Szybko rosnące krzewy. Które wybrać? Jak pielęgnować?

Aktualizacja

Zakładanie ogrodu może być ogromnym wyzwaniem, ponieważ trzeba zaplanować dobrze ilość roślin znajdujących się na stosunkowo małej przestrzeni. Nawet, gdy udało nam się szybko i sprawnie wszystko zorganizować, na efekty trzeba czekać kilka lat, aż uzyska się docelowy wygląd naszej wymarzonej przestrzeni. Dlatego warto sięgnąć po krzewy szybko rosnące. Które z nich najlepiej wybrać? Przekonajmy się.

Katalpa zwyczajna bardzo intensywnie kwitnie
Katalpa zwyczajna bardzo intensywnie kwitnie123RF/PICSEL

Katalpa zwyczajna

Katalpa zwyczajna to jedna z najszybciej rosnących krzewów, które możemy umieścić w naszych ogrodach. Co prawda, może osiągnąć nawet 10 metrów wysokości, ale odpowiednie cięcie może sprawić, że szybko poskromimy jej wielkość. Dlaczego warto mieć w ogrodzie katalpę zwyczajna? Nie tylko szybko rośnie, ale także kwitnie: pojawiają się na niej wiechowate kwiatostany, które odrobinę przypominają te znajdujące się na storczykach.

Jak uprawiać katalpę zwyczajną? Na szczęście ten szybko rosnący krzew nie musi być szczególnie pielęgnowany. Oprócz częstego podcinania, warto przede wszystkim znaleźć dla niej odpowiednie miejsce: powinno ono być bardzo nasłonecznione, ale jednocześnie osłonięte od nadmiernych podmuchów wiatru. Młodsze okazy katalpy mogą nie być tolerancyjne dla mrozu, dlatego warto u jej podstaw usypywać kopczyki lub ochraniać bryłę korzeniową stroiszem lub ściółką.

Berberys zwyczajny

Berberys nie tylko kwitnie intensywnie, ale także wytwarza dużo owoców
Berberys nie tylko kwitnie intensywnie, ale także wytwarza dużo owoców123RF/PICSEL

Berberys  zwyczajny jest jednym z powszechniejszych krzewów, które można spotkać w naszych ogrodach. Doskonale sprawdza się na żywopłoty: częste przycinanie sprawia, że zagęszcza się jego pokrój, a także można formować go w różne kształty. Co ciekawe, berberys zakwita wczesnym latem, jednak jego żółte kwiatostany nie są zbyt atrakcyjne i nie pachną przyjemnie. Jednak pod koniec lata w ich miejscu pojawiają się owoce - choć kwaśne, doskonale nadają się na przetwory i nalewki.

Jak uprawiać berberys zwyczajny? Na szczęście, nie wymaga on wielu zabiegów, prócz cięcia, które zapewni mu pokrój. Dobrze zapewnić beberysowi dobre do wzrostu warunki, warto umieścić go w miejscu nasłonecznionym o glebach żyznych i przepuszczalnych. To sprawi, że łatwiej zniesie trudne warunki atmosferyczne: silne opady oraz ujemne temperatury.

Dereń biały

Dereń biały często  sadzony jest na nowych osiedlach
Dereń biały często sadzony jest na nowych osiedlach123RF/PICSEL

Dereń biały - dzięki swoim właściwościom - często jest wybierany nie tylko do nasadzeń ogrodowych, ale sprawdza się również w przypadku porządkowania parceli na nowych osiedlach. Wszystko przez fakt, że szybko rośnie i w ciągu niedługiego czasu osiąga do trzech metrów wysokości. Dereń biały posiada interesujące liście, przypominające te spotykane na fikusie benjamina, a także białe kwiaty oraz niebieskie owoce. Jednak największą ozdobą derenia białego są jego czerwone łodygi, które świetnie prezentują się zimą.

Uprawa derenia białego nie jest skomplikowana. Najlepiej prezentuje się w umiarkowanym słońcu oraz na glebach wilgotnych i żyznych, co sprawia, że wtedy jest całkowicie mrozoodporny i radzi sobie w przypadku długotrwałych susz.

Sumak octowiec

Sumak octowiec osiąga pokaźne rozmiary, ale przycinany ma zwarty pokrój
Sumak octowiec osiąga pokaźne rozmiary, ale przycinany ma zwarty pokrój123RF/PICSEL

Sumak octowiec jest jednym z tych krzewów, które może wywoływać mieszane uczucia. Z jednej stronie pięknie się prezentuje i dobrze prowadzony jest oryginalną ozdobą ogrodu. Wszystko za sprawą jego liści, które wybarwiają się na piękne kolory jesienią oraz na kwiaty, które według niektórych uznawane są za przyprawę i prawdziwy rarytas. Sumak octowiec nie ma szczególnych wymagań: nie szkodzą mu zarówno cień, jak i nadmierne promienie słońca. Jednak, jest jeden aspekt, który wymaga zastanowienia się nad zasadzeniem sumaka octowca w ogrodzie. Przede wszystkim jego inwazyjność: może tworzyć z korzeni nowe sadzonki, które szybko ulokowują się na dużych przestrzeniach. Dlatego sumak octowiec często nazywany jest także "zemstą sąsiada".

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas