Pięć zaskakujących sposobów na bezsenność

Przyjmuje się, że prawie 50 proc. ludzi na świecie cierpi lub cierpiało z powodu bezsenności. Problemy ze snem to dziś jedna z chorób cywilizacyjnych, dotykająca coraz młodszą cześć populacji i mająca fatalny wpływ na zdrowie i samopoczucie w ciągu dnia.

Jednym ze sposobów walki z bezsennością jest... zmiana wystroju sypialni
Jednym ze sposobów walki z bezsennością jest... zmiana wystroju sypialni 123RF/PICSEL

Skutki bezsenności mogą być łagodne jak np. gorsza jakość wykonywanych czynności, ale mogą również drastycznie zwiększyć ryzyko poważnych chorób psychicznych. Do najczęstszych skutków problemów ze snem należą:

- osłabienie koncentracji

- niekontrolowane zasypianie w ciągu dnia

- niższa zdolność intelektualna

- zmęczenie i senność

- zwiększone ryzyko depresji oraz schorzeń afektywnych

- obniżenie odporności 

- ryzyko wystąpienia chorób somatycznych, chorób serca oraz układu jelitowego

Z bezsennością można walczyć, ale jest to walka długa i nie zawsze kończy się sukcesem. Jeśli borykasz się z trudnościami w zasypianiu, możesz skorzystać z profesjonalnej pomocy lekarza lub wypróbować kilka sprawdzonych, domowych sposobów. 

Nowa sypialnia

Choć trudno w to uwierzyć, wygląd sypialni może mieć duży wpływ na jakość twojego snu. Pokój do spania powinien być czysty, przestrzenny i niezależnie od pory roku, zawsze dobrze przewietrzony. Sypialnia powinna być również wolna od sprzętów elektronicznych takich jak telewizor, komputer i telefon komórkowy. Uważaj na rośliny lianowe oraz kwiaty o dużych liściach i intensywnym zapachu - zdecydowanie nie sprzyjają one wypoczynkowi. 

Cynk, magnez i witamina B6 działają usypiająco
Cynk, magnez i witamina B6 działają usypiająco 123RF/PICSEL

Cynk, magnez i B6 przed snem

Cynk, magnez i witamina B6 znane są ze swoich usypiających właściwości. Dobrym źródłem cynku jest mięso, ale również nabiał, jajka oraz ciemna czekolada. B6 znajdziesz w rybach, jajkach, ciecierzycy oraz wołowinie, a magnez w orzechach, tofu, bananach i czarnej czekoladzie. 

Dobrze zbilansowana dieta to oczywiście podstawa, ale może się okazać niewystarczająca w walce o zdrowy i spokojny sen - w takim wypadku postaraj się o dobry zestaw usypiających suplementów.

Dobrym sposobem walki z bezsennością jest próba medytacji
Dobrym sposobem walki z bezsennością jest próba medytacji 123RF/PICSEL

Medytacja

Jeśli twoim ulubionym sposobem na walkę z bezsennością jest próba policzenia wszystkich baranów, nie mamy dobrych wiadomości - ta metoda jest nieskuteczna. Licząc barany, zaprzęgasz mózg do pracy, a przecież zależy ci na wyciszeniu i zrelaksowaniu. Dobrym sposobem walki z bezsennością jest więc medytacja. 

Medytacja to próba wprowadzenia się w odmienny stan świadomości, ale również relaks umysłu oraz ciała. Osoby praktykujące medytację zazwyczaj robią to w pozycji siedzącej - ty jednak możesz medytować, przyjmując wygodną pozycje do zaśnięcia. 

Olejek lawendowy z oliwą nanieś na górną wargę przed snem. To pomoże ci zasnąć!
Olejek lawendowy z oliwą nanieś na górną wargę przed snem. To pomoże ci zasnąć! 123RF/PICSEL

Lawenda

Naukowcy dowiedli, że zapach lawendy łagodzi uczucie niepokoju i pomaga zasnąć. Saszetkę z kwiatami lawendy możesz włożyć pod poduszkę, możesz również rozpylić w sypialni trochę lawendowego zapachu. Hitem jest jednak naturalna mikstura usypiająca - kilka kropel olejku lawendowego (co ważne - mocno rozcieńczonego!) zmieszaj z oliwą i nałóż na górną wargę tuż przed snem. Ten sprawdzony sposób pozwoli ci wreszcie przespać całą noc. 

Walczysz z bezsennością? Wiatrak przy łóżku pomoże ci zasnąć
Walczysz z bezsennością? Wiatrak przy łóżku pomoże ci zasnąć 123RF/PICSEL

Wiatrak w pobliżu łóżka

Zaskakujące? A jednak - wiatrak w sypialni przyda ci się również zimą! Przed zaśnięciem potrzebujesz wyciszenia i spokoju - powinnaś więc wyłączyć radio, wyciszyć telefon i... włączyć wiatrak. Zabezpiecz głowicę przed ruchem i ułóż wiatrak tak, by wiatr nie wiał bezpośrednio na ciebie. Wytwarzany przez wiatrak dźwięk zbliżony jest do tzw. białego szumu, składającego się z niskich i stałych dźwięków, które uspokoją cię i pomogą zasnąć.

***Zobacz także***

Pięć zaskakujących sposobów na bezsennośćInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas