Trafiłeś na nieuczciwego kontrahenta, który cię oszukał? Zgłoś to policji!

Co zrobić, gdy wykonałeś usługę, ale nie uzyskałeś za to zapłaty? Albo zapłaciłeś umówioną ceną, ale nie otrzymałeś umówionego towaru; bądź jesteś krewnym starszej osoby, która została oszukana "na wnuczka"? Wyłudzenia to trwały element codzienności. Ekspert programu "Wolni od długów", Fryderyk Karzełek radzi, jak się zachować, gdy trafi się na nieuczciwego kontrahenta.

Łatwo paść ofiarą oszustwa
Łatwo paść ofiarą oszustwa123RF/PICSEL

Popularne rodzaje wyłudzeń

Ilona, bohaterka kolejnego odcinka programu Polsatu "Wolni od długów" prowadziła własny biznes. Niestety - została oszukana i musi teraz spłacać ogromy dług, przez który nie może normalnie funkcjonować. Co zrobić, gdy trafisz na nieuczciwego kontrahenta?

Zdarza się, że kontrahent, który wydał towar lub wykonał usługę, nie otrzymuje za nie zapłaty. Bywa i tak, że osoba prywatna, czyli konsument, kupuje coś w internecie, płacąc umówioną cenę, jednak nie otrzymuje zamówionego towaru lub otrzymuje przesyłkę bez zawartości. Są wreszcie i sytuacje wyłudzania pieniędzy od osób starszych, które przez policję są nazywane wyłudzeniami "na wnuczka". Wyłudzenie towaru lub usługi nie należy do rzadkości. Podobnie jak wyłudzenie pieniędzy.

Jako wyłudzenie traktuje się:

- doprowadzenie innej osoby - człowieka albo instytucji takiej jak bank - do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, na przykład pieniędzmi.

- wprowadzenie w błąd - polega na tym, że przedstawiony jest nieprawdziwy obraz rzeczywistości,

- wyzyskanie błędu pokrzywdzonego - polega na wykorzystaniu błędu pokrzywdzonego, który ma mylne postrzeganie rzeczywistości,

- wyzyskanie niezdolności pokrzywdzonego do należytego pojmowania przedsiębranego działania - polega na wykorzystaniu sytuacji, w której pokrzywdzony nie jest w stanie zrozumieć własnego działania ze względu na różne przyczyny.

Dlaczego warto zgłosić popełnienie przestępstwa?

Wyłudzenie to przestępstwo uwzględnione w kodeksie karnym, podlegające karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Czy warto zgłosić popełnienie przestępstwa? Tak. I to przynajmniej z trzech powodów.

Po pierwsze, bez zgłoszenia nie ma możliwości zatrzymania przestępcy przez policję. Natomiast zgłoszenie daje szansę na uchronienie siebie i innych przed kolejnymi wyłudzeniami tego samego oszusta. Po drugie, zgłoszenie i doprowadzenie do zatrzymania oszusta daje szansę na odzyskanie swoich pieniędzy lub towaru. Po trzecie, nie zgłaszając tego, że zostałeś oszukany, rozzuchwalasz oszusta i umacniasz w nim poczucie bezkarności.

Przestępstwo oszustwa można zgłosić:

- w dowolnej jednostce policji (nawet w innym miejscu, niż popełniono przestępstwo),

- w prokuraturze.

Działaj szybko, zwiększasz szansę na odzyskanie pieniędzy

Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa można złożyć: osobiście w jednostce policji lub prokuratury, pisemnie - listownie, e-mailem, można to uczynić także anonimowo.

Pamiętaj, że oszustwo trzeba zgłosić najwcześniej, jak się da, najlepiej od razu. Im szybciej powiadomisz policję lub prokuraturę, tym większa jest szansa na zatrzymanie oszusta i odzyskanie pieniędzy.

Polsat
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas