Reklama

Reklama

Poszarzałe firanki będą jaśniały nieskazitelną bielą. Zamocz je w tym roztworze na 30 minut

Firanki nie tylko zapewniają nam prywatność, ale i nadają pomieszczeniu przyjemnej i przytulnej aury. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre z nich wykonane są z delikatnych tkanin, które zniszczą się podczas nieodpowiedniego prania. Jak zatem dbać o firanki, żeby mogły nam służyć jak najdłużej i zachowały śnieżnobiały kolor?

Co kilka lat pojawiają się nowe trendy wystroju wnętrz, ale moda na firanki nie przemija od lat. Czyste, wyprasowane i białe firanki stanowią wizytówkę każdego domu. Doskonale rozpraszają wpadające do środka światło, nadają pomieszczeniu charakteru i chronią nas przed spojrzeniami ciekawskich osób z zewnątrz.

Regularnie i odpowiednio prane firanki mogą spełniać swoją funkcję przez długie lata, pod warunkiem że umiejętnie o nie zadbamy. Przede wszystkim należy wiedzieć, jak prać daną firankę, a to wcale nie jest takie oczywiste. Jeśli nie stosujemy się do pewnych zasadach, firanki szybko poszarzeją i stracą na swojej estetyce.

Reklama

Jak prawidłowo prać firanki?

Pierwszą i najważniejszą zasadą przed wypraniem firanek, jest sprawdzenie metki, na której znajduje się instruktaż producenta, jak daną firankę należy prać. Znajdziemy tam informację o sposobie prania i odpowiedniej temperaturze wody. Do takich wytycznych należy się bezwzględnie stosować, gdyż w przeciwnym razie zwiększamy ryzyko uszkodzenia tkaniny.

Czytaj także: Zasłony zaciemniające do mieszkania. Czym się kierować podczas wyboru?

Jeśli z jakichś powodów nie jesteśmy w stanie odczytać zaleceń producenta, bezpiecznym rozwiązaniem będzie pranie firanek w temperaturze 30-40°C z wirowaniem na małych obrotach. W takim przypadku warto również nastawić w pralce program do prania tkanin delikatnych. Przed włożeniem firanek do pralki, warto przez godzinę namaczać je w wodzie z dodatkiem odpowiedniego detergentu.

Pamiętajmy również, by firanki prać osobno. Dodanie do bębna pralki odzieży posiadającej np. suwaki i zamki może przyczynić się do zniszczenia tkaniny, z której uszyta została firanka.

Jak prać firanki, by pozostały białe?

Pożółkłym i poszarzałym firankom można przywrócić biały kolor, by znów wyglądały jak nowe. Do tego celu możemy użyć dostępnych na rynku wybielaczy, ale pamiętajmy, że są to mocne środki chemiczne, które  nieodpowiednio użyte mogą zniszczyć firanki. 

Lepszym pomysłem jest wybielanie firanek, bezpiecznymi, domowymi sposobami. W tym celu do miski wlewamy 5 litrów ciepłej wody i wsypujemy 6 łyżek soli kuchennej. Do środka wkładamy firankę i namaczamy ją przez kilka godzin. Sól kuchenną możemy zamienić na sok z cytryny - wówczas namaczanie nie powinno trwać dłużej niż 30 minut.

Innym sposobem jest namaczanie firanek w roztworze zrobionym z sody oczyszczonej i proszku do pieczenia (w proporcjach 1:1) wymieszanych w ciepłej wodzie. Po 20 minutach namaczania wyjmujemy firanki i pierzemy w pralce. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: żółte firanki jak wybielić

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy