Pośpiech nie popłaca. Oto najlepszy termin na pierwsze koszenie trawy po zimie

Joanna Leśniak

Opracowanie Joanna Leśniak

Mimo że wiosna to czas intensywnego przeprowadzania licznych prac na własnym podwórku, wielu ogrodników z utęsknieniem wypatruje tego momentu. Szczególną opieką o tej porze roku należy otoczyć trawnik, by rósł bujnie i w sezonie prezentował się okazale. Naturalną koleją rzeczy jest znalezienie odpowiedzi na pytanie, kiedy kosić trawę po zimie. Niech nie zwiodą cię wczesne oznaki wiosny. Od wyboru terminu pierwszego koszenia trawnika zależy utrzymanie go w dobrej kondycji.

Kiedy kosić trawę na wiosnę?
Kiedy kosić trawę na wiosnę?123RF/PICSEL

Kiedy kosić trawę po zimie? Pośpiech nie jest wskazany

Śnieg już stopniał, mrozy utrzymujące się w ciągu dnia też odeszły w zapomnienie. Jednak, czy trawę można kosić od razu po roztopach? Nie jest to dobry wyznacznik. Pośpiech może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Wybierając termin pierwszego koszenia trawnika po zimie, kieruj się analizą warunków i panującej temperatury. Z pracą w ogrodzie trzeba się wstrzymać do momentu, kiedy temperatura w nocy utrzymuje się powyżej 0°C. Trawa powinna wejść już w okres wegetacji. Choć zdarza się, że dopuszczalne jest uruchomienie kosiarki już w marcu, doświadczeni ogrodnicy planują koszenie trawy na przełom marca i kwietnia. Jeśli zima w danym roku trwała długo, może się zdarzyć, że będzie trzeba poczekać nawet do połowy kwietnia.

Ważne: Pośpiech w koszeniu trawnika może doprowadzić do jego osłabienia przez narażenie na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Przed pierwszym koszeniem trawa powinna mieć możliwość zazielenienia się i podrośnięcia po zimie.

Pielęgnacja trawnika w odpowiednich warunkach

Kluczowe są także okoliczności, w jakich wykonamy pierwsze koszenie trawy po zimie. Najlepiej jest wybierać dni pochmurne, ale suche. Czynności nie należy wykonywać w pełnym słońcu — świeżo skoszona murawa mogłaby zostać poparzona i szybciej ulegać przesuszeniu.

Koszenie to podstawowy zabieg w pielęgnacji trawników
Koszenie to podstawowy zabieg w pielęgnacji trawników123RF/PICSEL

Nie idź na żywioł, czyli przygotowanie trawnika do koszenia

Zanim włączysz kosiarkę i ruszysz do ogrodu, musisz odpowiednio przygotować teren. Chodzi przede wszystkim o usunięcie z trawnika wszelkich zanieczyszczeń. Nie tylko utrudniają manewrowanie urządzeniem i równomierne koszenie, ale mogą też uszkodzić ostrza kosiarki.

Usuń suche liście, gałązki, patyki i kamienie. Grabienie trawnika po zimie to sposób na pozbycie się filcu, w skład którego wchodzą obumarłe po zimowych miesiącach suche źdźbła czy inne roślinne resztki. Pozbądź się także nierówności terenu, w tym kretowisk. Już po samych porządkach przestrzeń będzie wyglądać bardziej schludnie, a koszenie po zimie stanie się łatwiejsze i bardziej efektywne.

Przyjrzyj się kosiarce

Uwagi wymaga także sam sprzęt, którego używasz do dbania o trawnik. Upewnij się, że noże są zaostrzone i nieuszkodzone. W przeciwnym razie, zamiast precyzyjnego koszenia, uzyskasz efekt poszarpanych źdźbeł, których regeneracja będzie kłopotliwa i długotrwała.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas