, inspirują i nie boją się nowych wyzwań.
Didżejka w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” powiedziała, że „starość jest w Polsce ciągle czymś śmierdzącym, pokracznym, brzydkim”. Swoją muzyką, poczuciem humoru i różnorakimi inicjatywami udowadnia na co dzień, że tak być nie musi, a stereotypy dotyczące życia na emeryturze należy łamać.
O DJ Vice zrobiło się głośno kilka lat temu, kiedy zaczęła pojawiać się przed kamerami. W 2014 roku została twarzą telewizji Eska TV. Dyskoteki międzypokoleniowe organizuje mniej więcej od dekady, a uczestników tych, kultowych już, imprez dzieli czasem kilkadziesiąt lat! Dla starszych, samotnych ludzi to doskonała okazja do znalezienia przyjaciół, a nawet prawdziwej miłości (DJ Vika „zeswatała” podobno wiele par!).
Wirginia Szmyt, znana pod pseudonimem DJ Vika, jest bez wątpienia najbarwniejszą (a przy okazji najstarszą) didżejką w Polsce. 82-latka z wykształcenia jest pedagogiem – pracowała z dziećmi niepełnosprawnymi i trudną młodzieżą. Po przejściu na emeryturę zaangażowała się w aktywizację seniorów w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku, pisała też wiersze i piosenki satyryczne.
+18

1. Obfitujące w chlorofil zielone warzywa liściaste, takie jak: natka pietruszki, bazylia, seler naciowy, lubczyk czy szpinak.

2. Świeże warzywa (kalarepę, paprykę, ogórki, marchew) i twarde owoce o niskiej zawartości cukru, np. jabłka. Dzięki zawartości surowego włókna roślinnego (błonnika) działają one podobnie do szczoteczki do zębów. Nie tylko pomogą wypłukać nieprzyjemny posmak i woń z ust, ale usuną nagromadzony na zębach osad i wyregulują pH w jamie ustnej.

3. Produkty bogate w beta-karoten, takie jak marchew, dynia, pomidory, czerwona i żółta papryka, morele. Beta-karoten sprzyja produkcji witaminy A, która w kolei stymuluje produkcję śliny.

4. Cynamon, który łagodzi stany zapalne i działa antybakteryjnie. Przyprawa jest na tyle wdzięczna, że z powodzeniem możemy ją dodawać do dań słodkich i wytrawnych.

5. Wodę - wypijajmy minimum dwa litry dziennie. Woda gasi pragnienie, działa alkalicznie, stymuluje wydzielanie śliny, wypłukuje resztki pokarmu z jamy ustnej i usuwa bakterie. Jej cząsteczki nie gromadzą się na języku, jak w przypadku soków czy kawy.

Ewa Koza, mamsmak.com

***

#POMAGAMINTERIA

Pięć rodzin, pięć dni i piętnaście wymagających treningów. Obóz Muay Thai, którego pierwsza edycja odbyła się w zeszłym roku, jest szansą dla młodzieży w spektrum autyzmu na poznanie smaku zdrowej rywalizacji, wygranej, a czasem także porażki. Jak mówią organizatorzy: "To, że nasi podopieczni nie utrzymują kontaktu wzrokowego z rozmówcą, nie znaczy, że nie mają nic do powiedzenia. Sport uczy nas szacunku do siebie i każdego rywala. Jeśli tego nie zrozumiesz, oddalasz się od mety". Organizacja tegorocznej edycji wciąż stoi pod znakiem zapytania, jednak dzięki ludziom dobrej woli szanse na wyjazd z każdym dniem rosną. I ty możesz pomóc! Sprawdź szczegóły! 

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas