Wielkanoc inaczej: świąteczny urlop poza domem
Z roku na rok coraz więcej Polaków, zamiast stresów związanych ze świątecznymi przygotowaniami, stawia na zorganizowany przez innych wyjazd. Święta są przede wszystkim po to, by odpocząć – a odpoczynek należy się również Tobie. Nawet, jeśli jesteś tradycjonalistką, postaw przynajmniej raz w roku na ten trend. Jakie są najpopularniejsze kierunki? Gdzie warto wyjechać z rodziną?
W tym roku Wielkanoc wypada wyjątkowo późno - wiosna będzie już w pełnym rozkwicie i od Świąt blisko jest też do majówki. Jeśli masz sporą rodzinę, zamiast kroić warzywa na sałatkę jarzynową, spakuj wszystkich i wyjedźcie w miejsce, gdzie spędzicie prawdziwie rodzinny czas. Wybierzcie duży i wygodny dom, gdzie znajdzie się wystarczająco dużo miejsca dla każdego, a dzieciaki mogą bezkarnie się wybiegać, wykrzyczeć i korzystać z atrakcji np. w ogrodzie. Oto 3 malownicze miejsca na wyjazd wielkanocny, gdzie ani mali, ani duzi nie będą się nudzić.
1. Kraina Tysiąca Jezior
Nie bez powodu Mazury występują w każdym filmie wizerunkowym Polski. Tak naprawdę nie ma tu jednak 1000 jezior, a prawie 2600. Mazurskie jeziora to tak naprawdę żywa pamiątka ostatniego zlodowacenia bałtyckiego, sprzed ok. 10 tys. lat. Oprócz wielkiej wody, można tutaj zobaczyć jedyny w Polsce, unikatowy most obrotowy w Giżycku - 100 ton, które obsługuje jeden człowiek, a także eksplorować sieć kanałów o długości ok. 150 km, które łączą poszczególne jeziora.
Poza żeglowaniem, można przesiąść się tutaj na rower. Szlaki mają łącznie ok. 1000 km, więc jest gdzie pojeździć, oczywiście z widokiem na wodę.
- Nie można też zapomnieć o cennej historii, w tym o Interaktywnym Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie, które spodoba się na pewno również dzieciakom oraz o zamku w Nidzicy - podpowiada Agnieszka Berlińska, specjalista ds. rezerwacji i obsługi klienta Interhome. - Wynajem domku nad jeziorem na Mazurach to najlepszy sposób na poznanie tego pięknego regionu i prawdziwy kontakt z przyrodą. - dodaje ekspertka.
2. Szwajcaria Kaszubska
Kaszuby w ostatnich latach przeżywają renesans, jeśli chodzi o zainteresowanie turystów. To idealne miejsce dla tych, którzy Mazury już widzieli lub uważają je za zbyt “zadeptane". Tylko 20 km wystarczy, by zakochać się w Kaszubach. Tyle ma malownicza Droga Kaszubska, wybudowana w latach 1965-1967. Ma ona swój początek w Garczu, ciągnie się przez Chmielno (wielokrotnie doceniane przez branżę turystyczną), Brodnicę Dolną, Ostrzyce, aż do podnóża najwyższego szczytu Kaszub, Wieżycy.
W Chmielnie warto zatrzymać się na dłuższą chwilę. Nad brzegiem jeziora Białego natraficie na żelazny tron, przypominający ten ze znanego serialu. To Ławka przyjaźni, która symbolizuje więź łącząca Chmielno z partnerskim miastem Hamminkeln.
Warto też zajrzeć do Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów i zaczerpnąć trochę historii kaszubskiego garncarstwa na własną rękę. Muzeum połączone z rodzinnym warsztatem działa tu od ponad 100 lat. Możliwość ulepienia i ozdobienia własnego garnuszka ucieszy nie tylko dorosłych, ale i dzieci.
W powiecie kościerskim, nad jeziorem Gołuń we Wdzydzach Kiszewskich mieści się też Kaszubski Park Etnograficzny z zachowanym oryginalnie skansenem (w tym wiejską szkołą z oślą ławką, gdzie można usiąść) i częścią edukacyjną specjalnie dla dzieci.
3. Duszniki Zdrój - jedziemy do wód!
Jeśli wolisz wodę do picia niż do pływania, wybierz z rodziną właśnie to miejsce. W XV wieku odkryto tutaj lecznicze źródła. Mimo, że jest tu spokojnie, kameralnie i atmosfera jest niemal “sanatoryjna", nie będziecie się nudzić. Miasto graniczy z Czechami, dlatego w jeden dzień możecie objechać po kawałku z obu krajów.
Jedną z głównych atrakcji Duszników jest park zdrojowy z początku XIX wieku, gdzie mieści się tzw. Dworek Chopina, wybudowany między 1802-1805 r. W 1826 koncertował tutaj nasz pianista. Dziś również odbywają się tu koncerty, a także Festiwal Chopinowski.
Warto zobaczyć też średniowieczną zabudowę miasta i Muzeum Papiernictwa. Dla zapalonych narciarzy czeka ośrodek narciarski w Zieleńcu, czynny nawet 150 dni w roku (dośnieżany sztucznie).
W okolicy, w Kudowie Zdrój znajduje się z kolei Kaplica Czaszek, której ściany wyłożone są ludzkimi kośćmi. Jest to jedyny tego typu obiekt w Polsce, a zarazem 1 z 3 w całej Europie.
Cudze chwalimy, swego nie znamy. Wielkanoc w tym roku to świetna okazja ku temu, by dzięki kilku dniom urlopu rozciągnąć Święta na majówkę. Oderwij się od świątecznego stołu przynajmniej raz w roku i wyjedźcie gdzieś razem. To dobra okazja ku temu, by zintegrować lepiej rodzinę i przy okazji samemu odpocząć, nawet jeśli przekonujesz samą siebie, że tego nie potrzebujesz.