Triki na czyszczenie łazienki

Jeśli po umyciu na lustrze pozostały kłaczki, to znaczy, że do docierania go użyłaś złego materiału. Do tej czynności najlepiej nadają się zgniecione w kulkę miękkie gazety oraz rajstopy.

Kilka prostych trików pomoże ci uporać się z brudem w łazience
Kilka prostych trików pomoże ci uporać się z brudem w łazience123RF/PICSEL

Zapobiegaj pleśni

Aby w łazience nie zadomowiła się pleśń, jak najczęściej wietrz pomieszczenie: uchylaj okno, otwieraj drzwi, włączaj wentylator. Jeśli znajduje się w niej pralka lub wieszasz tam pranie, wietrz nawet 2 razy dziennie.

Możesz także w kątach łazienki poustawiać naczynia z brykietem węgla drzewnego – pochłania wilgoć. Miejsca, które są najbardziej narażone na wilgoć, np. fugi pod prysznicem, co jakiś czas zabezpieczaj, pocierając białą świecą.

Zabezpieczaj przed wodą

Aby na glazurze połyskującej nie było widać plamek z wody, po umyciu nałóż na nią płyn z woskiem do karoserii samochodów (dostępny w sklepach motoryzacyjnych). Drewniane meble łazienkowe przed wodą dobrze zabezpieczy olej lniany. Nałóż go ręcznikiem papierowym, zostaw na całą noc. Następnego dnia meble porządnie wytrzyj.

Terakota na błysk

Usuniesz z niej nawet uporczywy brud, jeśli umyjesz ją bardzo ciepłą wodą z detergentem i dodatkiem octu. By podłoga ceramiczna ładnie błyszczała, do wody dodaj kilka nabłyszczających tabletek do zmywarki.

Do mycia terakoty najwygodniejszy jest płaski mop ze ściereczką z mikrofibry. Dobrze zbiera brud, nie pozostawia na powierzchni kłaczków i nie moczy zbytnio płytek, więc fugi nie popękają i nie pokruszą się.

Pożegnaj rybiki

Niezawodnym preparatem na te lubiące wilgoć owady jest boraks wymieszany z cukrem pudrem (1:1). Posyp nim podłogę wzdłuż listwy – tam są ścieżki rybików. By rybiki nie wróciły, na podłodze (np. za pralką) umieść lniany woreczek z suszoną szałwią.

Życie na gorąco
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas