Podróż za jeden uśmiech: 5 pomysłów na oszczędne wakacje

Wakacje za pasem! Jak je spędzić, by wypocząć w pięknym miejscu i nie zbankrutować? Wbrew pozorom – nawet osobom, które nie wykupiły wcześniej wakacji, może udać się sporo oszczędzić. Poznaj pięć pomysłów na idealne wakacje i zwiedzanie świata bez nadmiernego obciążania portfela.

Wystarczy odpowiednio zaplanować wakacje, aby móc wypoczywać tanim kosztem
Wystarczy odpowiednio zaplanować wakacje, aby móc wypoczywać tanim kosztem Adobe Stock

1.      Nocleg - wynajmij dom, postaw na wygodę i oszczędność

Zamierzasz pojechać na wakacje większą grupą, np. z rodziną lub znajomymi? Zamiast 5-gwiazdkowego hotelu wynajmij dom i podziel koszty noclegu między uczestników wyjazdu. Obecnie taka forma noclegu staje się coraz popularniejsza - jest wygodna i dużo tańsza. Apartament czy dom wakacyjny to korzystna propozycja, zarówno jeżeli planujesz wakacje w Polsce, jak i wtedy, gdy wyjeżdżasz za granicę. Wielkość wynajętej powierzchni możesz zaplanować zależnie od liczby uczestników wyjazdu.

- Domy do wynajęcia, oprócz korzystnej ceny, zapewniają także prywatność i niezależność - nie musisz stale kontaktować się z obsługą lub - jak w przypadku niektórych miejsc noclegowych - meldować się w określonych godzinach. Co więcej, często w takich miejscach znajdują się dodatkowe atrakcje, np. basen, huśtawka, grill, trampolina czy balia do kąpieli. Oferty oszczędnego noclegu warto przed wyjazdem porównywać w sieci - radzi pracownik biura podróży Interhome.pl.

2.      Transport - jak ograniczyć koszty podróży?

Wydatki na transport i podróż pochłaniają zwykle dużą część budżetu w planowaniu wyjazdu. Co zrobić, żeby nie przytłoczyła Cię wysokość kosztów? Jeżeli wyjeżdżasz z większą grupą, na dodatek samochodem, sprawa jest prosta - możesz podzielić koszt benzyny tak jak w przypadku noclegu. W innych sytuacjach warto skorzystać z promocji. Poszukaj tanich lotów w porównywarce internetowej lub wybierz najpopularniejszy środek transportu obowiązujący w danym miejscu.

3.      Promocje są wszędzie - wystarczy tylko szukać

Jeżeli lecisz samolotem, często linia lotnicza proponuje tańszy wynajem samochodu na miejscu.  Skąd brać informacje dotyczące tańszego zwiedzania czy zakupów? Orientacyjne koszty zwiedzania czy koszty gastronomii często znajdują się w przewodnikach. O promocjach i tanich sklepach lub restauracjach można dowiedzieć się od lokalnych mieszkańców - trzeba jednak znać język i być otwarty na rozmowę. Tutaj przyda się także uśmiech na twarzy, łatwiej będzie zacząć konwersację. Oczywiście nieocenionym źródłem na temat promocji jest również internet, a przede wszystkim blogi podróżnicze, które skupiają wokół siebie dużą społeczność.

4.      Planuj i kontroluj wydatki na bieżąco

Dokonaj estymacji kosztów - pomyśl, co chcesz robić na wyjeździe i rozpisz, jaką mniej więcej kwotę przeznaczysz na planowane rozrywki, gastronomię i noclegi. Gdy jesteś na wakacjach, kontroluj, na co wydajesz pieniądze. Obecnie chyba każde wczasy kojarzą się Polakom z ogromnymi wydatkami - dobry plan pozwoli umiejętnie je ograniczyć. W planowaniu możesz wziąć pod uwagę, czy dane miejsce w tym czasie będzie bardziej oblegane - jeżeli tak, ceny mogą być wyższe.

Nie zapomnij wymienić złotówek na walutę, która obowiązuje w miejscu, do którego się udajesz. Zmieniający się kurs i przewalutowanie transakcji bankowej może Cię sporo kosztować. Obca waluta przyda Ci się na mniejsze wydatki na miejscu. Za tanie domy wakacyjne możesz natomiast dokonać wygodnej płatności online.

5.      Zamiast przewodnika - zaopatrz się w mapę i niezbędne aplikacje

Skorzystanie z usługi przewodnika jest zazwyczaj dosyć kosztowne. Nie przejmuj się, bo także w tym przypadku możesz zaoszczędzić, nie rezygnując ze zwiedzania. Jak? Zdecyduj się na opcję tradycyjną - czyli przewodnik i mapę w wersji papierowej. Znajdziesz w nich propozycje różnych atrakcji turystycznych, które warto zobaczyć. Co prawda chodzenie z mapą po mieście obecnie powoli przechodzi do lamusa, warto jednak  zastanowić się, czy nie zaoszczędzić tych kilku złotych czy euro. Żeby zaoszczędzić jeszcze więcej, możesz skorzystać z darmowych mapek i folderów oferowanych przez miejscową informację turystyczną.

Alternatywną opcją jest korzystanie z aplikacji w telefonie. Taki sposób może spowodować konieczność częstszego ładowania telefonu i potrzebę wykupienia dodatkowego pakietu internetowego za granicą, w przypadku gdy nie ma w mieście darmowego WiFi. Jednak w przeciwieństwie do przewodnika papierowego, zaoszczędzisz także miejsce w bagażu.

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas