Runianka japońska: Tajniki uprawy
Każdy, kto ma ogród, chce, aby był najpiękniejszy i wszyscy patrzyli na niego z podziwem. A co zrobić, jeśli mamy kawałek ziemi w miejscu zacienionym, gdzie nie ma możliwości zasadzenia pięknych kwiatów i nawet kondycja trawnika pozostawia wiele do życzenia? Z pomocą przyjdzie runianka japońska - niewielka krzewinka, która nie tylko jest zielona przez cały rok, ale także ma niewygórowane wymagania uprawowe i szybko się rozrasta. Jeśli mamy kawałek niezagospodarowanej przestrzeni, to warto do niej zaprosić tę wdzięczną i odporną roślinkę. Wszystko to, co trzeba wiedzieć o uprawie runianki japońskiej, znajdziesz poniżej.
Runianka japońska: Parę słów o roślinie
Runianka japońska to gatunek zimozielonej krzewinki należącej do rodziny bukszpanowatych: pochodzi - jak sama nazwa wskazuje - z Japonii, ale uprawiana jest w wielu państwach świata jako roślina ozdobna. Choć nie osiąga imponujących rozmiarów, to jej zaletą jest szybkie rozrastanie się na dużej przestrzeni oraz ozdabianie ogrodu swoimi zielonymi, skórzastymi liśćmi o jajowatym lub podłużnym i postrzępionym kształcie. Runianka japońska nie jest wysoka, ponieważ maksymalna wysokość jej pokroju wynosi do 30 cm i latem zakwita niepozornymi płatkami o kolorze białym lub różowym, o bardzo interesującym zapachu.
Jeśli zapewnimy runiance japońskiej sprzyjające warunki, to pojawią się na niej owoce: niewielkie jagody o białej barwie.
Dlaczego warto sadzić runiankę japońską?
Dlaczego tę niepozorną roślinę warto umieścić w ogrodzie? Runianka japońska to idealna propozycja dla miejsc, gdzie promienie słoneczne padają raczej skąpo i przez cały dzień panuje półcień lub cień. Można ja również umieszczać tam, gdzie nie rośnie trawa albo pod rozłożystymi drzewami i krzewami. Runianka może być również umieszczona na niewielkich skarpach: zalicza się ją do roślin okrywowych i zadarniających, co stanowi ciekawą alternatywę dla poczciwego trawnika.
Wymagania runianki japońskiej
Runianka japońska nie ma szczególnych wymagań uprawowych. Jedynie, czego potrzebuje, to żyznej i próchniczej gleby, ale także dość przepuszczalnej. Nietrudno takie warunki spełnić tej ciekawej roślinie, więc bardzo szybko pusta dotąd przestrzeń pokryje się dywanem liści, które utrzymują się bez problemu przez cały rok.
Pielęgnacja
Runianka japońska nie jest wymagająca, jeśli chodzi o pielęgnację, toteż bez problemu zdobi ogród przez cały rok. Jedyne, o czym trzeba pamiętać, to fakt, by gleba, w której rośnie runianka japońska, była stale wilgotna. Dlatego czasami może się zdarzyć w upalne dni tak, że trzeba ją podlać. Niestety, jeśli będzie miała zbyt sucho, błyskawicznie zmarnieje i w dywanie przepięknych liści pojawią się prześwity. Jeśli jednak zreflektujemy się i przywrócimy jej odpowiednie środowisko, szybko się rozrośnie.
Runianka japońska a zima
Runianka japońska przez cały rok może być ozdobą naszego ogrodu, więc zimą także pozostaje w pełnej krasie. Choć wykazuje się wysoką mrozoodpornością, to w bezśnieżne i srogie dni roślina może przemarzać. Wtedy też ogrodnicy polecają okrywanie dywanu złożonego z runianki japońskiej stroiszem. Jeśli jednak nie udało nam się w porę zareagować i zabezpieczyć rośliny przed ekstremalnymi warunkami, nie trzeba załamywać rąk. Choć mróz uszczupli okazy i staną się one mizerniejsze, to na wiosnę szybko uzupełnią swoje braki.
Polecamy także: