Reklama

Reklama

Rośliny na pergole

Porośnięte imponującymi pnączami pergole, łuki i altany sprawią, że we własnym ogrodzie poczujemy się jak w raju. Sprawdź, jakie rośliny najlepiej sprawdzą się na pergolach.

Glicynia

Zyskała sławę między innymi dzięki serialowi "Gotowe na wszystko", którego akcja rozgrywała się na Wisteria Lane, czyli Ulicy Glicyniowej. Tą imponującą roślinę można było zobaczyć przy domach wielu bohaterów.

 Glicynia wymaga silnej podpory. Chociaż na początkurośnie wolno, później nabiera tempa - jej pędy mogą rosnąć nawet 3 m rocznie. Jest niezwykle dekoracyjna ze względu na piękne zwisające kwiatostany dochodzące do 50 cm długości.  Wymaga stanowiska

Reklama

osłoniętego, słonecznego i przepuszczalnej gleby. Nie jest zbyt odpornana mróz.

Clematis

To roślina lżejszego kalibru i nie wymaga tak solidnych pergoli jak glicynia. Ze względu na piękne kwiaty i ogromną ilość odmian, jest jednym z najpopularniejszych pnączy hodowanych w  polskich ogrodach. Lubi słońce, ale nie znosi suszy, dlatego lepiej jeśli dolne partie rośliny są zacienione.

Wymaga ziemi żyznej, próchnicznej i wilgotnej. Wiosną clematisy należy przycinać.

Chmiel

Bardziej nietypowe rozwiązanie to...  chmiel. Chociaż najczęściej kojarzy się z produkcją piwa, doskonale sprawdzi się również w ogrodzie. Ponieważ rośnie bardzo szybko i daje dobra okrywę, obsadzając nim pergole możemy dzięki niemu w krótkim czasie uzyskać przyjemnie zacienione miejsca. Ma również walory dekoracyjne.

Winorośl

Kto oprócz przyjemnego cienia chce zakosztować pysznych owoców, może zdecydować się na winorośl. Winogrona nie będą wprawdzie tak duże jak na Południu, ale taras ocieniony winoroślą i kiście soczystych owoców, to namiastka śródziemnomorskiej atmosfery.

Złotokap Waterera

Ten krzew o niezwykle efektownych kwiatach ma giętkie pędy i można go uformować w postaci łuku - pozwala to szczególnie dobrze wyeksponować żółte zwisające kwiatostany. Nie jest wymagający jeżeli chodzi o glebę. Może rosnąć w słońcu lub półcieniu.

Wiciokrzew

Kwitnie od czerwca do września, a oprócz kwiatów ma dekoracyjne owoce. Dorasta do ok 3m. jest odporny ma mróz i może być sadzony zarówno w słońcu, jak i półcieniu.

Róża

Róże pnące prowadzone na łukach i pergolach to klasyczne rozwiązanie. Można wybierać spośród bardzo wielu odmian i warto przy tym wziąć pod uwagę nie tylko urodę kwiatów, ale też rodzaj i wysokość podpory, przy której róże będą posadzone.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy