Tanie i skuteczne. Cztery domowe nawozy do zamiokulkasa. Pobudzą roślinę do wzrostu
Roślina ozdobna, która doda wnętrzu elegancji. Zamiokulkas ma niewiele wymagań, a jeśli będziemy przestrzegać kilku ważnych zasad, zachwyci wyglądem. Pomogą w tym cztery domowe odżywki. Liście będą lśnić!

Zamiokulkas: roślina ozdobna, która nie ma zbyt wielkich wymagań pielęgnacyjnych. Popularna roślina pokojowa słynie z ciemnozielonych, podłużnych, pojedynczych liści kształtem przypominających elipsę.
Spis treści:
Lista wymagań zamiokulkasa
Czy zamiokulkas kwitnie? Kwitnienie w mieszkaniu naprawdę należy do rzadkości. Jeśli roślina ma sprzyjające warunki, wytwarza kwiatostany w kolorze biało-kremowo-zielonym.
Idealne stanowisko dla zamiokulkasa to półcień. Jeśli roślina nie będzie miała wystarczającego dostępu do światła, liście zaczną przybierać jasnozieloną barwę. Natomiast zbyt intensywne nasłonecznienie sprawi, że na liściach zaczną się pojawiać brązowe plamy. Gdy światło będzie padało wyłącznie z jednej strony, liście zaczną "wędrować" w jego kierunku. Dlatego też dobrze jest regularnie obracać doniczkę.
Zamiokulkas uwielbia ciepło - latem idealna temperatura dla rośliny to 25 st. C, a zimą od 18 do 20 st. C. Roślina nie przepada za przeciągami, dlatego warto jej zapewnić stanowisko, w którym nie będzie na nie narażona (zwłaszcza zimą). Podłoże dla zamiokulkasa powinno być przepuszczalne, żyzne, próchniczne, o lekko kwaśnym odczynie (od 5,5 do 6,5). Dobrze jest dodać do niego trochę piasku lub żwiru.
Doniczka dla zamiokulkasa. O tym pamiętaj
Dobrze jest zapewnić też drenaż na dnie doniczki. Ważne, by na spodzie pojawiły się dość duże otwory odpływowe, które ułatwią "wydostanie się" nadmiaru wody. Jeśli o to nie zadbamy, może dojść do gnicia korzeni i rozwoju chorób grzybowych. Pojemnik na zamiokulkasa powinien być szerszy niż wyższy - pomoże to lepiej rozrastać się kłączom.
Zamiokulkas należy podlewać odstaną wodą w temperaturze pokojowej. Podłoże powinno być stale wilgotne, gdy roślina intensywnie rośnie. Po tym czasie najlepiej podlewać ją wtedy, gdy wierzchnia warstwa gleby wyschnie. Należy unikać moczenia liści, ponieważ mogą się na nich tworzyć osady wapnia. A to odbierze liściom naturalny blask. Zimą podlewanie należy ograniczyć.

Cztery domowe odżywki do zamiokulkasa. Tanie i skuteczne
Aby zamiokulkas szybko rósł i wypuścił nowe liście, warto zastosować domową odżywkę. Zadziała niczym eliksir i pobudzi roślinę do wzrostu. Odpowiednie nawożenie sprawi, że roślina będzie zdrowo rosła i zyska odporność na choroby.
Świetnym sposobem na dostarczenie roślinie składników pokarmowych jest nawóz z pokrzywy. Jego przygotowanie jest naprawdę proste: wystarczy zmielić świeże liście i zalać gorącą wodą. Tak przygotowany napar pozostawiamy na kilka dni. Po tym czasie raz na dwa tygodnie podlewamy zamiokulkasa. Odżywcza mikstura zmotywuje go do wypuszczania nowych listków.
Kolejnym prostym sposobem jest nawóz na bazie żelatyny, któryzapewni solidną dawkę potasu, fosforu, magnezu i witamin z grupy B. Odżywka wesprze rozwój korzeniowego systemu zamiokulkasa i sprawi, że liście zyskają intensywniejszy, zielony kolor. Wystarczy rozpuścić łyżkę żelatyny w 200 ml wody. Po przestudzeniu, roztwór należy wymieszać z trzema szklankami zimnej wody. Odżywką z żelatyny należy podlewać roślinę raz w miesiącu.

Zamiokulkas można też podlać wodą po gotowaniu ryżu, która jest skarbnicą minerałów, a do tego nawadnia i odżywia. Ważne tylko, by ryż nie był solony w trakcie gotowania. Wodę po gotowaniu ryżu należy stosować raz w miesiącu.
Kolejny trik to skórka z banana. Można zakopać ją w podłożu lub zalać wodą i podlać zamiokulkasa. Jest ona doskonałym źródłem fosforu, który będzie stymulował wzrost rośliny.