Róże wyglądają jak oprószone mąką? Potrzebują domowego oprysku

Biały nalot na liściach róży niepokoi ogrodników, którzy starają się utrzymać swoje ozdobne krzewy w jak najlepszej kondycji. Co oznacza? Jeśli roślina wygląda, jakby została oprószona mąką, najpewniej masz do czynienia z mączniakiem prawdziwym. Nie ignoruj obecności tej choroby grzybowej, ponieważ z czasem doprowadzi róże do ruiny. Jak zlikwidować biały nalot na liściach? Domowy sposób to sprytne koło ratunkowe.

Mączniak prawdziwy często atakuje róże
Mączniak prawdziwy często atakuje róże123RF/PICSEL

Kiedy atakuje mączniak prawdziwy?

Z problemem pojawiania się białego nalotu na liściach róży ogrodnicy niejednokrotnie borykają się już od maja. Niepokojące objawy zaobserwować można głównie latem, ale czujność należy zachować przez cały sezon aż do jesieni. Mączniakowi prawdziwemu służy przede wszystkim ciepło — najdogodniejsze warunki do rozwoju choroby to temperatura od 18 do 25°. Zainfekowane mogą zostać zarówno krzewy posadzone w ogrodzie, jak i w szklarni. Czynniki sprzyjające mączniakowi to także:

  • przenawożenie róż azotem,
  • nadmierne zagęszczenie,
  • brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza.
Kontroluj stan swoich krzewów, by róże przez cały sezon wyglądały atrakcyjnie
Kontroluj stan swoich krzewów, by róże przez cały sezon wyglądały atrakcyjnie123RF/PICSEL

Biały nalot to nie wszystko. Objawy mączniaka na różach

Jak rozpoznać mączniaka na różach? Najbardziej w oczy rzuca się biały nalot obecny na nadziemnych częściach krzewów. "Mączny" osad pojawia się głównie na liściach, występując po obu stronach blaszki. Z czasem opanowuje także pędy, pąki, a nawet kwiaty.

Początkowo jest biały, w kolejnych etapach może zmienić zabarwienie na szare lub jasnobrązowe. Początkowo widać jedynie niewielkie plamki, które sukcesywnie poszerzają się i zlewają. Wprawne oko dostrzeże także czarne punkty. To nic innego, jak owocniki grzyba.

Nigdy nie ignoruj. Inaczej krzewy zmarnieją

Nie ulga wątpliwości, że ten stan chorobowy wymaga ogrodniczej odpowiedzi. Mączniak prawdziwy nie tylko odbiera różom atrakcyjny wygląd. Przede wszystkim spowalnia rozwój, doprowadzając do karlenia krzewów. Liście ulegają deformacjom i przedwcześnie opadają. Pąki mogą w ogóle się nie otworzyć. Gdy dojdzie do silnego porażenia chorobą grzybową, pędy krzewów zaczną zamierać.

Co na mączniaka? Domowy sposób na akcję ratunkową

Chcąc wyeliminować problem, ważna jest szybkość i regularność. Nie zawsze mamy pod ręką profesjonalne preparaty, nie zawsze chcemy też traktować nasze rośliny dodatkową porcją chemicznych środków. W takiej sytuacji domowy sposób na mączniaka będzie trafionym pomysłem.

Pielęgnacja róż nie musi być wymagająca. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy trzeba działać zdecydowanie
Pielęgnacja róż nie musi być wymagająca. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy trzeba działać zdecydowanie123RF/PICSEL

Skuteczny oprysk na róże przygotujesz z trzech składników. Wymieszaj ½ łyżeczki sody oczyszczonej w 1 litrze ciepłej wody. Dodaj 5 mililitrów szarego mydła, aby zwiększyć "przyczepność" domowego preparatu. Przelej do butelki ze spryskiwaczem, wstrząśnij i zaaplikuj dokładnie na zainfekowanych okazach. Zabieg przeprowadzaj codziennie przez tydzień, aby wyeliminować mączniaka prawdziwego róż.

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 0}