Pielęgnacja begonii zimowej. Sezon grzewczy przetrwa bez szwanku

Begonia zimowa (Begonia elatior), zwana także wyniosłą, to strzał w dziesiątkę, gdy jesienią i zimą tęsknimy za widokiem kwitnących bujnie ogrodów. Okazałymi kwiatami tej rośliny doniczkowej cieszyć się można we własnym domu podczas chłodnych miesięcy. Koniec z ponurymi wnętrzami bez wyrazu! Na korzyść begonii zimowej przemawia również fakt, że nie jest trudna w uprawie. Warto jednak znać podstawowe zasady, dzięki którym jej pielęgnacja będzie dawać najlepsze efekty.

Begonia elatior zachwyca zimą
Begonia elatior zachwyca zimą123RF/PICSEL

Begonia elatior: Charakterystyka

Roślina powstała za sprawą ludzkiej ingerencji. Stanowi krzyżówkę kilku odmian begonii, których naturalnym środowiskiem występowania są tereny Ameryki Środkowej i Południowej. O jej walorach dekoracyjnych decyduje nie tylko długi czas kwitnienia, ale również uniwersalność. Wiosną i latem z powodzeniem będzie zdobić balkony, tarasy i ogrody. Bardzo dobrze odnajdzie się również w domowych warunkach, więc to jedna z najpiękniejszych roślin, którą cieszyć się można w czasie ponurych tygodni.

Begonia zimowa ma krzaczasty i gęsty pokrój. Niezwykle efektownie wyglądają same liście o ciemnozielonej barwie i niesymetrycznym, sercowatym kształcie. Największą dumą każdego miłośnika ogrodnictwa są jednak bujne, kuliste kwiaty, przywodzące na myśl kształtne różyczki. W zależności od odmiany mogą być koloru białego, kremowego, żółtego, pomarańczowego, różowego, czerwonego i purpurowego.

Wymagania begonii zimowej: Uprawa w mieszkaniu

Jak zostało wspomniane, uprawa begonii zimowej nie jest skomplikowana. Mimo to, jak każdej roślinie, należy zapewnić jej optymalne warunki do wzrostu. Begonia elatior najlepiej rozwija się w widnych miejscach, lecz należy unikać bardzo mocnego nasłonecznienia. W sezonie jesienno-zimowym można więc ustawić ją na parapecie. Gdy dni stają się dłuższe, lepiej wygospodarować dla niej stanowisko od strony północnej. Narażanie jej na intensywne działanie promieni słonecznych może doprowadzić do poparzenia liści. Rozpoznamy to na podstawie brązowych przebarwień i plam na liściach.

Na to trzeba uważać: Jeśli zamierzamy przewietrzyć pokój, begonię stojącą na parapecie trzeba osłonić przed działaniem wiatru i niskiej temperatury.

Begonia a sezon grzewczy: Jaka temperatura jest dla niej najlepsza?

Zadbajmy o to, by mieściła się ona w przedziale 16-20°C. Jeśli narazimy begonię wyniosłą na chłodniejsze warunki, jej wzrost zostanie zahamowany. Roślina zacznie marnieć i straci swój urok. Choć należy do roślin ciepłolubnych, należy unikać stawiania jej w bezpośrednim sąsiedztwie kaloryfera. Nie przeszkadza jej jednak stosunkowo niska wilgotność, z jaką mamy do czynienia w ogrzewanych pomieszczeniach. Jest więc jedną z najmniej kłopotliwych roślin doniczkowych w sezonie grzewczym.

Begonia zimowa może osiągnąć 40 cm wysokości
Begonia zimowa może osiągnąć 40 cm wysokości123RF/PICSEL

Podlewanie begonii

Błędy w nawadnianiu rośliny są najczęstszą przyczyną pogarszania się jej kondycji i narażania rośliny na choroby, które doprowadzają ją do ruiny. Zdecydowanie lepiej znosi krótkie okresy suszy niż dostarczanie wody w nadmiarze. Zatem jak podlewać begonię zimową?

Poleca się wlać wodę na podstawkę. Po upływie pół godziny należy ją wylać - roślina zdąży w tym czasie pobrać tyle płynu, ile w danym okresie potrzebuje. Warto regularnie sprawdzać stan podłoża - powinno być ono delikatnie wilgotne. Przelanie begonii doprowadzi do gnicia systemu korzeniowego. Z drugiej strony długotrwały brak podlewania skutkować będzie usychaniem i opadaniem kwiatów.

Tego nie rób: Begonia bardzo źle znosi zraszanie liści i kwiatów.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas