Perukowiec podolski: Uprawa i pielęgnacja

Zakładając ogród, staramy się dobrać do niego jak najpiękniejsze rośliny. To doskonały moment, aby przyjrzeć się z bliska okazom, które rosną w naszych parkach, by móc i u siebie zasadzić te najpiękniejsze. Okazuje się, że niektóre rośliny – także te bardzo oryginalne – są bardzo łatwe w pielęgnacji, dlatego nawet początkujący ogrodnik poradzi sobie z ich uprawą. Do tego grona z całą pewnością należy perukowiec podolski. Jego pokrój i owocostany zachwycają spacerowiczów w parkach, a przy tym nadmienić warto, że roślina jest bardzo odporna i niewymagająca. Jak pielęgnować perukowca podolskiego? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w artykule.

Perukowiec podolski
Perukowiec podolski ©123RF/PICSEL

Czym jest perukowiec podolski?

Kwiatostan perukowca podolskiego
©123RF/PICSEL

Perukowiec podolski jest krzewem z rodziny nanerczowatych. Pochodzi z południowo-wschodniej Europy i terenów południowo-zachodniej Azji. Posiada nieregularną, ale rozłożystą koronę i czasem osiąga aż 5 m wysokości. Jego ozdobą są okrągłe i zielone liście, które jesienią zmieniają kolor na czerwony, pomarańczowy albo brązowy. Jednak prócz tego posiada jeszcze jeden, wyjątkowy walor: puszyste, przypominające perukę, owocostany.

Jak wygląda perukowiec podolski?

Perukowiec podolski jest bardzo oryginalną rośliną, która z pewnością wyróżnia się wśród wielu drzew i krzewów nasadzonych w parkach. Ciekawy pokrój przyciąga oko i zdobi przestrzeń. Ciemnobrązowe pędy pokryte są małymi i cienkimi liśćmi, które posiadają delikatny, niebieskawy nalot. Jesienią zmieniają swoją barwę i przybierają różne kolory: od pomarańczowego, przez czerwony, na szkarłatnym i brązowym kończąc. W maju na perukowcu pojawiają się białe kwiaty, które przypominają wiechy. Natomiast w lipcu uwidaczniają się purpurowe, bądź różowe włoski, które zgrupowane w puszysty owocostan przypominają perukę. Jest to z pewnością najciekawszy walor tej rośliny. Piękne owocostany można podziwiać aż do późnej jesieni.

Warunki uprawy perukowca podolskiego

Owocostan perukowca podolskiego
©123RF/PICSEL

Perukowiec podolski nie ma wygórowanych wymagań uprawowych – potrafi rosnąć okazale niemal na każdym stanowisku. Jednak najlepiej czuje się na podłożu przepuszczalnym i wapiennym; jest wysoce odporny na suszę, dlatego nie wymaga dodatkowego podlewania. Nie zaszkodzi mu mróz, zatem nie trzeba zabezpieczać pnia ani korzeni. Jego wytrzymałość została doceniona przez profesjonalnych ogrodników i często zdobi polskie ogrody oraz parki. Rzadko zdarza się, aby atakowały go choroby grzybicze czy pasożytnicze.

Pielęgnacja perukowca podolskiego

Perukowiec podolski nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych, ponieważ jest rośliną bardzo wytrzymałą na polskie warunki środowiskowe. Jedynie, co musimy robić, to wykonać tzw. cięcia sanitarne gałęzi, czyli usuwać pędy suche oraz uszkodzone. Należy jednak to robić delikatnie i nie ucinać zbyt dużo zdrowych części rośliny. Perukowiec podolski źle znosi takie zabiegi, dlatego nie wymaga się jego formowania. Jeśli wytniemy zbyt dużo, to skutkować to może gorszym kwitnieniem rośliny w maju oraz nawet całkowitym brakiem fantazyjnych owocostanów latem. Należy również dobrze zaplanować zasadzenie perukowca podolskiego, gdyż posiada rozbudowany system korzeniowy i musi mieć sporo wolnej przestrzeni.

Odmiany perukowca podolskiego

Liście perukowca podolskiego
©123RF/PICSEL

Perukowiec podolski z racji swoich okazałych kształtów oraz rozbudowanej bryły korzeniowej, najlepiej sprawdza się w dużych i przestronnych ogrodach. Jednak istnieją odmiany, które sprawdzą się także w tych mniejszych. Należy do nich Young Lady oraz Lisjo (osiągają one maksymalnie do 2 m wysokości). Pozostałe odmiany charakteryzują się inną barwą liści oraz owocostanów, z czego najpopularniejsze to: Velvet Cloak, Kanari, Purpureus, Ancot.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas