Cudze chwalicie, swego nie znacie. Piękne zdjęcia z Polski, które przypominają Chorwację i nie tylko

Polska jest świetnym kierunkiem turystycznym ze względu na bogatą historię, kulturę oraz zróżnicowane krajobrazy. Miasta takie jak Kraków czy Warszawa znane są z majestatycznej architektury i ciekawych zabytków. Oto nieoczywiste kierunki, w których możemy poczuć się, jak na zagranicznych wakacjach bez konieczności wylotu do Czech, Chorwacji, czy na... Malediwy.

Piechcin
PiechcinStanislaw Bielski/REPORTEREast News

Czy Polacy doceniają swój kraj? O tych kierunkach zapominają

Większości z nas dobrze znane jest powiedzenie „cudze chwalicie, swego nie znacie”, które zostało zaczerpnięte z utworu „Wieś” Stanisława Jachowicza. Autor dodaje także: „sami nie wiecie, co posiadacie” i rzeczywiście, jest to słuszne stwierdzenie, a zwłaszcza w kontekście podróżowania. Niejeden Polak marzy o wyjazdach do Włoch, Hiszpanii, czy też Szwajcarii. Jednak podobnych wrażeń możemy doświadczyć także w naszym pięknym kraju.

Do podobnych wniosków dochodzą Anna i Marcin, którzy prowadzą podróżniczy profil na Instagramie pod nazwą @wedrownemotyle. Opowiadają o swoich wycieczkach i kierunkach wartych uwagi. W wideo pokazują krajobrazy polskich miejscowości, które bardzo przypominają zagraniczne klimaty. Gdzie warto się udać zdaniem twórców internetowych?

Niedoceniane polskie miasta, które urokiem nie odbiegają od zagranicznych kierunków

Anna i Marcin na swojej liście w pierwszej kolejności wskazują Piechcin, Woliński Park Narodowy oraz Mięćmierz, które mają przypominać Chorwację. Piechcin jest wsią w województwie kujawsko-pomorskim, gdzie znajdziemy turkusowe jezioro otoczone skałami. Natomiast w Wolińskim PN możemy korzystać z wielu szlaków turystycznych i punktów widokowych skierowanych np. na Zatokę Pomorską, Świnoujście i niemieckie miasto Alhbeck. Odwiedzając lubelski Mięćmierz możemy spodziewać się widoków żywego skansenu. To niepowtarzalne punkty na mapie Polski.

Klif na plaży w Wolińskim Parku Narodowym o zachodzie słońca
Klif na plaży w Wolińskim Parku Narodowym o zachodzie słońca123RF/PICSEL

Influencerzy wskazują miasta takie jak Puławy, Grudziądz, Bystrzycę Kłodzką i Kazimierz Dolny, w których możemy poczuć się jak we Włoszech. Puławski zespół pałacowo-parkowy swoim klimatem jest porównywalny do kraju z Europy Południowej. W Grudziądzu warto docenić piękny rynek, w Bystrzycy Kłodzkiej średniowieczne mury miejskie, a w Kazimierzu Dolnym zamki, kościoły i wzgórza.

Grudziądz
Grudziądz123RF/PICSEL

Jeśli pragniemy udać się na Malediwy, jednak nasz budżet jest ograniczony, to warto wybrać Czarnocin, Słowiński Park Narodowy, Ujście Świdra lub Drawieński Park Narodowy. Natomiast jeżeli do naszego gustu przemawia Szwajcaria, to pod lupę należy wziąć Tatry, Złoty Groń, czy też Międzygórze.

Słowiński Park Narodowy
Słowiński Park Narodowy123RF/PICSEL

Twórcy internetowi wskazują także Góry Izerskie, Żelichowo, Suwalski Park Krajobrazowy i miasto Wolin. Ich zdaniem widoki są zaskakująco podobne do skandynawskiej panoramy. Okazuje się, że w Polsce udając się do Bożejowa, Żmigrodu, Torunia lub Bogatynia doświadczymy niemieckiego klimatu. 

Francuski akcent odnajdziemy w Kończycach Wielkich, Piotrkowie Kujawskim, czy też Łodzi. Natomiast polskiej Finlandii doświadczymy w Augustowie i na Mazurach. W Puszczy Turnickiej i Okienniku Wielkim poczujemy się jak na podróży do USA. Co ciekawe czeskiego klimatu możemy spodziewać się w Przemyślu, dolnośląskim Zamku Czocha i Międzylesie.

Augustów
AugustówGetty Images
Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!.
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas