Świąteczne porządki: Salon
Utrzymanie mieszkania w odpowiednim stanie i upiększanie go, sprawia, że lepiej się w nim czujemy. Zaprowadzenie ładu wcale nie musi być harówką, wystarczy zastosować kilka reguł, które znacznie ułatwią nam pracę.
Nie bez znaczenia będzie inwestycja we właściwy sprzęt - to pierwszy i zarazem ważny krok, przy tego typu przedsięwzięciach. Zatem jak uporać się w łatwy, szybki i skuteczny sposób z gruntownymi porządkami, by nadmiernie się nie zmęczyć? Aby ułatwić sobie zadanie, zaplanowane prace podziel na kilka etapów.
Meble z drewna
Jednym z podstawowych sprzętów w każdym domu jest odkurzacz, który znakomicie sprawdza się również w utrzymaniu czystości mebli drewnianych. Odkurzać możesz drewno z sosny, brzozy i orzecha. Prawidłowa pielęgnacja i konserwacja drewnianych mebli sprawi, że meble będą nam służyć przez długie lata. Aby tak się stało, pamiętaj by drewno odkurzać wzdłuż słojów i nie moczyć nie zaimpregnowanego drewna, ponieważ może to spowodować nieestetyczne wybrzuszenia. Również pastowanie oraz polerowanie skutecznie ochroni i drewno. Używaj do tego miękkiej szmatki np. z mikrofibry. Drewno niezwykle łatwo ulega uszkodzeniom, chroń je więc przed działaniem wysokiej temperatury i ostro zakończonymi przedmiotami, które mogą spowodować zarysowania na delikatnej powierzchni.
Meble ze skóry
W przypadku mebli skórzanych, również nie możemy pozwolić sobie na jakiekolwiek odstępstwa od odpowiedniej konserwacji i pielęgnacji.
Skórzane meble nie powinny stać w miejscu nasłonecznionym - może to spowodować wyschnięcie i pęknięcie skóry. Aby nie dopuścić do tak rozległych uszkodzeń, należy przecierać ją odpowiednią pastą, która natłuści i zabezpieczy materiał przed ewentualnymi uszkodzeniami, zaś skóra zachowa elastyczność i giętkość. Do pielęgnacji skóry powinniśmy używać odpowiedniego mydła do czyszczenia i konserwacji skórzanych mebli. Aby skórze przywrócić dawny blask, powinniśmy natrzeć ją miękką szmatką nasączoną w ubitej pianie z białek, a na koniec wypolerować czystą ściereczką.
Wszelkiego rodzaju np. z atramentu usuniemy delikatnie pocierając tworzywo ściereczką nasączoną w mleku. Takie metody szybko i efektywnie sprawią, że skórzane meble będą wyglądać czysto, schludnie i świeżo.
Kryształy i szklane nakrycia
Szkło niezwykle często stanowi elementy dekoracji w naszych domach. Jednak zapomniane i niezbyt często używane, traci blask i estetyczny wygląd. Aby tego uniknąć, pamiętajmy o regularnym czyszczeniu szkła, które jest bardzo kruche i delikatne. Szkło myj w ciepłej wodzie z użyciem miękkiej szmatki, unikaj używania detergentów, gdyż mogą one pozostawić białe i nieestetyczne nacieki. Do ich płukania użyj kilka kropel soku z cytryny lub skórkę z cytryny - szkło będzie lśniące i błyszczące. Aby odpowiednio wypolerować szkło, możesz zrobić domową pastę do polerowania szkła - z proszku do pieczenia i wody, następnie należy wetrzeć ją w szkło, na koniec starannie umyć i wytrzeć nadmiar wody suchą ściereczką.
Pranie i pielęgnacja dywanów podłogowych
Dywany, chodniki i wykładziny są nieodzownym elementem wyposażenia każdego mieszkania. Dlatego też powinny być starannie pielęgnowane. Aby usunąć brud i kurz regularnie je odkurzaj, zaś by podnieść wydeptany włos w dywanie należy wyczyścić go odpowiednim detergentem i szczotką. Do odświeżenia dywanu świetnie sprawdzi się odkurzacz piorący. W przypadku wykładzin koniecznie należy pamiętać, by prać je na podłodze, gdyż po wysuszeniu może okazać się, iż wykładzina się "zbiegła" i nie będzie nadawać się do użytku. Jeśli z różnych przyczyn nie możesz wyprać dywanu przy użyciu wody i detergentu, spróbuj wyczyścić go na sucho przy użyciu sody oczyszczonej. Rozsyp proszek na dywanie, pozostaw na kilkanaście minut, następnie dokładnie odkurz nadmiar sody. Efekt będzie niemal identyczny, jak w przypadku prania na mokro.
Trzepanie dywanów
Kolejnym sposobem na odświeżenie domowych dywanów jest ich staranne wytrzepanie. W zimie należy starannie rozłożyć dywan na śniegu, włosem do dołu i energicznymi ruchami "ubijać" spód dywanu trzepaczką. Dzięki temu roztocza, kurz i brud zostanie na śniegu, a nasz dywan będzie świeży, pozbawiony brzydkich zapachów i zanieczyszczeń.
Jak usunąć nietypowe plamy z dywanu?
Skuteczność usuwania plam, polega na natychmiastowym podjęciu działań w celu ich niezwłocznego wywabienia. Jeśli nie zareagujemy od razu, w większości przypadków usunięcie niechcianych plam może okazać się niemożliwe.
Plamy z czerwonego wina - skutecznym sposobem jest metoda tamponowania. Czystą ściereczkę przyłóż w miejsce rozlanego wina, tak by nadmiar płynu został wchłonięty przez ściereczkę, następnie wylej na plamę odrobinę płynu piorącego i wetrzyj w dywan. Gdy plama zniknie, zbierz nadmiar płynu gąbką i pozostaw do wyschnięcia.
Zaschnięty wosk - może pozostawić tłuste plamy na dywanie. Aby tego uniknąć, na rozlany wosk rozłóż niezwłocznie pergamin lub papier śniadaniowy, następnie rozgrzanym żelazkiem prasuj miejsce, w którym został rozlany wosk, przesuwając papier w taki sposób, by wosk i tłuszcz mógł zostać całkowicie wchłonięty przez papier.
Plamy z krwi - usuniesz zimną wodą. Dobrze schłodzoną wodą przetrzyj powierzchnię, na której powstała plama, następnie osusz ją suchą szmatką. Powtarzaj zabieg do momentu, aż plama zupełnie zostanie wywabiona.
Plamy z błota - poczekaj, aż błoto dobrze wyschnie. Następnie miejsce z błotną plamą dokładnie odkurz, by zebrać nadmiar błota. Gdy na dywanie zostaną plamy, wystarczy że przetrzesz je gąbką namoczoną w roztworze wody z odrobiną szamponu do prania dywanów. Pozostaw dywan do wyschnięcia.
Czyszczenie i pielęgnacja podłóg
Jeśli regularnie dbamy o czystość naszych podłóg, możemy zaoszczędzić sobie sporo pracy i wysiłku podczas gruntownych porządków. Praca ta będzie jednak dość zróżnicowana, gdyż każdy rodzaj podłogi wymaga innej pielęgnacji i użycia odpowiednich detergentów.
Podłogi z drewna
Podłogi drewniane powinniśmy systematycznie odkurzać, zamiatać i zmywać, uwzględniając przy tym kąty, w których najczęściej zbiera się kurz. Aby efektywnie umyć podłogę, należy przecierać ją mokrym mopem z odrobiną odpowiedniego detergentu czyszczącego, pod warunkiem, że drewno zostało wcześniej zaimpregnowane - jeśli drewno jest "surowe" możesz jedynie zamieść lub przetrzeć wilgotną szmatką. Drewno impregnowane można pastować, używając do tego odpowiedniej emulsji lub pasty na bazie wosku.
Kafelki ceramiczne
Podłoga wyłożona ceramicznymi kafelkami jest bardzo krucha i delikatna. Kafle ceramiczne, podobnie jak drewno możemy zamiatać i odkurzać, a także myć przeznaczonym do tego detergentem.
Terakota
Płytki terakotowe powinniśmy regularnie czyścić wodą z dodatkiem środka czyszczącego. Możemy je także pastować specjalnie przeznaczoną do tego emulsją lub pastą - najlepiej antypoślizgową, by nie wytworzyć śliskiej nawierzchni.