Niezawodne patenty na brzydkie zapachy w łazience

Łazienka to jedno z tych miejsc w domu, w których nieprzyjemny zapach jest częstym i nierzadko trudnym do pokonania problemem. Do jego powstawania przyczyniają się takie czynniki jak gromadząca się wilgoć, wszędobylskie bakterie, niedrożna kanalizacja, szwankująca wentylacja, ale i zaniedbania w pielęgnacji pomieszczenia. Chcąc pozbyć się przykrego zapachu, zwykle sięgamy wyłącznie po gotowe preparaty przeznaczone do neutralizowania, takie jak spraye czy kostki. Jednak ich użycie nierzadko pozwala uzyskać tylko krótkotrwałe efekty. Dlatego w walce z nieprzyjemnymi aromatami warto wykorzystać także w pełni naturalne środki, które są nie tylko skuteczne w działaniu, ale także bardzo bezpieczne, łatwo dostępne i tanie. Podpowiadamy, dlaczego warto w łazience umieścić saszetki z suszoną lawendą, laski cynamonu, kilka gwiazdek anyżu albo po prostu świeżo pokrojoną skórkę z cytryny. Zdradzamy też przepis na naturalną miksturę, która rozprawi się z przykrym zapachem dobywającym się z kanalizacji.

Umieść saszetki z lawendą
Umieść saszetki z lawendą ©123RF/PICSEL
Jak skutecznie pozbyć się brzydkiego zapachu z lodówki?Interia DIY

Lawenda - niezawodna w walce z przykrymi zapachami

Umieść kilka gwiazdek anyżu
©123RF/PICSEL

Lawenda to niewątpliwie roślina przeznaczona do zadań specjalnych. Zawarte w niej substancje biologicznie czynne - takie jak garbniki, triterpeny, kumaryny, fitosterole, antocyjany, kwasy organiczne, sole mineralne, ale przede wszystkim olejek eteryczny - sprawiają, że nietuzinkowych właściwości posiada bez liku. Stymuluje układ nerwowy, łagodzi stres, fantastycznie działa na skórę, wzbogaca smak potraw, odstrasza komary, mole czy kleszcze i świetnie sprawdza się w aromaterapii oraz w walce z nieprzyjemnymi zapachami. Jeśli zatem w twojej łazience utrzymuje się przykra woń, wykorzystaj walory lawendy. Najlepiej sprawdzi się w postaci suszonej.

Umieść woreczki z lawendą w zakamarkach - efekty zaskakują

Wsyp do materiałowych woreczków aromatyczny susz lawendowy i umieść je w zakamarkach łazienki. Odświeżający efekt można odczuć już po kilku minutach. W podobny sposób można wykorzystać lawendowe saszetki w pokoju. Okazują się niezawodne w starciu z nieprzyjemnych zapachem dobiegającym z szafy oraz w walce z molami ubraniowymi. Patent naprawdę się sprawdza. Świeżą lawendę warto wsadzić też do wazonu. Szybko zdominuje przykre zapachy i roztoczy fantastyczny aromat w łazience, pokoju czy w kuchni.

Jak zrobić naturalny lawendowy odświeżacz?

Na bazie pozyskanego z lawendy olejku można także przygotować naturalny odświeżacz. Poza wspomnianym olejkiem lawendowym, potrzebne będą trzy łyżki suszonych kwiatów lawendy, szklanka wody oraz butelka z atomizerem. Susz lawendowy wystarczy zalać wodą i podgotować przez kilka minut, a następnie wystudzić. Po około piętnastu-dwudziestu minutach do naparu trzeba dodać olejek lawendowy i starannie połączyć składniki. Gotowy preparat wystarczy przelać do butelki z atomizerem i regularnie rozpylać w łazience. Prosty zabieg pozwala uzyskać pożądane rezultaty. Odświeżający efekt gwarantowany.

Cynamon i anyż: Poskramiacze brzydkich zapachów

Cynamon i anyż to aromatyczne przyprawy, które kojarzą się głównie z fantastycznymi wypiekami i wyrafinowanymi potrawami. Okazuje się jednak, że posiadają także praktyczne zastosowania. Świetnie sprawdzą się w walce z nieprzyjemnymi zapachami, a ponadto zabezpieczą łazienkę przed gromadzeniem się w niej bakterii oraz zmniejszą ryzyko rozwoju pleśni w pomieszczeniach. Wystarczy umieścić dwie laski cynamonu bądź kilka gwiazdek anyżkowych w szklanych słoiczkach bądź miseczkach i ustawić w kilku miejscach w łazience. Na rezultaty nie trzeba długo czekać. Przykry zapach w łazience zdominują wyraziste aromaty przypraw.

Skórka z cytryny - niezawodny patent na fetor z rur

Wykorzystaj skórkę z cytryny
©123RF/PICSEL

Bogata w olejki eteryczne i wyposażona w zdolności antybakteryjne skórka cytryny uchodzi za najbardziej popularny naturalny pochłaniacz zapachów. Jej walory można wykorzystać na wiele sposobów. Najłatwiej po prostu obrać świeżą cytrynę, pokroić skórkę owocu w drobne paseczki, rozłożyć na spodeczkach i umieścić w różnych zakamarkach łazienki. W podobny sposób można czerpać z zalet pomarańczy. Prosty zabieg pozwala uzyskać pożądane rezultaty i niweluje nawet bardzo uporczywe zapachy (m.in. fetor z rur), ale pod warunkiem, że skórka cytryny bądź pomarańczy jest świeża. Dlatego warto ją regularnie (najlepiej co kilka dni) wymieniać.

Cytrynowy odświeżacz zdominuje brzydkie zapachy

Cytrynowa skórka to także doskonała baza naturalnego odświeżacza. Do jego przygotowania - poza kilkoma skórkami -potrzebne są sok z jednej cytryny i szklanka wody. Skórki cytrusów trzeba umieścić w garnku, zalać wodą i gotować co najmniej przez kilka minut. Następnie dodać sok z cytryny i dokładnie wymieszać składniki. Gotową miksturę należy przelać do szklanych naczyń - miseczek albo buteleczek - i umieścić je w łazience - tak, aby dobywający się z nich aromat mógł swobodnie roznosić się w pomieszczeniu, a tym samym neutralizować przykre zapachy. Ten prosty patent testowały nasze mamy i babcie i doskonale wiedziały, że przynosi pożądane rezultaty.

Wykorzystaj moc cytryny i sody i zwalcz brzydkie zapachy

Sok z cytryny połącz z sodą
©123RF/PICSEL

Jeśli problemem w łazience są dokuczliwe zapachy dobiegające z kanalizacji oraz te powstające wskutek działania wilgoci i obecności mikroorganizmów, warto sięgnąć po mieszankę na bazie soku z cytryny i sody oczyszczonej. Obydwa wymienione środki posiadają zdolności antybakteryjne, czyszczące czy odświeżające. Do przygotowania neutralizującej brzydkie zapachy mikstury potrzebne będą: sok z czterech cytryn, szklanka wody, 1/4 szklanki sody oczyszczonej oraz butelka z atomizerem. Sok wyciśnięty z czterech cytryn trzeba starannie połączyć z wodą i wsypać do nich sodę oczyszczoną. Dokładnie wymieszany preparat należy przelać do butelki z atomizerem i spryskać nim starannie narażone na działanie bakterii i pleśni powierzchnie oraz sanitariaty. Jeśli zabieg jest powtarzany regularnie, przynosi pożądane rezultaty. Przykra dla nozdrzy woń znika.

Regularnie wietrz, odkażaj i sprzątaj łazienkę

Nadmienić warto, że wymienione powyżej sposoby trzeba łączyć z regularnym wietrzeniem łazienki, czyszczeniem sanitariatów oraz zabrudzonych powierzchni, udrażnianiem i odkażaniem rur oraz niwelowaniem źródeł tworzenia się pleśni. Bez spełnienia tych warunków nawet najlepszy odświeżacz będzie działał tylko przez chwilę.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas