Nie wyrzucaj skórek z mandarynek. Pomogą w sprzątaniu przed świętami

Sezon mandarynkowy w pełni. Wielu z nas w tym okresie pochłania namiętnie pomarańczowe owoce, ich skórki natomiast wyrzucamy do kosza. Tymczasem okazuje się, że one też mogą się przydać i to nie w kuchni, ale podczas przedświątecznych porządków. Oto jak możesz je wykorzystać.

Skórki mandarynki wykorzystasz do utrzymania porządku w domu
Skórki mandarynki wykorzystasz do utrzymania porządku w domu123RF/PICSEL

Domowy płyn do podłóg z mandarynek i octu

Z mandarynkowych obierek i octu możesz stworzyć ekologiczny domowy płyn do podłóg, który odkazi powierzchnie i usunie z nich brud i tłuszcz. Domowy płyn do podłóg zrobisz, zalewając skórki z mandarynek szklanką octu. Tak przygotowaną miksturę odstaw na kilka dni w ciemne miejsce. Po tym czasie rozcieńcz preparat w wodzie i umyj podłogi.

Pachnące olejki i zioła. Mają wiele zastosowańInteria.tv

Skórki z pomarańczy na brud i tłuszcz w zlewie

Skórki z mandarynek możesz też wykorzystać do usunięcia tłustego osadu ze zlewu. Wystarczy, że przetrzesz nimi całą jego powierzchnię. Olejki eteryczne zawarte w obierkach nie tylko sprawią, że po domu rozniesie się przyjemny zapach, a tłuszcz zniknie, ale także zabiją mnożące się w brudnym zlewie bakterie.

Jak usunąć kamień?

Szukasz ekologicznego, domowego sposobu, który będzie odpowiedzią na pytanie: jak usunąć kamień? Sięgnij po skórki z mandarynek. Wystarczy, że będziesz energicznie pocierać nimi armaturę, a po chwili kamień zacznie się rozpuszczać. To przyjazna dla środowiska i skuteczna metoda. Jednak jeśli zastanawiasz się jak usunąć kamień bez wysiłku, to skórki z mandarynek nie są odpowiedzią, bo ich stosowania wymaga mocnego i energicznego pocierania, a to sprzyja zrzucaniu kalorii, ale wymaga trochę wysiłku.

Żelazo i wapń zawarte w wodzie niszczą łazienkowe sprzęty
Żelazo i wapń zawarte w wodzie niszczą łazienkowe sprzętyPicsel123RF/PICSEL

Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z lodówki?

Skórki z mandarynek są też odpowiedzią na pytanie: jak pozbyć się brzydkiego zapachu z lodówki? Wystarczy, że umieścisz w niej garść obierek i będziesz pamiętać o regularnym ich wymienianiu. Potarcie kosza na śmiecie skórką z mandarynki to sposób, aby pozbyć się nieprzyjemnej woni. Możesz też wysuszyć skórki i zawiesić je w szafie, nie tylko usuną zapach stęchlizny, ale także zabezpieczą ubrania przed molami.

Zobacz również: Domowe sposoby na mole

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas