Proste sposoby na trudnego szefa

Twój zwierzchnik nie da się lubić? Zamiast na niego narzekać, opracuj plan obłaskawienia "potwora". Przeczytaj nasz poradnik.

Dobry szef potrafi zmobilizować do działania
Dobry szef potrafi zmobilizować do działania© Panthermedia

Pracownicy zarzucają swoim szefom, że ich nie szanują, nie potrafią zorganizować pracy zespołu, są stronniczy, nie potrafią dogadać się z podwładnymi i ogólnie - brakuje im kompetencji do pełnienia kierowniczej funkcji. Być może jednak wcale nie jest tak źle.

Psychologowie twierdzą bowiem, że można sobie świetnie ułożyć współpracę nawet z najtrudniejszym przełożonym. Wystarczy tylko rozszyfrować, z jakim typem szefa masz do czynienia.

Kierownik perfekcjonista jest bardzo dokładny, stara się wszystko zrobić bezbłędnie. Przedkłada perfekcję nad kreatywność i ufa tylko swojej dokładności. Nie lubi, gdy ktoś zwraca mu uwagę.

Dlatego jeśli chcesz mu zaproponować inne, twoim zdaniem lepsze rozwiązanie, nie krytykuj jego pomysłu. Najpierw podkreśl kompetencje szefa, a dopiero potem wyraź swoją opinię. Pracuj sumiennie, nie odrywaj się od zajęć zbyt często. I nie czekaj na pochwałę od szefa, bo jemu dobre słowo nie przejdzie przez gardło.

Gdy cię zaatakuje, nie chowaj głowy w piasek, by nie stracić w jego oczach i nie pożegnać się z wizją awansu. Waleczny szef lubi, jak inni też walczą.

Dlatego nawet, gdyby trzeba było się z nim posprzeczać, zrób to. Ale nie zapominaj też o podkreślaniu pozycji szefa i jego troski o podwładnych. Nie podlizuj się. Miej swoje zdanie i wyrażaj je. To mu się spodoba.

Racjonalista to chyba najtrudniejszy z szefów. Niechętnie rozmawia z pracownikami, zwłaszcza na tematy niedotyczące wykonywanych obowiązków. Dla niego liczą się tylko wymierne efekty pracy. Ocenia je, analizując rozliczenia, dane w tabelkach, wykresach. Uważa, że pracownik zawsze ma być dyspozycyjny, bez prawa do gorszych dni. Jeśli masz takiego szefa, trudno, też naucz się operować wykresami, słupkami. Stale pogłębiaj wiedzę, bo tylko w ten sposób zaimponujesz przełożonemu. Nie zrobią na nim wrażenia próby pogadania od serca.

Na ścieżkach życia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas