Pył znad Sahary nad Polską. Jak bezpiecznie pozbyć się osadu z karoserii?
Pył znad Sahary wdziera się do Polski i niewykluczone, że będzie zauważalny na terenie całego kraju. Pustynny pył jest szczególnie widoczny na karoseriach samochodów, tworząc na nich pewnego rodzaju skorupę. Jak bezpiecznie pozbyć się takiego osadu?
Pył znad Sahary wdziera się do Polski
Specjaliści z IMGW przewidują, że największe natężenie pyłu znad Sahary będzie miało miejsce w Polsce 1 marca. Niewykluczone, że drobinki piasku zostanie z nami nawet przez tydzień. Pył najdłużej utrzyma się na wschodzie Polski.
Jak bezpiecznie usunąć pył z karoserii samochodu?
To niekomfortowe zjawisko przysparza problemów nie tylko ludziom, ale i samochodom - a raczej ich właścicielom. Osiadający na karoserii pył może stworzyć pewnego rodzaju skorupę, która wgryzie się w lakier pojazdu. W związku z tym warto zapoznać się z instrukcjami, jak w odpowiedni i bezpieczny sposób usunąć z samochodu pył znad Sahary.
Przede wszystkim powinniśmy zrezygnować z mycia samochodu na myjni automatycznej. Istnieje bowiem duże ryzyko, że przed uruchomieniem szczotek pył nie zostanie dostatecznie spłukany z karoserii i tym samym podczas mycia, szczotki będą wcierać pył w lakier, co może skutkować zarysowaniem lakieru, a nawet jego poważnym uszkodzeniem.
Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z tzw. myjni bezdotykowej. Wówczas, jeśli myjnia posiada taką opcję, wybierzmy oprysk wstępny, dzięki czemu miękka woda wraz z środkiem chemicznym ułatwi pozbywanie się nalotu.
Kolejny etap polega na wybraniu aktywnej piany, którą powinniśmy nanieść na karoserię samochodu. Dobrym pomysłem będzie pozostawienie naniesionej piany przez około minutę. Po tym czasie zabieramy się za mycie zasadnicze, ale bez wykorzystania szczotki. Pył powinniśmy usnąć za pomocą lancy, z której wydobywa się woda wraz z środkiem chemicznym pod dużym ciśnieniem. Lancę należy trzymać ok. 40 cm od lakieru, a woda powinna padać pod kątem 45 stopni.
Ostatni etap mycia polega na dokładnym spłukaniu środka myjącego. Zwróćmy szczególna uwagę na narożniki szyb, lusterka, rynienki odprowadzające wodę z dachu, wycieraczki i wszelkie rodzaju szczeliny między karoserią.
Jeśli po umyciu samochodu nadal widoczne będą ślady pyłu, zabieg należy powtórzyć. Innym rozwiązaniem jest udanie się na myjnię ręczną, gdzie specjaliści zajmą się naszym samochodem i odpowiednio pozbędą się z niego pyłu znad Sahary.