W jakim celu wkładać do doniczki filtr do kawy? Pielęgnacja roślin będzie dużo łatwiejsza!

Uwielbiasz widok zielonych liści i kolorowych kwiatów na parapetach, ale z mniejszą ekscytacją myślisz o zabiegach pielęgnacyjnych, jakie trzeba wykonywać podczas uprawy roślin doniczkowych? Jeśli pamiętanie o regularnym podlewaniu kwiatów jest twoją słabą stroną, wypróbuj trik z umieszczeniem w doniczce filtra do kawy! Ten łatwo dostępny produkt uprzyjemni również przesadzanie roślin, zapobiegając rozsypywaniu się ziemi po całym pomieszczeniu. Zobacz, jak szybko można ułatwić sobie dbanie o rośliny doniczkowe.

Sprawdź, jak wykorzystać filtr do kawy w pielęgnacji roślin doniczkowych
Sprawdź, jak wykorzystać filtr do kawy w pielęgnacji roślin doniczkowych123RF/PICSEL

Filtr do kawy w doniczce zapewni odpowiednią wilgotność

O podlewaniu roślin doniczkowych przypominasz sobie dopiero w momencie, gdy zaczynają usychać? Ten nawyk musi wejść ci w krew, jeśli chcesz cieszyć się przyjemnym widokiem zdrowych kwiatów. Możesz sobie jednak ten proces ułatwić poprzez włożenie do doniczki filtra do kawy.

Manewr uchroni rośliny przed zbyt szybkim wysuszaniem i oddawaniem wody. Często obserwujesz jej nadmiar, który wypływa aż na parapet? To popularny problem, któremu zaradzi sprytny trik. Przy okazji jednak możesz zastanowić się, czy nie podlewasz kwiatów nadmiernie.

Złoty środek w pielęgnacji roślin doniczkowych

Zbyt duża ilość wody może im szkodzić tak samo, jak długotrwała susza. Przemoczone korzenie mają utrudniony dostęp do powietrza oraz składników mineralnych, więc zaczynają gnić. Prawdopodobnie nie trzeba dodawać, że bardzo szybko odbija się to na kondycji całej rośliny, która zaczyna opadać, na jej liściach i kwiatach pojawiają się przebarwienia, jest również bardziej podatna na choroby grzybicze i szkodniki. Chłonny, a zarazem półprzepuszczalny filtr do kawy w doniczce zapewni jej drożność - dzięki niemu drobne otwory nie zostaną zablokowane przez nadmiar wilgotnej ziemi.

Wygodne przesadzanie

Doniczkę warto wyłożyć filtrem ze względu na komfort. Potraktuj go jako warstwę ochronną, w której umieścisz ziemię i całą roślinę. Podczas przesadzania szybko wyciągniesz całość z doniczki bez kłopotliwego rozsypywania ziemi po parapecie czy blacie oraz podłodze.

Przyjemne z pożytecznym

Zanim zaczniesz pracę w swoim małym domowym ogródku (nawet jeśli obejmuje on tylko jednego kwiatka), pozwól sobie na relaks z filiżanką ulubionej kawy. Następnie przejdź do pielęgnacji roślin doniczkowych, ale pod żadnym pozorem nie wyrzucaj z filtra kawowych fusów!

Nietypowe zastosowanie filtra do kawy w stylu zero waste
Nietypowe zastosowanie filtra do kawy w stylu zero waste123RF/PICSEL

Kawa to przykład naturalnego i ekologicznego nawozu do roślin, a jej natychmiastowe przenoszenie do kosza na odpadki jest zwyczajnym marnotrawstwem. Dużą zaletą tego rozwiązania jest nie tylko oszczędność, ale też fakt, że fusy z kawy uwalniają odżywcze substancje stosunkowo wolno, więc roślina dłużej jest odżywiana. Fusy ograniczają także proces wysychania gleby i ją spulchniają. Stosuj je zwłaszcza do roślin kwasolubnych. Będą dłużej i bardziej obficie kwitnąć, a ich liście staną się bardziej błyszczące.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas