Weź garść i zalej wrzątkiem. Wygoni bakterie i złagodzi infekcję
O czosnku można mówić wiele, a walory jego zastosowania w kuchni wysypują się jak z rękawa. Sporo miejsca się poświęca jego ząbkom, ponieważ nie tylko można dodawać je do różnorakich dań, zjadać solo, a także stosować jako remedium na różnorakie infekcje. Co można powiedzieć o łupinach, które pozostają? Zazwyczaj odpowiemy jednym głosem: że nadają się wyłącznie do kosza. Okazuje się, że warto je jednak zachować i trzymać na tzw. czarną godzinę. Do czego przydają się łupiny czosnku? Sprawdźmy.
Co można znaleźć w łupinach czosnku?
Prawdą jest, że łupiny czosnku lądują w koszu, bo zazwyczaj nikt z nas nie wie, jak je wykorzystać. Okazuje się, że ten kuchenny odpad ma wiele cennych związków, które przysłużą się zdrowiu. Co można znaleźć w łupinach czosnku? Zazwyczaj to, co w samych ząbkach, czyli mnóstwo witamin i minerałów, jednak najcenniejsze są związki siarki. To właśnie one mają działanie przeciwbakteryjne, dlatego do czosnku przylgnęła, całkiem słusznie, łatka tzw. naturalnego antybiotyku. W takim razie, jak można je wykorzystać? Sprawdźmy.
Jak zrobić wywar z łupin ząbków czosnku?
Zanim dowiemy się, jak skorzystać z łupin czosnku, warto wiedzieć, jak je zbierać. Można wkładać je do lnianego woreczka oraz trzymać w suchym i ciepłym miejscu. Jeśli nie mamy akurat takiego materiału, to "odpadki" można spokojnie przechowywać w plastikowym pojemniku.
Jak przygotować domowy napar z łupin czosnku? Wystarczy garść surowca zalać 250 ml wrzącej wody i parzyć pod przykryciem około 20 minut. Teraz można z tego specyfiku korzystać na różne sposoby.
Przeczytaj także: 7 superfoods, które musisz znać. Wzmocnią odporność na jesień i zimę
Jak skorzystać z naparu z łupin czosnku?
Gotowy napar z łupin czosnku może być wykorzystywany na różne sposoby. Sprawdźmy kilka z nich.
- Środek na mszyce: wystarczy go ostudzić i przelać do buteleczki ze spryskiwaczem. Jeśli na naszych roślinach pojawiły się mszyce, to wystarczy stosować mieszanką minimum raz w tygodniu na zainfekowane rośliny.
- Domowa inhalacja: w wypadku, kiedy męczy nas katar albo problemy z gardłem, gorący napar może być środkiem do inhalacji: wystarczy wieczorem wdychać opary.
- Środek dezynfekujący: kiedy na skórze pojawiają się stany zapalne, można za pomocą wacika kosmetycznego aplikować miksturę na podrażnione miejsca.