Nietypowe zastosowania skórki z ogórka. Już nigdy jej nie wyrzucisz!

Zazwyczaj podczas przygotowania posiłku obierasz ogórka, a skórkę automatycznie wyrzucasz do kosza? To ogromne marnotrawstwo! Niepozorny produkt, który powszechnie uznawany jest za odpadek, ułatwi sprzątanie, pomoże pozbyć się z domu uciążliwych szkodników i pozwoli zafundować sobie domową kurację upiększającą. Dowiedz się, jak sprytnie wykorzystać skórkę z ogórków. Udowodnimy wszystkim niedowiarkom, że trend zero waste ma się dobrze, a możliwości użycia resztek są niezwykle wszechstronne.

Dlaczego nie należy wyrzucać skórki z ogórków?
Dlaczego nie należy wyrzucać skórki z ogórków?123RF/PICSEL

Jak pozbyć się mrówek przy pomocy skórki z ogórka?

Obecność mrówek w mieszkaniu może być bardzo uciążliwa. Choć nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla człowieka, są w stanie zakładać w naszych domach gniazda i błyskawicznie się rozmnażać. Widok intruzów w domu u wielu osób może powodować duży dyskomfort. Najchętniej wybierają zakamarki w pobliżu kuchni i spiżarek, przez co mogą przedostawać się do żywności. W takiej sytuacji nasze zapasy będą nadawać się tylko do wyrzucenia.

Jak pozbyć się mrówek domowymi sposobami? Z pomocą przychodzi skórka ogórka! Właśnie w tej części warzywa kumulują się substancje zwane kukurbitacynami, które działają na mrówki drażniąco. Nie znoszą ogórkowego zapachu, więc rozłożenie skórek w miejscach, gdzie widujemy mrówki najczęściej, pozwoli je skutecznie wyeksmitować. Przez składniki obecne w skórce z ogórka mrówki mogą również tracić węch, który jest kluczowy w ich komunikacji.

O tym pamiętaj: Skórki należy często wymieniać - nie można dopuścić, by zaczęły gnić! Miej to na uwadze zwłaszcza podczas ciepłych dni. Ciekawym rozwiązaniem jest także profilaktyczne przetarcie skórkami z ogórka progów i okiennych framug, by zniechęcić mrówki do wejścia.

Obierki z ogórków do sprzątania

Niedoceniane do tej pory skórki z ogórka okażą się kapitalnym środkiem do polerowania elementów wyposażenia wnętrz ze stali nierdzewnej. Choć są one trwałe i nadają wnętrzom nowoczesny wygląd, bywają podatne na zarysowania. Ogórkowe obierki to środek bardzo delikatny, a zarazem skuteczny, więc stosuj je np. do zlewu czy obudowy lodówki.

Przydadzą się także podczas sprzątania łazienki. Skórki z ogórka zetrzyj na tarce i połącz z odrobiną soli. W ten sposób uzyskasz pastę, dzięki której uporasz się z uporczywymi zabrudzeniami na umywalkach oraz w wannach (zwłaszcza ceramicznych). Domowy środek nałóż na problematyczne miejsca, zostaw na kwadrans i zetrzyj miękką ściereczką. Brud odejdzie w niepamięć!

Ogórek w służbie urody

Gdy myślimy o domowych maseczkach i zabiegach pielęgnacyjnych, od razu kojarzymy plastry ogórka układane na powiekach. Nie musimy jednak wykorzystywać całego warzywa - do zadbania o urodę w zaciszu własnego mieszkania z powodzeniem wystarczą obierki!

Grunt, by stosować resztki z ogórków z upraw ekologicznych. Jeśli nie mamy pewności co do ich pochodzenia, warzywo trzeba najpierw dokładnie umyć. Teraz możemy już działać! Skórka z ogórków pomoże uporać się z obrzękami i cieniami pod oczami, przez które wyglądamy na zmęczonych i starszych. Wystarczy ułożyć na kilkanaście minut obierki tak, by strona od odkrojonego miąższu przylegała do skóry, a cera zostanie nawilżona i odżywiona. Regularne stosowanie pozwoli również delikatnie rozjaśnić oraz ujędrnić skórę.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas