Trzy rzeczy, które powinnaś zmienić w swoich finansach

Postanowiłaś zrobić porządek ze swoim domowym budżetem i w 2017 roku wreszcie zacząć rozsądnie wydawać pieniądze? Te wskazówki będą pomocne!

3 rzeczy, które powinnaś zmienić w swoich finansach
3 rzeczy, które powinnaś zmienić w swoich finansachmateriał zewnętrzny

Rozpoczęcie procesu oszczędzania czy też budżetowania wydaje się nie należeć do najprostszych i przyjemnych, dlatego często wiele osób rezygnuje ze swojego planu. Tymczasem, wystarczy skorzystać z narzędzi, które oferuje bankowe konto internetowe, na przykład managera finansów, aby znacznie uprościć całościowe spojrzenie na domowy budżet.

Oszczędności może przynieść nawet drobna zmiana codziennych nawyków – dzięki niej na twoje konto bankowe online może wpłynąć nawet od kilkudziesięciu do kilkuset złotych rocznie. Do dzieła!

1. Zacznij prowadzić domowy budżet

Aby efektywnie zarządzać swoimi finansami i ułożyć plan oszczędzania, powinnaś najpierw wykonać kilka istotnych kroków:

  • Jeśli masz bankowe konto internetowe, wejdź na stronę swojego banku, by starannie przejrzeć historię wydatków i przychodów z ostatniego roku lub nawet, jeśli twoje konto online umożliwia taką opcję, z ostatnich kilku lat. 
  • Sprawdź, ile pieniędzy wydajesz na utrzymanie domu i samochodu oraz ile wynoszą raty kredytów. 
  • Określ sumy wydawane na jedzenie, odzież, rozrywkę, kosmetyki. 
  • Teraz już jesteś w stanie podzielić swoje wydatki na grupy, a do każdej z nich realnie przypisać określoną kwotę. 
  • Jeśli spłacasz kredyt lub masz inne niezmienne stałe koszty, odejmij wysokość rat i rachunków od kwoty przychodów i na pozostałe kategorie (tj. jedzenie i rozrywka) rozporządzaj jedynie kwotą, która pozostała. 
  • Dokładnie planuj wydatki nie tylko w skali miesiąca, ale i w skali roku – jeśli czeka cię zmiana opon albo konieczność ubezpieczenia samochodu, uwzględnij to w budżecie.
  • Nie zapomnij o stworzeniu rubryki „oszczędności”. Idealnie, jeśli znajdzie się w niej co najmniej 10% twoich miesięcznych dochodów.

2. Trzymaj się planu!

Wydatki należy nie tylko starannie przemyśleć i zabudżetować do odpowiednich kategorii. Kluczowa faza polega na tym, aby trzymać się ustalonego planu. Jeśli twoim problemem są kompulsywne zakupy, postaraj się przynajmniej w początkowej fazie trzymać się z dala od pokus. Unikaj galerii handlowych i nie wchodź na strony sklepów internetowych.

Przemyśl dokładnie, co motywuje cię do zapanowania nad domowym budżetem i w chwilach zwątpienia przypominaj sobie, o tym, co jest dla Ciebie najważniejsze (na przykład chęć wyjścia z długów czy oszczędzanie na wakacje marzeń).

3. Oszczędzaj w codziennych sytuacjach

Jeśli robisz zakupy, szukaj w Internecie okazji – na przykład promocji albo kodów rabatowych. Jeśli bank oferuje promocję na bankowe konto internetowe, na przykład w postaci atrakcyjnego programu Cash Back, skorzystaj z tej oferty. W ten sposób możesz zyskać nawet kilkaset złotych rocznie, a konto online zasili dodatkowa, upragniona kwota.

Robiąc zakupy online, szukaj sklepów oferujących zniżki, promocje oraz darmową dostawę. Pamiętaj też o tym, że realne oszczędności przynosi rozsądne korzystanie z prądu i wody. Jeśli twoim ulubionym sposobem relaksu jest kąpiel w gorącej wodzie, postaraj się zmniejszyć częstotliwość takich sesji i zamienić je na ciepły prysznic. Odłączaj też z kontaktu nieużywane sprzęty. Zdziwisz się, jak wiele oszczędności w skali roku mogą przynieść takie drobne działania.

materiał zewnętrzny
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas