Solidne i eleganckie – czym się kierować, wybierając oprawki okularowe?

Zakładane na kilka godzin lub noszone non stop – bez względu na to, ile czasu przyjdzie nam spędzić w okularach, będą one stanowić element naszej stylizacji. Powinny być przede wszystkim praktyczne, ale warto, by były też eleganckie. Na co zwrócić uwagę, wybierając oprawki okularowe?

Oprawki okularowe powinny współgrać z kształtem naszej twarzy
Oprawki okularowe powinny współgrać z kształtem naszej twarzyPatrycja Grzybowskamateriał zewnętrzny

Moda jest zmienna, a przy tym lubi zataczać koło. "Kocie" okulary, niezwykle zalotne i kobiece, pojawiły się w latach 50. XX wieku. Od tamtej pory bywało, że szły w odstawkę, ale wracały. Będące hitem czasów hippisów "lenonki" na przestrzeni dekad przechodziły kolejne metamorfozy, podobnie jak grube, plastikowe oprawy. Czy wybierając oprawki do okularów korekcyjnych lub przeciwsłonecznych, należy kierować się tylko modą? Zdecydowanie nie, mimo że obserwacja trendów to ważny punkt wyjściowy dla naszej decyzji. Czym zatem kierować się podczas wyboru oprawek?

Przede wszystkim jakość

Aktualne trendy dotyczące kształtu, grubości czy koloru oprawek to jedno. Przed wizytą w salonie optycznym warto przyjrzeć się temu, co jest modne i znaleźć kilka modeli oprawek, które się nam podobają. Wszystko po to, by wiedzieć, w jakim kierunku podążać podczas wyboru. Nie decydujmy się jednak na konkretne oprawki tylko dlatego, że obecnie są na czasie - może się bowiem okazać, że zupełnie nie będą pasowały do naszego typu cery, kształtu twarzy czy choćby charakteru naszej pracy.

Wybierając oprawki, należy zwrócić uwagę również na to, jak zostały one wykonane. - W oprawach okularowych najważniejsza jest ich jakość - zauważa Violetta Nowak, właścicielka firmy VN Group (opticcollet.pl). - Liczy się to, by były wytrzymałe i nie psuły się. W jakości zawiera się bowiem szacunek dla klienta.

Okulary pełnią ważną funkcję wizerunkową, szczególnie w świecie biznesu
Okulary pełnią ważną funkcję wizerunkową, szczególnie w świecie biznesuLeszek Bosakmateriał zewnętrzny

Za dobry przykład może tutaj posłużyć japońska marka Masunaga since 1905. Jej produkty wyróżniają się nie tylko szczególną, widoczną w wykończeniu detali precyzją, lecz także samym procesem powstawania. Oprawy okularowe produkowane są w całości w japońskim mieście Fukui, począwszy od projektu, a skończywszy na ręcznym wykonaniu. W tworzenie ramy optycznej zaangażowanych jest aż 200 procesów manualnych. Masunaga jest jedną z niewielu firm na świecie zdolną do integracji wszystkich procesów w jednym miejscu, co gwarantuje kontrolę jakości na każdym etapie produkcji. Warto zauważyć, że niektóre oprawy okularowe, na przykład z kolekcji Masunaga by Kenzo Takada, wykonane są w wysoko wykwalifikowanej technologii spawalniczej, wykorzystującej czysty tytan i solidne, 18-karatowe złoto. Zdobione są przy tym wspaniałymi grawerami z motywami roślinnymi. Z kolei okulary przeciwsłoneczne Mokko wykonane są z japońskiego acetatu, przywodzącego na myśl kwiaty wiśni, a każda ich pojedyncza sztuka, ze względu na odmienne rozlokowanie kolorów, jest unikatowa.

Kształt twarzy

To, co jednych upiększa, innych może oszpecić. To samo dotyczy oprawek okularowych. Wybierając je, należy przyjrzeć się własnej twarzy i ocenić, jaki jest jej kształt: kwadratowy, owalny, okrągły czy może trójkątny? Dzięki idealnej proporcji długości do szerokości twarzy do osób o twarzy owalnej pasuje większość oprawek, więc takie osoby mogą wybierać spośród wszystkich modeli. Do twarzy okrągłej pasować będą przede wszystkim oprawki kwadratowe lub prostokątne, czyli takie, które ją optycznie wyszczuplą, z kolei do twarzy kwadratowej - lekko zaokrąglone (np. "kocie oczy") lub okrągłe, możliwie z ciemniejszą górą i jaśniejszym dołem. W przypadku osoby o trójkątnym kształcie twarzy najlepiej sprawdzą się oprawki delikatne, owalne lub okrągłe, a także oprawki niepełne.

Przy wyborze odpowiednich oprawek nie powinniśmy kierować się jedynie trendami modowymi
Przy wyborze odpowiednich oprawek nie powinniśmy kierować się jedynie trendami modowymiLeszek Bosakmateriał zewnętrzny

Odpowiedni materiał

Rodzaj materiału użytego do produkcji oprawek ma wpływ na ich grubość i ciężar. Oprawki z tworzyw sztucznych są lekkie i wytrzymałe. Najczęściej wykonuje się je z tworzywa o nazwie TR-90 (jest ono elastyczne, więc robi się z niego między innymi okulary przeznaczone dla dzieci i sportowców) lub acetatu (który ma właściwości hipoalergiczne). Jeśli zależy nam na tym, by oprawki były wyjątkowo cienkie, wówczas wybieramy metalowe: ze stali nierdzewnej, tytanu lub stopu różnych metali.

Wśród innych materiałów na oprawki wyróżnia się bambus, róg bawoli, drewno oraz metale szlachetne, na przykład złoto i srebro. Wybierając oprawki, warto również zwrócić uwagę na ich wykończenie - na detale, które wpływają na efekt końcowy, na przykład żłobione kwiaty campanula pojawiające się na oprawkach okularowych marki Masunaga. Połączenie wytrzymałości materiału z nieszablonowym wykończeniem czyni okulary niepowtarzalnymi i zbliża je do eleganckiej biżuterii.

Wybierając oprawki okularowe, bierzemy pod uwagę wiele czynników: trendy, kształt twarzy i rodzaj wykonywanej pracy. Zwracajmy uwagę na komfort ich noszenia oraz efekt wizualny, jaki wywołują. Przede wszystkim jednak - stawiajmy na ich jakość. Inwestując w dobre oprawki, inwestujemy we własny wizerunek.

materiał zewnętrzny
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas